Dla ósmoklasistów
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty w określonym przepisami terminem, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej oraz przystępuje do egzaminu w następnym roku.
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty
W terminie głównym:
Język polski – 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
Matematyka – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00
Język angielski – 15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
W terminie dodatkowym:
Język polski – 10 czerwca 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
Matematyka – 11 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:00
Język angielski – 12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
- z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo
- przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem.
Czas trwania egzaminu:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego trwa 150 minut
- drugiego dnia – egzamin z matematyki trwa 125 minut
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 110 minut.
Przedłużenie czasu trwania egzaminu w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu wynosi:
- z języka polskiego – do 225 minut
- z matematyki – do 190 minut
- z języka angielskiego – do 165 minut.
Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
Przebieg egzaminu
Na egzamin z każdego przedmiotu uczeń przynosi ze sobą wyłącznie długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Dodatkowo na egzaminie z matematyki uczeń powinien mieć również linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2024.
Wyniki i zaświadczenia
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 4 lipca 2025 r.