Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Szkoła pamięta

logo szkoła pamieta

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do projektu pn. „Szkoła pamięta” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W ramach akcji grupy przedszkolne: Krasnale i Misie pod opieką Pań –Sylwii Żelazek i Barbary Wasilewskiej wykonały pracę plastyczno - techniczną o tematyce patriotycznej oraz wyszli pod obelisk koło Urzędu Gminy, aby zapalić znicz i złożyć kwiaty.

Grupa 6 - latków ze Szkoły Podstawowej w wykonała prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Przedszkolaki wraz z wychowawcą panią Dominiką Bernat, panią Beatą Grzejszczyk odwiedzili również cmentarz parafialny. Zapalili znicze na grobie nieznanego żołnierza oraz na grobach z rodziny Żmichowskich. Odwiedzili groby nauczycieli, którzy pracowali w szkole gdzie również zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych.

Uczniowie klasy IV zostali podzieleni przez wychowawcę panią Agatę Ostalska na grupy, które z zapałem wykonywały swoje zadanie. Jedna z nich wykonała gazetkę okolicznościową na drzwiach w sali historycznej w postaci mapy Polski na której uczniowie wpisali swoje imiona, miasta oraz daty z historii naszej Ojczyzny. Druga grupa w formie plakatu „ Polska niejedno ma imię” zapisała słowa hymnu Polski i ważne daty rocznic z dziejów Polski.

Uczniowie klasy V a pod opieką p. Beaty Grzejszczyk wybrali się na cmentarz parafialny w celu uporządkowania opuszczonych i zaniedbanych grobów. Wszyscy wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści, wyrywaniu trawy i chwastów. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na uporządkowanych grobach oraz modlitwą za zmarłych.

Klasa V i VI Szkoły Filialnej z Sadykierza pod opieką nauczycieli: Grażyny Miniak, Beaty Zielińskiej, Bernardety Grot odwiedzili lokalne miejsca pamięci w celu zapoznania uczniów z ich historią.

Uczniowie klasy VI b pod opieką wychowawcy Małgorzata Szczur przygotowali plakat upamiętniający sławne postacie.

27 października uczniowie klasy VIIb podczas wizyty na cmentarzu parafialnym w Rzeczycy uporządkowali groby osób zasłużonych dla społeczności lokalnej: pomnik Wincentego Szwejcera, grób rodziny patronki naszej szkoły – Narcyzy Żmichowskiej, a także grób żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. przy okazji uczniowie poznali historię rodziny Szwejcerów oraz wspominali osoby ważne dla naszej wspólnoty. Nad działaniami uczniów opiekę sprawowała pani Aneta Narożnik

Uczniowie klasy VIII wraz z panią Angeliką Amróz przygotowali wystawę pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przygotowana przez ósmoklasistów, na korytarzu szkolnym, wystawa to pamiątki – wspomnienia i przypomnienie przeszłości zwyczajnych ludzi – naszych pradziadków, dziadków. Ich historia – tragiczne losy żołnierzy AK – uświadomiły nam, jak trudne były czasy, w których przyszło żyć naszym przodkom. Na wystawie zostały wyeksponowane stare zdjęcia i pamiątki rodzinne pochodzące z prywatnych kolekcji naszych uczniów. Podziwiać można było eksponaty: naczynia z ceramiki, lampy, żelazka z ,,duszą”, stary zegar, modlitewniki inne.

Przybliżenie uczniom historii minionych lat, wprowadzenie ich w klimat dawnych czasów, a przede wszystkim rozbudzenie szacunku do przeszłości i jej pamiątek, jakimi są niewątpliwie stare fotografie, dokumenty i przedmioty codziennego użytku to cele, jakie przyświecały organizatorowi wystawy.

26 października 2023r. uczniowie klasy VIII pod opieką pani Grażyny Stankiewicz i pani Anny Laskowskiej odwiedzili cmentarz parafialny w Rzeczycy. Upamiętnili postacie historyczne ważne dla miejscowej społeczności. Złożyli wiązanki oraz zapalili znicze na grobach: Wincentego i Michała Szwejcerów, Rozalii i Jana Grudów, Jędrzeja Kitowicza, Wandy Redel oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uczniowie klasy VIII pod opieką wychowawczyni Grażyny Stankiewicz przygotowali wystawę poświęconą Janowi Grudzie - bohaterowi społeczności lokalnej. Jan Gruda był uczestnikiem wojny obronnej 1920 roku, kawalerem Orderu Virtuti Militari, wójtem Gminy Rzeczyca w latach 1933-1939. W 1943 roku aresztowany wraz z żoną Rozalią podczas obławy zorganizowanej przez hitlerowców, zmarł w obozie koncentracyjnym Gross Rosen w 1944 roku.