Gminne Obchody Dnia Ziemi

Dnia 28 kwietnia 2024r. w Szkole Filialnej w Sadykierzu odbyły się Gminne Obchody Dnia Ziemi. ,,Planeta vs . plastik” – to motyw przewodni tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Uroczystość zorganizowana została  w trosce o Ziemię, aby była dla nas wszystkich bezpiecznym miejscem do życia.

28 kwietnia  to również ważna data dla naszej szkoły oraz społeczności lokalnej z innego powodu, ponieważ  dokonano   otwarcia nowych obiektów sportowych. Uroczystość swoją obecnością uświetnili:

Radna Sejmiku Wojewódzkiego - Pani Ewa Wendrowska

Wójt Gminy Rzeczyca - Pan Marek Kaźmierczyk

Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca - Pani Iwona Łuszcz – Krawczyk

Dyrektor SP w Rzeczycy - Pani Agata Ewa Ostalską

Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy - ks. Maciej Mroczkowski

Przewodniczący Rady Gminy Rzeczyca – Pan Leszek Kosiacki  wraz z Radnymi Gminy Rzeczyca.

Wykonawca Wiaty dydaktycznej z projektu „ Klasa z drewna” z dofinansowania przez Lasy Państwowe  - Pan  Tomasz  Nowak

Pan Szymon Kielana – ornitolog z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

Inicjatorka obchodów Dnia Ziemi w Sadykierzu – Pani  Elżbieta Wilkońska

Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani  Natalia Smuła

Sponsorzy, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Program obchodów Dnia Ziemi obejmował:

Powitanie zebranych przez kierownika szkoły Panią Bernardetę Grot i podziękowanie  Wójtowi Gminy Rzeczyca Panu Markowi Kaźmierczykowi, Radzie Gminy Rzeczyca oraz wykonawcom za zrealizowane inwestycje na terenie naszej szkoły.

W ramach środków unijnych wybudowano boisko  z trawiastą nawierzchnią, wykonaną  na odpowiedniej podbudowie, które wyłożone jest trawą z rolki i posiada system nawadniania. Wykonano również  boisko wielofunkcyjne o nawierzchni tartanowej, o wymiarach 20/30 metrów. Wokół obiektów zagospodarowany został teren poprzez wybudowanie chodników i małej architektury wraz z siatkami zabezpieczającymi.  W 2023 roku przebudowano plac zabaw, przeprowadzono demontaż starych elementów konstrukcyjnych  służących do zabawy  i zamontowano w ich miejsce nowe, a  wokół placu zasadzono nowe rośliny.  Zadanie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Nasza Gmina Rzeczyca. Również w 2023r. dzięki staraniom  Dyrektora Szkoły Pani  Agaty Ewy Ostalskiej pozyskaliśmy fundusze z Lasów Państwowych na wybudowanie wiaty dydaktycznej w ramach projektu „Klasa z drewna’’. Nowe boiska, na które z niecierpliwością wyczekiwali nasi uczniowie, będą dawały im większe możliwości , aby rozwijać swą sprawność fizyczną  poprzez uprawianie między innymi gier zespołowych, co zapewne przyczyni się do zdrowego rozwoju dzieci   i młodzieży oraz podniesie   wyniki osiągane w  sporcie.

Następnie dokonano poświęcenia nowych obiektów przez ks. Proboszcza oraz odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi. W dalszej części uroczystości głos zabrali: Gospodarz Naszej Gminy -  Wójt  Marek  Kaźmierczyk, Radna Sejmiku Wojewódzkiego Pani Ewa Wendrowska, Przewodniczący Rady Gminy Rzeczyca  Pan Leszek Kosiacki, Dyrektor Szkoły Pani Agata Ewa Ostalska , Radny Pan Jan Stańczyk.  Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie corocznej akcji zbiórki makulatury oraz międzyszkolnego konkursu plastycznego na plakat ,,Planeta vsplastik”, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży . W konkursie wzięło udział 84 uczniów ze szkół w Inowłodzu,   Królowej Woli, Rzeczycy i Sadykierza .Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w/w konkursie.W kategorii uczniów klas 1 – 3:

III miejsce zajął Igor Sępiński kl. II Sadykierz

II miejsce – Weronika Frankowska kl. I Sadykierz

I miejsce – Bartosz Kania kl. III Rzeczyca

Wyróżnienia otrzymali:

Nikola Jóźwiak kl. III Sadykierz

Aleksandra Ozimek kl. III Sadykierz

Amelia Świderska kl. III Rzeczyca

i Zofia Kobacka  kl. Ib Rzeczyca

W kategorii uczniów klas 4 – 8

III miejsce zajęła Zofia Klimczak kl. 4 SP Inowłódz

II miejsce –Julia Kaczmarska kl. 6 Sadykierz

I miejsce - Wojciech Ostalski kl. 7a  Rzeczyca.

Wyróżnienia otrzymali:

Hanna Bogdan i Paulina Góźniczak PSP Inowłódz

Następnie uczniowie klasy V przedstawili ,,Bajkę z ekomorałem” obrazującą odpowiedzialne korzystanie z zasobów Ziemi. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pt. ,,Bądź eko”, którego celem było ozdobienie własnej torby wielokrotnego użytku i promowanie takich ekologicznych toreb na zakupy. Równocześnie odbywał się także Quiz wiedzy ekologicznej oraz zawody rekreacyjno- sportowe na nowych obiektach. Nagrody w konkursach ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rzeczycy. W programie uroczystości nie zabrakło piosenek  z zieloną nutką w wykonaniu uczniów wszystkich klas naszej szkoły a grupa przedszkolna ,,Tygryski” zaprezentowała układ taneczny.

Panie z Rady Rodziców zapewniły kulinarne przysmaki, a firma ,,Bajkowa kraina” atrakcje dla najmłodszych. Na zakończenie uroczystości kierownik szkoły Pani Bernardeta Grot podziękowała  wszystkim, którzy pomogli zorganizować IX Gminne Obchody Dnia Ziemi oraz wszystkim przybyłym za zaszczycenie naszej Szkoły swoją obecnością.

Grażyna Miniak