[2] [1]
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016!

Dodano: 4 VII 2016r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
Zdjęcia: Andrzej Socha
W piątek 24 czerwca 2016 roku uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Pani dyrektor w obecności Wójta Gminy Rzeczyca pana Marka Kaźmierczyka, Inspektora ds. Oświaty p. Anny Stańczyk oraz rodziców, podziękowała nauczycielom i uczniom za rok wytężonej pracy i nauki. Pogratulowała najlepszym uczniom i wspólnie z wychowawcami wręczyła nagrody.
Słowa uznania skierowała także do rodziców wyróżnionych z kl. VI uczniów oraz wręczyła listy gratulacyjne.
Szczególnym wyróżnieniem są Nagrody Wójta, które z rąk pana Marka Kaźmierczyka otrzymała Hanna Gwóźdź - za bardzo wysokie wyniki w nauce i bardzo dobre wyniki z ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji szóstoklasistów. Nagrodę Wójta otrzymał również Julian Zakrzewski za I miejsce w Powiatowych Eliminacjach Wiedzy Pożarniczej oraz Wiktoria Szczur i Weronika Młynarczyk za udział w Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Piosenki "Tomaszowska Wiosna".
Dla uczniów klas szóstych był to wyjątkowy dzień. Dzisiaj pożegnali mury naszej szkoły, przekazali sztandar swoim młodszym kolegom, dokonali pamiątkowego wpisu do kroniki oraz krótkim przedstawieniem i kwiatami podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Pan Wójt Marek Kaźmierczyk życzył wszystkim uczniom i nauczycielom bezpiecznych i słonecznych wakacji.
Na zakończenie pani Dyrektor Małgorzata Sobolewska-Gdak życzyła Absolwentom sukcesów w dalszej edukacji a wszystkim uczniom radosnych wakacji.WAKACJI NADSZEDŁ CZAS!

Dodano: 14 VII 2016r.
Tekst: Dominika Bernat
Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego oraz pożegnanie dzieci sześcioletnich odbyło się 23 czerwca 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy.
Uroczystość rozpoczęła Pani Małgorzata Sobolewska-Gdak - Dyrektor PSP w Rzeczycy, która powitała przybyłych gości: Wójta Gminy Rzeczyca - Pana Marka Kaźmierczyka, Zastępcę Wójta Gminy - Panią Iwonę Łuszcz-Krawczyk, zebranych rodziców oraz przedszkolaków.
Następnie pod czujnym okiem nauczycieli p. B. Potrzebowskiej, p. D. Bernat, p. B. Szczur z poszczególnych grup przedszkolaki przedstawiły program artystyczny prezentując wiersze i piosenki.
Po części artystycznej swój głos zabrał Wójt Pan Marek Kaźmierczyk życząc sześciolatkom samych sukcesów w szkole, natomiast wszystkim dzieciom i rodzicom oraz nauczycielom bezpiecznych i udanych wakacji.
W drugiej części uroczystości dzieci spotkały się w swoich salach ze swoimi wychowawcami. Odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów ukończenia poszczególnych oddziałów przedszkolnych oraz drobnych upominków.

Do zobaczenia we wrześniu!!!
NASZ WKŁAD W ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY!

Dodano: 14 VII 2016r.
Tekst: Anna Laskowska


"Błogosławieni miłosierni,
albowiem oni miłosierdzia dostąpią"
(Mt 5,7)

Uczniowie naszej szkoły razem ze swoimi bliskimi zaangażowali się w akcję ewangelizacyjną, organizowaną przez redację łowicką Gościa Niedzielnego - Krzyżyk dla wiarygodnych.
Celem akcji było wykonanie krzyżyków wraz z imienną deklaracją wiary (wyznanie dorosłej osoby z rodziny) i przekazanie ich młodzieży łowickiej, udajacej się na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas ŚDM w Krakowie. Ten chrześcijański symbol ma przypominać młodym, że teraz na nich spoczywa troska o wiarę przodków. Dodatkowym - najważniejszym - zadaniem była modlitwa "Ojcze nasz" w intencji obdarowanego, który taką samą modlitwą obejmie darczyńcę, tworząc szczególny pomost wiary pomiędzy diecezjanami.
Postanowiliśmy się włączyć w tą kapitalną akcję i zorganizowaliśmy konkurs pod nazwą zaczerpnięta z Gościa: "zrób krzyżyk - podziel się wiarą!".
Zebraliśmy 122 krzyżyki: Rzeczyca - 67, Sadykierz - 40, Lubocz - 3. Pomogli również uczniowie gimnazjum. Krzyże były bardzo różnorodne - z drewna, wełny, masy solnej, nakrętek, sznurka, patyczków od lodów, gipsu, metalu, nasion,suszonych warzyw, węzy pszczelej, były małe i większe, cięższe i lżejsze - jak to krzyże... Niełatwo było wybrać najbardziej oryginalne prace, ale ostatecznie przyznano:
1 m-ce: Aleksandra Nowak - Rzeczyca i Krystiana Grzybek - Sadykierz,
2 m-ce: Amelia Domagała - Rzeczyca,
3 m-ce: Jagoda Kwatek i Jakub Ciecieręga - Rzeczyca
Wymienionych uczniów nagrodzono książkami i różańcami, a wszystkich 6 z religii. Jednak największą nagrodą jest możliwość uczestnictwa w ŚDM przez ofiarowanie swojej pracy i modlitwy - dzielenie się wiarą. Jako chrześcijanie nie zapominajmy, że "więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" Dz. 20, 35
Konkurs zorganizowała A. LaskowskaDZIEŃ DZIECKA W FIGLORAJU!

