Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wycieczka do Warszawy

Dnia 16 marca 2023r. uczniowie klasy 8a i 8b wraz z opiekunami p. A. Ostalską, p. M. Skoneczny, A. Socha i p. P. Anteczkiem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

W programie znalazła się sztuka o dopalaczach pt. „Dragi donikąd” oraz zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Sztuka okazała się swoistą analizą problemu jaki stanowią dopalacze – „narkotyki przyszłości”, a także studium współczesnego społeczeństwa. Dopalacze stają się pretekstem do rozmowy o dorastającym pokoleniu, o zaniku wartości oraz o degradacji, której są symbolem. Sztuka składała się z siedmiu odsłon, siedmiu stopni, w ciągu których obnażona została brutalna prawda na temat samych dopalaczy oraz motywacji społecznej, która stoi za dopalaczami.

Muzeum natomiast mieści się w budynkach zbudowanego na początku XX wieku więzienia mokotowskiego, wówczas jednego z najcięższych na terenie całego zaboru rosyjskiego. W okresie stalinowskiej dyktatury w Polsce pełniło funkcję głównego więzienia politycznego, stając się miejscem kaźni najważniejszych członków podziemia niepodległościowego.

Muzeum robi wstrząsające wrażenie. Zapadają w pamięć wizyty w celach i karcerach, szczególnie w połączeniu z barwną narracją przewodnika, opowiadającą o zatłoczeniu, brudzie, głodzie, torturach itp. Można zobaczyć miejsca wykonania wyroków i dowiedzieć się, że pomieszczenie z szubienicą zostało później zaadaptowane na... siłownię dla klawiszy. Długo nie można się otrząsnąć po lekturach biogramów ofiar komunistycznego reżimu, a także katów - "miernych, biernych, ale wiernych", którzy uniknęli odpowiedzialności.

Wycieczka była cenną lekcją historii oraz miała charakter profilaktyki uzależnień. Poruszone zostały trudne tematy, kształtowane były postawy patriotyczne. Młodzież miała okazję zastanowić się nad tym co jest dobre, a co złe; jak nasze wybory wpływają na dalsze życie; jakie są skutki zażywania dopalaczy oraz jaka jest prawda o Żołnierzach Wyklętych.