Mediacje rówieśnicze i szkolne
W dniu 24 kwietnia 2024r. w szkole podstawowej w Rzeczycy im. Narcyzy Żmichowskiej odbyło się tematyczne spotkanie z rodzicami uczniów w temacie mediacji rówieśniczych i szkolnych. Na zaproszenie Dyrektor szkoły Pani Agaty Ostalskiej idee i zasady mediacji przedstawiała zgromadzonym stały mediator sądowy wpisana na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim Liliana Pułka. Spotkanie odbyło się w obecności z-cy wójta Rzeczyca Pani Iwony Łuszcz-Krawczyk.
Szkoła jest miejscem gdzie kształtuje się wiedza oraz umiejętności społeczne dzieci i młodzieży. Jest też miejscem gdzie w sposób nieunikniony następuje spotkanie ze „ światem konfliktów”. W zależności jakie wzorce zachowań w dzieciństwie, także w szkole nabędą młodzi ludzie, wpłynie to na ich funkcjonowanie w dorosłym życiu.
Nauka w szkole jest okresem gdzie następuje rozwój psychospołeczny dziecka i uczy go umiejętności radzenia sobie z konfliktami. Upowszechnianie rozwiazywania sporów w sposób konstruktywny wzbogaca metody wychowawcze oraz wzmacnia kompetencje społeczno-emocjonalne uczniów, ma też wpływ na poczucie własnej wartości, godności i szacunku do drugiego człowieka. Przygotowuje dzieci i młodzież do życia w społeczeństwie obywatelskim.
W cywilizowanym świecie od lat występują tendencje do wyprowadzania sporów z sądów i rozstrzygania ich przy pomocy alternatywnych sposobów ich rozwiązywania. Jednym z nich jest mediacja wprowadzona również do polskiego porządku prawnego.
Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze Słownika Języka Polskiego mediacja
to: „pośredniczenie w sporze, mające na celu ułatwienie stronom dojście do porozumienia”. Definicja ta wyraża istotę mediacji, której celem zawsze jest zażegnanie międzyludzkiego sporu.
Mediacja jest procesem pozasądowym, której celem nadrzędnym jest porozumienie między stronami konfliktu.