Dodano: 20 VII 2016r.
Tekst: Dominika Bernat
W dniu 7 czerwca 2016 roku wszystkie przedszkolaki z naszej szkoły wyjechały na wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego do Figloraju "Kajtek". Dzieci wesoło bawiły się dwie godziny. Mogły zjeżdżać do basenu z kolorowymi piłeczkami, a także wspinać się po labiryncie. Gdy zabawa dobiegła końca dzieci podziękowały za udaną zabawę. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji wróciły do przedszkola. Sponsorami wycieczki byli Babcie i Dziadkowie - dziękujemy!LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O JANIE PAWLE II!

Dodano: 14 VII 2016r.
Tekst: Anna Laskowska
W celu uczczenia pamięci o Janie Pawle II (rok 2015 - Rokiem św. Jana Pawła II) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w olimpiadzie sprawdzając swoją wiedzę o naszym świętym Papieżu. Tym razem wyzwanie podjęło 24 uczniów i 3 z nich znalazło się w czołówce:
Amelia Domagała - kl. V,
Angelika Goska - kl. VI,
Jakub Perek - kl. VI.
Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy laureatów, a pozostali uczestnicy dyplomy uznania. Wszystkim - szczególnie najmłodszym - należą się gratulacje za wysoki poziom wiedzy o Wielkim Polaku!
Uczniów przygotowywała katechetka A. Laskowska.WYCIECZKI PRZEDSZKOLAKÓW!

Dodano: 19 VII 2016r.
Tekst: Dominika Bernat
Zdjęcia: Dominika BernatW APTECE!

15.04.2016r. odbyła się wycieczka przedszkolaków do apteki - poznały zawód farmaceuty. W wycieczce udział brała grupa 4-5 latków z wychowawcą Dominiką Bernat i grupa "O" z wychowawcą Marianną Szczur.
Poruszaliśmy zagadnienia:
 • pomieszczenia w aptece: półki z lekami, magazyny, komputery,
 • jak wygląda recepta,
 • co możemy robić żeby być zdrowym,
 • przeterminowane leki oddajemy do apteki,
 • podkreślenie, że dzieci same nie mogą przyjmować lekarstw.


 • EDUKACYJNA WYPRAWA!

  Dodano: 7 VII 2016r.
  Tekst: Mirosława Skura, Anna Laskowska
  Zdjęcia: Mirosława Skura, Anna Laskowska
  W niecodziennych zajęciach - zorganizowanych w formie biwaku przez wychowawcę p. M. Skurę - uczestniczyli uczniowie kl III. Celem tego przedsięwzięcia było podsumowanie pierwszego etapu naucznia - utrwalenie i sprawdzenie zdobytych wiadomości, umiejętności i postaw, a także ocenianie końcowe.
  W czwartek, 9 czerwca o 16-tej, żegnane czułymi spojrzeniami Rodziców, dzieci wyruszyły sprzed szkoły pod czujnym okiem wychowawczyni i pani od religii Anny Laskowskiej, by polnym traktem dotrzeć do Grotowic - miejsca biwakowania. I tu już ...  Za Duchem Kopernika i zapachem piernika!

  Dodano: 4 VII 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  Dnia 21 czerwca 2016r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Agaty Ostalskiej, p. Beaty Szymańskiej i p. Andrzeja Sochy przeżywali toruńską przygodę. Toruń to urokliwe miasto nad Wisłą, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili dom Mikołaja Kopernika oraz przepiękną Starówkę z Krzywą Wieżą i wspaniałą gotycką Katedrą, odbyli również spacer po bulwarach nadwiślańskich. Największą atrakcją po przekroczeniu bram Żywego Muzeum okazały się warsztaty wypieku tradycyjnego, ozdobnego piernika pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej, w trakcie, których poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem ciasteczek. Własnoręcznie przygotowany specjał uczniowie zabrali ze sobą na pamiątkę do domu. Około godziny 20 wycieczka dobiegła końca. Był to naprawdę udany wyjazd i okazał się wspaniałą lekcją historii. Przeniósł wszystkich kilka wieków wstecz.  "MOJE WYMARZONE WAKACJE" - WYNIKI KONKURSU!

