Olimpiada Smyka i Dzień Bezpieczeństwa

17 maja 2023r.z inicjatywy Dyrektor Szkoły Podstawowej im. N. Żmichowskiej Pani Agaty Ewy Ostalskiej, po raz pierwszy dla klas I-III, odbyła się w naszej szkole Olimpiada Smyka oraz Dzień Bezpieczeństwa dla klas IV-VIII. Patronat nad wydarzeniem objął MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO, ŁÓDZKI KURATOR OŚWIATY ORAZ WÓJT GMINY RZECZYCA. Szkolny klub sportowy Wilk na czele z panem prezesem Tomaszem Niemirskim oraz we współpracy z Dyrektorem Szkoły uzyskali dofinansowanie w kwocie 14. 000,00zł na nagrody, posiłek oraz organizacje całej imprezę. Dziękujemy pani Ewie Wendrowskiej za wsparcie naszej Olimpiady Smyka.

W konkurencjach sportowych dzielnie walczyli uczniowie: ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, Szkoły Filialnej w Luboczy, Szkoły Filialnej w Sadykierzu, Szkoły Podstawowej w Inowłodzu, Szkoły Podstawowej w Poświętnem, Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej, Szkoły Podstawowej w Odrzywole, Szkoły Podstawowej w Lubani, Szkoły Podstawowej Pukininie, Szkoły Podstawowej w Starej Wojskiej, Szkoły Podstawowej w Konopnicy, Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Szkoły Podstawowej w Dębie Opoczyńskiej, Szkoły Podstawowej w Żelechlinku, Szkoły Podstawowej w Chorzęcinie, Szkoły Podstawowej w Budziszewicach, Szkoły Podstawowej Tomaszek. Przed przystąpieniem do poszczególnych konkurencji zawodnicy obejrzeli krótkie scenki profilaktyczne przygotowane przez szkolny teatr „Carpe diem” pod nadzorem pani A.Amróz. Drużyny rywalizowały ze sobą ale wszystkie zmagania przebiegały zgodnie z zasadami walki fair-play i były bardzo zacięte. Zawodnicy walcząc o kolejne miejsca dla siebie i swoich placówek wykazały się dużą sprawnością fizyczną, poczuciem odpowiedzialności, umiejętnością pracy w zespole, a przede wszystkim ogromną radością z wyników swoich i kolegów. W tym roku Olimpiadę Smyka wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Lubani, a III miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Rawie Mazowieckiej. Wszystkim zwycięzcą gratulujemy.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, które jest dla nas bardzo ważne naszym największym celem jest kształtowanie umiejętności przewidywania zagrożeń i ponoszenia konsekwencji swoich działań, dlatego tego dnia postanowiliśmy zaprosić : Powiatową Policę z Tomaszowa Mazowieckiego, Państwową Straż Pożarną z Tomaszowa Mazowieckiego, Pogotowie Ratunkowe z Tomaszowa Mazowieckiego, 25 brygadę Powietrzną z Tomaszowa Mazowieckiego, Harcerzy oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Tomaszowa Mazowieckiego, aby wspólnie działać i być bezpiecznym. Dziękujemy za przybycie oraz pogadanki przygotowane dla uczniów naszej szkoły i zaproszonych gości. W ramach Dnia Bezpieczeństwa odbył się Międzygminny Konkurs Wiedzy pod hasłem „ Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.

Organizatorami konkursu byli: Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi Placówka Terenowa w Tomaszowie Mazowieckim, Państwowa Inspekcja Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, Wójtowie gmin: Rzeczyca, Poświętne, Czerniewice, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. Tematyka konkursu wynika z realizacji Podstawy Programowej i jest realizowana na różnych przedmiotach, w szczególności na zajęciach Edukacji dla bezpieczeństwa, którego nauczyciel Małgorzata Szczur była koordynatorem tegorocznej edycji konkursu wraz z inspektorem BHP Renatą Wróbel. W konkursie rywalizowały 5 osobowe zespoły ósmoklasistów ze szkół podstawowych z: Rzeczycy, Poświętnego i Czerniewic. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: I miejsce drużyna Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Poświętnem; II miejsce drużyna Szkoły Podstawowej w Rzeczycy; III miejsce drużyna Zespołu Szkolno- Przedszkolny w Czerniewicach. Wszystkie nagrody dla zwycięzców, za które serdecznie dziękujemy, ufundowane zostały przez KRUS.

Dzień 17 maja 2023 r. na długo pozostanie w naszej pamięci, ze względu na tak cudowną inicjatywę. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc wielu osób, które przyczyniły się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów Olimpiady Smyka. Dziękujemy Senatorowi RP Panu Rafałowi Ambrozikowi, Radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego Pani Ewie Wendrowskiej, Komendantowi Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim Panu Tomaszowi Jędrzejczykowi, Komendatowi Powiatowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim Panu Krzysztofowi IskierceKierownikowi Pogotowia Ratunkowego Panu Konradowi Borowskiemu, Dowódcy 25 Brygady Powietrznej Panu Mariuszowi Pawlukowi, Kierownikowi PT w Tomaszowie Mazowieckim KRUSU Panu Włodzimierzowi Justyna, Dyrektorowi Niepublicznego Technikum im.S. Konaskiego w Nowym Mieście nad Pilicą Pani Ewie Lipińskiej. Ponadto dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Olimpiady Smyka kierownikowi Hali Środowiskowej panu Tomaszowi Niemirskiemu, nauczycielom wychowania fizycznego, koordynatorom olimpiady p. A. Kąckiej, p. M. Kraszewskiej, p. M. Piekut, pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym oraz rodzicom na czele z przewodniczącymi Edytą Kobacką Natalią Smułą i Anną Augustyniak. Dziękujemy panu Wiesławowi Koreckiemu za udostępnienie sprzętu. Dziękujemy również pani Bogumile Szadkowskiej za rozgrzewkę przygotowaną dla wszystkich uczestników.