Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim
Piękne spotkanie autorskie w Szkole Podstawowej w Rzeczycy zaprezentował polski autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik, redaktor i biografista – Łukasz Wierzbicki. Spotkanie odbyło się w ramach programu rządowego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025”.
Pan Łukasz Wierzbicki w czasie spotkania z uczniami połączył elementy wykładu, prezentacji multimedialnej i inscenizacji historycznej. Rekwizyty sztucznych zwierząt i innych przedmiotów ubarwiły całe spotkanie. Nasz gość opowiadał o bohaterach swoich książek i wydarzeniach w nich opisanych. Uczniowie wysłuchali niesamowitych opowieści z książki ,,Dziadek i niedźwiadek” oraz o przygodach Kazimierza Nowaka z książki ,,Afryka Kazika” Autor opowiadał również o przygodach Aleksandra Doby, który jako pierwszy przepłynął Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej. Jego przygody ukazuje książka ,,Ocean to pikuś”. Pan Łukasz zachęcał dzieci do podróżowania, odkrywania nowych pasji oraz do spełniania swoich marzeń.
Autor ,,Afryki Kazika” , urodzony w 1974 roku, mieszka w Borówcu pod Poznaniem z żoną Klaudią i synami: Jonaszem i Jeremim. Spełniając swoje marzenie z dzieciństwa został autorem wielu książek. W pierwszej swojej książce zebrał przedwojenne reportaże z Afryki Kazimierza Nowaka. Napisał swój własny zbiór zatytułowany ,,Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936”. Od 2017 roku jest oficjalnym ambasadorem Fundacji ,,ABCXXI – Cała Polska CzytaDzieciom”. Książki: ,,Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historiaprawdziwa”, ,,Wróżby dla Kuźmy”, ,,Machiną przez Chiny” oraz ,,Dziadek i niedźwiadek” znalazły się na liście rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji. Kolejna książka napisana przez naszego gościa to ,,Wokół Świata na wariata”, z której możemy poznać przygody Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego z podróży odbytej w latach 1926-1930. W książce ,,Co hrabia porabia?” opisuje przygody Pawła Edmunda Strzeleckiego podczas wyprawy do Australii i wspinaczki na Górę Kościuszki, a książka ,,Drzewo” to opowiedziana mitologia słowiańska w formie przystępnej dla współczesnego czytelnika. W 2021 roku autor przetłumaczył na język polski i wydał książkę brytyjskiego profesora Ronalda Wrighta ,,Krótka historia postępu”. Pan Łukasz Wierzbicki zawodowo zajmował się również produkcją audycji radiowych, koncertów i spektakli kabaretowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Za swoją twórczość otrzymał wiele wyróżnień i nagród. W 2009 roku – nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł Książka Wiosny za ,,Dziadka i niedźwiadka”, nagrodę Internautów i wyróżnienie Jury w konkursie na książkę historyczną roku portalu ,,Granice.pl” za ,,Dziadka i niedźwiadka”, nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za ,,Afrykę Kazika”. W 2010 roku wyróżnienie Jury Dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za ,,Dziadka i niedźwiadka”, w 2012 roku nagrodę im. Stanisława Szwarc – Bronikowskiego w konkursie Książka Podróżnicza Roku Mediatravel 2012 za ,,Mój chłopiec, motor i ja”, w 2017 roku nominację w plebiscycie na książkę Roku 2016 – portalu lubimyczytać.pl za ,,Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” , a w 2021 roku ,,Dziadek i niedźwiadek” zajął ósme miejsce w plebiscycie na Złotą Dwudziestkę” Fundacji ,,ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Monika Fau