  Dodano: 5 VII 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
  W czerwcu został zorganizowany konkurs plastyczny "Moje wymarzone wakacje". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, gdyż tematyka poruszała ciekawy dla nich temat. Dzieci mogły puścić wodze fantazji i przelać swoje marzenia na kartkę papieru. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci, promowanie osiągnięć dzieci uzdolnionych plastycznie, wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych. Wszystkie prace były piękne. Dzieciom serdecznie dziękujemy.
   w kategorii KLAS I-III
  • I miejsce: Julia Socha
  • II miejsce: Jakub Goska
  • III miejsce: Adrian Jeleń
  • IV miejsce: Julia Lipska
  • V miejsce: Martyna Szczur
  • VI miejsce: Szymon Mucha
   w kategorii KLAS IV-VI
  • I miejsce: Sylwia Tulin
  • II miejsce: Angelika Goska
  • III miejsce: Hanna Gwóźdź
  • IV miejsce: Emilia Łaska
  • V miejsce: Marta Grzejszczyk

  Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i dyplomy na apelu szkolnym. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały wywieszone na gazetce świetlicowej.
  SZKOLNY KONKURS WIEDZY
  O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH - WYNIKI!

  Dodano: 5 VII 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
  W piątek 10 czerwca o godz. 8.00 odbył się szkolny konkurs z języka niemieckiego. Przeznaczony był dla uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, Fili w Sadykierzu i Luboczy. Konkurs składał się z zadań zamkniętych i otwartych, uczniowie mieli na napisanie 45min. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów językiem niemieckim, poszerzeniem wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia posiadanej wiedzy, pogłębianie motywacji do nauki języka niemieckiego, promocji języka niemieckiego.
  Wyniki konkursu były następujące:
 • I miejsce: Katarzyna Pawlak
 • II miejsce: Błażej Legutowski
 • III miejsce: Hanna Gwóźdź
 • IV miejsce: Angelika Goska
 • Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieżową oraz wydawnictwo Lektorklett.
  Dziękujemy za udział i gratulujemy.
  OZŁACAMY KASISI!

  Dodano: 4 VII 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  16 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. To właśnie tego dnia w RPA tysiące dzieci wyszły na ulice i domagały się jedynie respektowania ich podstawowych praw. W tym roku szkolnym również nasza szkoła przystąpiła do projektu "Ozłacamy Kasisi". Była to niezapomniana podróż po Afryce, podczas której odkryliśmy odległy świat Zambii i poznaliśmy niezwykłe historie dzieci z Domu Dziecka w Kasisi. Pomaganie innym to nie męka wyrzeczenia, lecz szczęście płynące z tego, że zyskuje się kompletnie nowy świat. Nasza szkoła wzięła udział w Wielkim Ogólnopolskim Finale Projektu, który odbył się w czerwcu 2016 roku.  EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ!

  Dodano: 30 VI 2016r.
  Tekst: Alicja Żądło
  W dniu 20 czerwca 2016r. odbył się w hali sportowej przy Gimnazjum w Rzeczycy sprawdzian umiejętności praktycznej jazdy na rowerze uwzględniający zasady ruchu drogowego do karty rowerowej.
  Do egzaminu przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, Luboczy i Sadykierza. Do sprawdzianu z praktycznej jazdy na rowerze mogli przystąpić uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli wiadomości teoretyczne, obsługę techniczną roweru i pierwszą pomoc oraz przedłożyli stosowne dokumenty podpisane przez rodziców i wychowawców klas.
  Egzamin zdali wszyscy, którzy zaliczyli w/w wymagania, czyli 24 osoby z PSP w Rzeczycy, 10 uczniów z SF w Sadykierzu, 8 osób z SF w Luboczy, 3 osoby nie uczestniczyły w egzaminie praktycznym z powodu nieobecności w szkole. Razem pomyślnie zaliczyło 38 dzieci z klas czwartych, i 4 osoby z kl. 5 i 6, a tym samym otrzymają karty rowerowe na zakończenie roku szkolnego. Karty rowerowe uprawniają uczniów do jazdy rowerem po drogach publicznych.
  Egzamin praktyczny przeprowadził Zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego KPP w Tomaszowie Maz. podkom. Szt. Marek Długosz. Opiekę nad uczniami podczas egzaminu sprawowali wychowawcy klas czwartych: p. Jadwiga Kowalczyk, p. Marta Płocka i p. Alicja Żądło.
  Uczniów do karty rowerowej przygotowała p. mgr Alicja Żądło - nauczyciel techniki PSP w Rzeczycy. Egzamin dostarczył uczniom nowych doświadczeń i wrażeń, utrwalił nawyki prawidłowej postawy na rowerze i na drodze. Był wielkim przeżyciem dla dzieci i na długo pozostanie w ich pamięci.  ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "BEZPIECZNIE NA WSI"!

