Warsztaty robienia palm w grupie Motylki
Palma Wielkanocna w swojej symbolice sięga czasów dawnych Słowian, którzy w tym okresie przygotowywali tak zwane "wiechy". Miały one odpędzać złe moce i przyciągać szczęście. Wiechy wykonane były z gałęzi drzew i roślin o magicznych właściwościach. Zwyczaj ten oczywiście poddany zmianom przeniknął do tradycji chrześcijańskiej, gdzie jak mówią różne źródła zwyczaj święcenia palm wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku.
Palma Wielkanocna nawiązuje do momentu wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie witano Pana rzucając gałązki pod jego nogi. Jak pisał Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej: "Na pamiątkę wjazdu do Jerozolimy Zbawiciela, któremu dzieci zachodziły drogę, rzucając kwiaty i radośnie śpiewając, panięta polskie, synowie rodzin senatorskich, w białe szaty ubrani, przynosili królowi palmy." Palma wielkanocna to znak odrodzenia, symbol męczeństwa i triumfu Chrystusa. Nic dziwnego, że symbolika palmy wielkanocnej jest u nas tak mocno zakorzeniona i przetrwała do dzisiaj.
W grupie Motylki dzieci wraz z Panią Beatą Grzejszczyk przygotowały palemki, które wyglądały przepięknie. Bazie kotki, bukszpan, kolorowe kwity i suszone trawy, a nawet żółtą forsycję dzieci związywały i owijały srebrną folią ozdobną. Pracy było dużo a efekt był wspaniały. Dziękujemy Pani Beato za wspaniałe warsztaty.
Katarzyna Zabielska.