Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wycieczka do Warszawy

24 kwietnia 2023r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Rzeczycy wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Celem podróży było: zwiedzanie Gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, spotkanie z posłami, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, rozwijanie myślenia historycznego i zainteresowań historycznych,  kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych, poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.

Na początku przeszliśmy kontrolę, po której przywitał nas Senator RP Pan Rafał Ambrozik. Pan Senator opowiedział o swojej pracy i chętnie odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. Dowiedzieliśmy się, że dopiero po II wojnie światowej został wybudowany wielki kompleks zajmujący 5 ha.

Na początku zwiedziliśmy budynek Senatu RP. Oglądaliśmy salę obrad Senatu i tu pani przewodniczka w sposób zwięzły przedstawiła nam historię obrad wyższej izby parlamentu, opowiedziała nam o jej pracy oraz o składzie.

Dalsza część wycieczki była przeznaczona na zwiedzanie Sali Posiedzeń Sejmu RP. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 r. Jan Paweł II - Papież Polak. To stąd dziennikarze przekazują sprawozdania do wiadomości telewizyjnych. Zajęliśmy miejsca siedzące i wysłuchaliśmy opowiadania pani przewodniczki. Na początku zostaliśmy krótko wprowadzeni w historię obrad Sejmu. Później dowiedzieliśmy się, kto zajmuje jakie miejsce i dlaczego. Zobaczyliśmy gdzie siedzi marszałek sejmu, poszczególne ugrupowania, a także Prezydent. Pani przewodnik opowiedziała nam o komisjach sejmowych. Poznaliśmy kilka ciekawostek m.in. taką, że  każdy obywatel Polski ma możliwość uczestnictwa w debacie sejmowej, lecz zasiada on w tak zwanej „niemej loży”. Zrobiliśmy kilka zdjęć i przeszliśmy dalej. Na zakończenie zwiedzania, otrzymaliśmy zestaw edukacyjny, w celu utrwalenia i zapamiętania zdobytych wiadomości.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wizyty w  muzeum młodzież mogła przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, bardzo złożonego w ocenie, ale bez wątpienia stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje  ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych Warszawiaków, grozę walk oraz umundurowanie, broń, makiety, jak również wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Uczestnicy wycieczki obejrzeli też niedługi, ale przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne „morze ruin”. Pobyt w tym szczególnym miejscu pozostawił niezatarte wrażenia.

Wszyscy uczestnicy pragną podziękować Senatorowi RP Panu Rafałowi Ambrozikowi za zaproszenie do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wójtowi Gminy Rzeczyca Panu Markowi Kaźmierczykowi za pomoc w organizacji wycieczki. Wyjazd ten był wyjątkowo pouczającym przeżyciem, które na długo zostanie w naszej pamięci.