  Dodano: 25 VI 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  Zdjęcia: Małgorzata Jakubowska
  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje!" został rozstrzygnięty. Nasza reprezentantka Amelia Domagała uczennica klasy V otrzymała wyróżnienie. W uroczystym podsumowaniu konkursu uczestniczył podsekretarz stanu Rafał Romanowski.
  Gala finałowa odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
  Gratulujemy Amelce i życzymy dalszych sukcesów!  RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA!

  Dodano: 25 VI 2016r.
  Tekst: Anna Kącka
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  "Rodzina jest najważniejsza"
  - takie hasło, 7 czerwca 2016 r., towarzyszyło występom artystycznym, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły z okazji Dnia Rodziny. Ten cytat przypominana nam, o jakże istotnej roli rodziny w naszym życiu. To właśnie rodzina jest pierwszą nauczycielką życia. Tam przekazuje się wiedzę o najważniejszych prawdach rządzących światem. To rodzina jest oazą bezpieczeństwa i ucieczką od trosk przez całe życie. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że wszystkim naszym bliskim należy się wdzięczność i szacunek za ich poświęcenie, miłość i trud włożony w nasze wychowanie.
  Z wielkim przejęciem i wzruszeniem zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne w przygotowanym z tej okazji montażu słowno - muzycznym. Nie zabrakło oczywiście życzeń i własnoręcznie wykonanych kwiatów.
  Po występach dzieci na wszystkich czekała niespodzianka. Uroczystość uświetnił swoim występem iluzjonista p. Arkadiusz Gwizdała, uczestnik programu TVN "Mam talent".
  Magiczny pokaz unoszących się w powietrzu baniek mydlanych, zmieniających kształty, łączących się w mega bańki, przeniósł wszystkich do krainy iluzji. Największą radość sprawiło dzieciom zamknięcie w mydlanej bańce każdego uczestnika pokazu, dzięki czemu można było popatrzeć na świat z innej perspektywy.
  Uroczystość przygotowali uczniowie klas I i klasy IIa wraz z wychowawcami: Anną Kącką, Małgorzatą Piekut i Jolantą Szymańską.  INFORMACJA!

  Dodano: 17 VI 2016r.
  Tekst:
  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy informuje, iż w okresie wakacji oddział przedszkolny będzie czynny w okresie od 01 lipca do 29 lipca 2016r. w godzinach od 8.00 do 13.00.
  Wyżywienie dzieci we własnym zakresie.
  Zainteresowanych rodziców prosimy o zapisanie dziecka w sekretariacie szkoły do 23 czerwca 2016r.
  tel. 044 710-51-93  WYCIECZKA REKREACYJNO-POZNAWCZA!

  Dodano: 19 VI 2016r.
  Tekst: Małgorzata Piekut
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  Piękno naszej Polskiej wsi było niejednokrotnie opisywane przez polskich poetów, o czym mogli się przekonać 7 czerwca 2016r. uczniowie kl. Ia i kl. Ib, którzy przenieśli się na chwilę do świata przyrody i ludzi żyjących w zgodzie i harmonii z nią. Tego dnia wybrali się bowiem na wycieczkę do Gościńca Wiecha, położonego we wsi Kawęczyn, aby uczestniczyć w programie "Od ziarenka do bochenka". Jest to bowiem wymarzone miejsce do tego, aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas, a jednocześnie zapoznać dzieci z kulturą, pracą i życiem na wsi.
  Pobyt w Gościńcu rozpoczął się od staropolskiego powitania przez gospodarza ubranego w strój ludowy. Następnie zostaliśmy poczęstowani słodkimi bułeczkami i herbatą. Podczas pobytu odbyły się zajęcia w piekarni z pokazem przygotowywania chleba do wypieku, pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej w kuźni, czy zwiedzanie starej wiejskiej zagrody z izbą etnograficzną. Czekała na nas również niebywała atrakcja - przejażdżka zadaszonym wozem konnym, dawno zapomnianym środkiem lokomocji. W otoczeniu pięknej przyrody wybraliśmy się na małą wycieczkę przez las, na końcu której zobaczyliśmy budowle, które dawno zniknęły z naszego krajobrazu. Był to typowy młyn wodny z początku wieku, dwa wiatraki, oraz mini ZOO: daniele, kozy, osioł, kucyki i konie. Dla wszystkich "pasibrzuszków" przygotowana została typowa piknikowa atrakcja - kiełbaska z grilla. Przy dźwiękach muzyki rozprostowaliśmy kosteczki i pokazaliśmy swoje umiejętności taneczne. Po zakupie pamiątkowych drobiazgów, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
  Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowali p. A. Kącka, p. M. Piekut i p. A. Socha.  NOC BIBLIOTEK!

  Dodano: 19 VI 2016r.
  Tekst: Monika Fau
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  4 czerwca 2016 r. grupa uczniów PSP im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy oraz grupa uczniów Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rzeczycy uczestniczyły w II wydaniu krajowym Nocy Bibliotek pod hasłem Wolno czytać.
  Nasza regionalna Noc Bibliotek rozpoczęła się na sali gimnastycznej PSP w Rzeczycy prezentacjami Henryk Sienkiewicz i Aforyzmy o Sienkiewiczu przygotowanymi przez Panią Monikę Fau - nauczyciela biblioteki oraz prelekcją do przygotowanej na sali wystawki o H. Sienkiewiczu. Znalazły się tam między innymi: książki napisane przez H. Sienkiewicza, zdjęcie herbu rodziny Sienkiewiczów, Kalendarium - H. Sienkiewicz, sienkiewiczowskie cytaty, zdjęcia najbliższych członków rodziny pisarza oraz Księga znaku-2016 Rok Sienkiewiczowski. Ponieważ biblioteka szkolna i publiczna współdziałały ze sobą w przygotowaniu imprezy, po krótkiej przerwie udaliśmy się na plac GOK-u w Rzeczycy, gdzie tego wieczoru pojawili się m.in. Dyrektor Gimnazjum w Rzeczycy - Pani Grażyna Kielan, Dyrektor GOK-u w Rzeczycy - Pan Jacek Zakrzewski. Po rozpaleniu ogniska rozpoczęło się głośne czytanie fragmentów książek H. Sienkiewicza, a czytali: Pani Grażyna Kielan, Pan Jacek Zakrzewski, Pani Grażyna Kamińska, Pani Monika Fau, Pani Anita Kurpińska. Uczniowie świetnie poradzili sobie z odgadnięciem tytułów wszystkich najbardziej znanych książek naszego świetnego pisarza. Następnie Dyrektor GOK-u przybliżył uczniom kilka sienkiewiczowskich cytatów, a uczniowie improwizowali skecze do Krzyżaków i Potopu. Pieczenie kiełbasek, śpiewanie przy ognisku przy akompaniamencie gitary Pana Andrzeja Sochy i oglądanie filmu Magiczne drzewo udostępnionego nam online to następne punkty programu Nocy Bibliotek w Rzeczycy. Po powrocie do szkoły uczniowie już na materacach uczestniczyli w dalszych zajęciach. Był to m.in. quiz Dlaczego?... Ponieważ... i Kalambury przygotowane przez Panią Grażynę Kamińską. Był też Labirynt, na którym uczniowie musieli wytyczyć drogę wyjścia dla ptaka. A potem było samodzielne czytanie, nocne rozmowy i żarty ... I nie można było podczas tej nocy zasnąć. Nasza szkolna biblioteka znalazła się na mapie Nocy Bibliotek 2016. Mieliśmy też pomoc ze strony rodziców, głównie Państwa Żegnałków, którzy dostarczyli nam kije do pieczenia kiełbasek i wsparli finansowo.  DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE!

  Dodano: 18 VI 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
  Dnia 1 czerwca 2016r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka. Zajęcia rozpoczęły się od powitania uczniów przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Rzeczycy p. Małgorzaty Sobolewskiej- Gdak i przedstawienia programu dnia. Od godziny 8.00 panie animatorki z Rawy Mazowieckiej malowały Buźki przedszkolaków. Uczniowie klas I-III w tym samym czasie brały udział w różnych konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się do udziału we wszystkich konkurencjach. Każde dziecko otrzymało upominek. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców - dziękujemy. Klasy IV-VI brały udział w zawodach sportowych w piłkę nożną i piłkę ręczną. Nasi wspaniali rodzice przygotowali dla wszystkich uczniów pysznego grilla. Następnym punktem, programu był szkolny konkurs pt. "Karaoke" przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Przewodniczący klasy losował 1 piosenkę i cała klasa wraz ze swoim wychowawcą śpiewała. Była świetna zabawa, wszyscy uczniowie włączali się do wspólnego śpiewu. Jury na koniec imprezy przedstawiło wyniki:
  w kategorii I-III
  I miejsce - klasa Ib
  II miejsce - klasa Ia
  W kategorii IV- VI
  I miejsce Klasa V
  II miejsce Klasa IV
  Miły zakończeniem tak wspaniałego dnia były odwiedziny Policji. Dzielnicowy z Czerniewic rozmawiał z dziećmi o ich bezpieczeństwie w szkole w drodze do szkoły i w domu. Przypomniał zasady ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie łącznie z przedszkolakami mieli możliwość obejrzenia wozu policyjnego, użycia sygnałów dźwiękowych i megafonu. To było dla wszystkich niezapomniane przeżycie. To był cudowny dzień.  III POWIATOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW - RZECZYCA 2016!

  Dodano: 19 VI 2016r.
  Tekst: Dominika Bernat
  W Środowiskowej Hali Sportowej w Rzeczycy dnia 11 maja 2016r. odbyła się III Olimpiada Przedszkolaków. Gospodarzami Olimpiady byli: Wójt Gminy Rzeczyca - Pan Marek Kaźmierczyk i Dyrektor PSP w Rzeczycy - Pani Małgorzata Sobolewska-Gdak, którzy dokonali uroczystego otwarcia Olimpiady, witając zaproszonych gości, przedszkolaków i ich opiekunów oraz kibiców. W Olimpiadzie udział brały przedszkolaki reprezentujący 14 przedszkoli z terenu powiatu tomaszowskiego. Olimpiada rozpoczęła się przemarszem 240 przedszkolaków w barwnym korowodzie wokół hali i zawieszeniem flagi olimpijskiej
  Przedszkolaki z Sadykierza i Luboczy przedstawiły program artystyczny przygotowany przez panią Agatę Ostalską.
  Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Wójt Gminy Rzeczyca.
  Dyrektor PSP w Rzeczycy odczytała ślubowanie skierowane do małych sportowców. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwał p. Dariusz Jedwabny nauczyciel wychowania fizycznego i główny sędzia zawodów, który przedstawił zasady rozgrywanych konkurencji. Po krótkiej rozgrzewce drużyny przystąpiły do rywalizacji.
   Zawody rozgrywano w dwóch grupach wiekowych:
   Dzieci 3-4 letnie rywalizowały w trzech konkurencjach:
  • "Wyścig z piłką",
  • "Toczenie piłki",
  • "Tunel"

  • Dzieci 5-6 letnie rywalizowały w pięciu konkurencjach:
  • "Rzut do celu",
  • "Wyścig z piłką",
  • "Na czworakach"
  • "Na ławeczce i pod płotkami",
  • "Sztafeta wahadłowa"

  Podczas wyścigów widać było niesamowite zaangażowanie zawodników. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane przez swoich opiekunów, a niesione dopingiem szybko pokonywały dystans i zmierzały do mety. Duże emocje towarzyszyły w każdej sekundzie sportowych zmagań.
  Zwycięzcą III Olimpiady Przedszkolaka zostało Przedszkole w Rzeczycy w kategorii wiekowej 5-6 latków - zdobywając I miejsce, zaś w kategorii wiekowej 3-4 latków - zdobywając III miejsce. Dzieci przygotowane były pod kierunkiem opiekunów p. Marianny Szczur i p. Barbary Potrzebowkiej.
  Zwycięzców drużyn nagrodzono pucharami i dyplomami, a wszystkich uczestników Olimpiady wręczono pamiątkowe medale. Nagrody wręczyli gospodarze uroczystości oraz zaproszeni goście. Dla młodych sportowców przewidziały był poczęstunek przygotowany przez rodziców z Gminy Rzeczyca.
  To był wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka.
  "BEZPIECZNIE NA WSI - NIEBEZPIECZNE ATRAKCJE W WAKACJE!"

  Dodano: 13 VI 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy V Amelia Domagała została laureatką etapu wojewódzkiego VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje!". Uczennica zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI.
  W związku z tym nadal mamy swoją reprezentantkę w etapie centralnym (finałowym), który odbędzie się 14 czerwca w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
  Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki!  SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH!

  Dodano: 7 VI 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
   Cele
  1. Rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań uczniów językiem niemieckim.
  2. Poszerzanie wiadomości o krajach niemieckiego obszaru językowego.
  3. Pogłębianie motywacji do nauki języka niemieckiego.
  4. Promocja języka niemieckiego.
  Konkurs organizowany jest przez panią Agatę Ostalską dnia 10 czerwca 2016r.
  o godz. 8.00.
  Uczestnicy konkursu
 • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klasy VI.

 • Przebieg konkursu
 • Konkurs jest w formie testu zadań otwartych i zamkniętych.
 • Czas 45min.
 • Pytanie testowe sprawdzają wiedzę z zakresu historii, kultury, polityki, geografii Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

 • Podsumowanie konkursu
 • Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody książkowe i drobne upominki ufundowane oraz okolicznościowe dyplomy. • WYCIECZKA DO WARSZAWY!

  Dodano: 1 VI 2016r.
  Tekst: Mirosława Skura
  Zdjęcia: Mirosława Skura
  Poznawanie dużych miast klasa trzecia rozpoczęła od wizyty w mieście wojewódzkim Łodzi. W następnym roku odwiedziliśmy dawną stolicę Polski Kraków i "zimową stolicę" Zakopane. W tym roku przyszła kolej na obecną stolicę. W wycieczce brali udział również uczniowie klas drugich pod opieką wychowawczyń p. Jolanty Szymańskiej, p. Barbary Miniak, p. Mirosławy Skury oraz p. Michała Poręby.
  Warszawa powitała nas słoneczną pogodą. Uczestnicy wycieczki głodni wielkomiejskich atrakcji niecierpliwie wyglądali przez okna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starówki otoczonej pozostałością murów obronnych, z cichymi uliczkami i kolorowymi kamienicami. Tajemnicze historie obrosłe w legendy związane z tym miejscem uczniowie pamiętali z lekcji i z pomocą pani przewodnik chętnie je opowiadali robiąc zdjęcia pod pomnikami Warsa i Sawy, Syrenki, przy piwnicach Bazyliszka oraz w Katedrze Warszawskiej przed kaplicą Chrystusa Cudownego. Zwiedzanie Zamku Królewskiego to sycenie oczu przepychem wnętrz i pięknem kolekcji obrazów między innymi Jana Matejki i Canaletta. Po odpoczynku pod kolumną Zygmunta ruszyliśmy Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego i dalej aż do Ogrodu Saskiego.
  Uczestnikom podobało się wiele atrakcji: kupowanie pamiątek, lody na Starówce, wielkie fontanny, budynki, turyści z odległych krajów, obiad w restauracji. Jednak najwięcej emocji wzbudzały udogodnienia techniczne: przejażdżki ruchomymi schodami, korzystanie z zestawów słuchawkowych podczas zwiedzania, czy oglądanie filmu "Księga dżungli" w technologii 3D z okularami.  DZIEŃ MAMY I TATY W RZECZYCY!

  Dodano: 31 V 2016r.
  Tekst: Dominika Bernat
  Mamusie i tatusiowie są ważnymi członkami każdej rodziny. Dzieci w wieku przedszkolnym są żywym przekazem stosunków społecznych panujących w swoich rodzinach. Często bawią się w dom. Przyjmują rolę rodziców. Swoimi gestami, zachowaniem i słowami podkreślają ich ważność i mądrość. Również podczas zajęć edukacyjnych opowiadają o swoich mamach i tatach, o ich troskach, radościach, samopoczuciu czy codziennych zajęciach. Dzieci są pełne uczuć, miłości i szacunku do swoich najbliższych. Można w nich doszukać się wiele mądrości życiowych, które są przekazywane młodemu pokoleniu.
  Dzień Mamy i Taty w przedszkolu obchodzony jest bardzo uroczyście. Dzieci przygotowują prezenty, uczą się wierszy i piosenek, tańców, a kiedy nadejdzie długo oczekiwany dzień z niecierpliwością wypatrują zaproszonych gości.
  W środę 25 V 2016r. w przedszkolu odbyła się uroczystość rodzinna pod hasłem "Dzień Mamy i Taty" z udziałem zaproszonych gości p. Iwony Łuszcz - Krawczyk - Zastępcy Wójta w Rzeczycy i p. Małgorzaty Sobolewskiej - Gdak Dyrektor PSP w Rzeczycy.
  W pierwszej części uroczystości przedszkolaki poszczególnych grup 3-4 latki, 4-5 latki i grupy "0" pod kierunkiem nauczycieli p. B. Potrzebowskiej, p. D. Bernat i p. M. Szczur przedstawiły program artystyczny. Pani Iwona Łuszcz - Krawczyk złożyła wszystkim rodzicom życzenia, a dzieci poczęstowała cukierkami.
  Po części artystycznej dzieci obdarowały swoich rodziców laurkami z życzeniami i innymi niespodziankami: serduszko, kwiaty, krawat dla taty, drzewko szczęścia.
  W drugiej części uroczystości odbył się słodki poczęstunek w salach przedszkolnych przygotowanych przez rodziców.  "LEGENDA O BAZYLISZKU I ZŁOTEJ KACZCE" - przedstawienie teatralne!

  Dodano: 31 V 2016r.
  Tekst: Barbara Potrzebowska
  23 maja 2016 r. przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Rzeczycy wraz ze swoimi wychowawczyniami: Barbarą Potrzebowską, Dominiką Bernat i Marianną B. Szczur odwiedziły Rawę Mazowiecką. Okazją do wyjazdu było przedstawienie teatralne pt. "Legenda o Bazyliszku i Złotej Kaczce" wystawiane przez Teatr Lektur Szkolnych z Warszawy. Dla maluchów z grupy 3-4 latków był to debiut wyjazdowy, który łączył się z wielkim przeżyciem. Wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie z zaciekawieniem i z wypiekami na twarzach. Wyjazd był udany. Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom wyjazdu.  VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
  - "Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje"!

  Dodano: 29 V 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  20 maja br. Amelia Domagała, uczennica klasy V wraz z opiekunem - panią Małgorzatą Jakubowską, uczestniczyły w podsumowaniu VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje" - etap regionalny.
  Celem konkursu jest m.in. promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich.
  Uroczystość odbyła się w siedzibie Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Tomaszowie Maz. W całej Polsce brało udział w konkursie 32 000 uczniów. Jury przyznało wyróżnienia i poszczególne miejsca. Uczennica naszej szkoły Amelia Domagała zajęła III miejsce, tym samym zakwalifikowała się do udziału w etapie wojewódzkim. Podsumowanie w kolejnym etapie konkursu nastąpi 7 czerwca 2016r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi.
  Gratulujemy Amelce i życzymy osiągnięć w kolejnym etapie konkursu.  OGÓLNOPOLSKI KONKURS "KRÓLEWSKIE PARY"!

  Dodano: 28 V 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  W dawnych czasach małżeństwa królewskich potomków były często aranżowane w celu zacieśnienia politycznego sojuszu, połączenia ze sobą dwóch terytoriów lub przypieczętowania traktatu pokojowego. Z królewską małżonką na dwór przybywały kultura i religia kraju, z którego pochodziła, dochodziło do wymiany poglądów i wzorców kulturowych. Pojawiały się także nowe trendy w sztuce, nowe stroje, a na stołach gościły inne potrawy. W większości przypadków pamięć nie była łaskawa dla królewskich małżonek. Księżniczki, wydawane za mąż za władców obcych państw, często znikały z pamięci narodowej swojego kraju. Nie poświęca się im wiele miejsca, dlatego warto je było odkryć na nowo poprzez udział naszych uczniów w konkursie, którego zadaniem było wykonanie wizerunku ślubnego wybranego króla Polski z poślubioną królewną pochodzącą z obcego dworu.
  Uczniów do ogólnopolskiego konkursu pt.: "Królewskie pary", zaprosiło Muzeum Historii Polski w Warszawie, a prace uczniów zostały przedstawione w trakcie wystawy historycznej zaprezentowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Gratulujemy!  Wycieczka SZLAKIEM PIERWSZYCH PIASTÓW!

  Dodano: 27 V 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  W przepiękny poniedziałkowy poranek 9 maja uczniowie klas IV - VI pod opieką pani Agaty Ostalskiej, Beaty Szymańskiej oraz pana Andrzeja Sochy wyjechali na 3 dniową wycieczkę Szlakiem Pierwszych Piastów. Po dotarciu do pierwszej stolicy Polski Gniezna zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską, w której spoczywają szczątki patrona Polski św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej drzwi gnieźnieńskie. Ważnym miejscem na szlaku jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie zobaczyliśmy rekonstrukcję części chat, wałów, ulic i pomostu jednej z najciekawszych osad obronnych na naszych ziemiach.
  Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Lednogóry, a dużą atrakcją było przepłynięcie promem na wyspę, gdzie prawdopodobnie odbył się Chrzest Polski. Na historycznym Szlaku Piastowskim znajduje się także Gród Pobiedziska, w którym zobaczyliśmy unikalną wystawę machin oblężniczych w naturalnej skali. W Poznaniu przewodnik pan Adam oprowadził nas po pięknym Ostrowie Tumskim, a naszą uwagę przyciągnął renesansowy ratusz ze słynnymi poznańskimi koziołkami.
  Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Strzelna, aby podziwiać rotundę i kościół św. Trójcy na Wzgórzu św. Wojciecha. Po dotarciu do Kruszwicy zwiedziliśmy kolegiatę romańską i "Mysią Wieżę", w której króla Popiela zjadły myszy oraz odbyliśmy rejs statkiem Rusałka po Gople.
  Pogoda dopisała, humory również, więc wszyscy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.  AMELKA WSPÓŁAUTORKĄ "Magicznego Świata"!

  Dodano: 18 V 2016r.
  Tekst: Beata Zielińska
  Pani Dorota Mularczyk - autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci w lutym bieżącego roku ogłosiła konkurs literacki kierowany do dzieci szkół podstawowych z całej Polski.
  Konkurs polegał na napisaniu rozdziału do V części cyklu "Magicznego Świata".
  Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie klasy V Amelia Domagała oraz Mateusz Żegnałek.
  Amelia Domagała została laureatką konkursu, zdobyła II miejsce, dnia 14 maja w Łodzi odebrała gratulacje pisarki oraz nagrody w postaci kompletu książek "Magicznego Świata", a co najcenniejsze, w V części cyklu książek jeden z rozdziałów napisała nasza uczennica Amelia stając się w ten sposób współautorką książki. GRATULUJEMY!!!  CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM!

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Dominika Bernat
  Zdjęcia: Andrzej Socha
   W piątek 29.04.2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie przedszkolaków z przedstawicielami różnych środowisk lokalnych w ramach akcji czytelniczej "CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM".
   Udział w czytaniu brali:
  • Pan Marek Kaźmierczyk - Wójt Gminy w Rzeczycy
  • Pan Leszek Kosiacki - Przewodniczący Rady Gminy
  • Pani Katarzyna Kłopotowska - Radna Gminy Rzeczyca
  • Pan Jacek Zakrzewski - Dyrektor GOK w Rzeczycy
  • Pani Grażyna Kamińska - Bibliotekarz GOK w Rzeczycy
  • Pani Aneta Podlasek - Instruktor GOK w Rzeczycy
  • Pan Tomasz Niemirski - Kierownik Hali Sportowej w Rzeczycy
  Akcja miała nieco inny charakter, niż miało to miejsce w latach poprzednich. Zaprezentowane utwory nawiązywały do ważnego dla wszystkich wydarzenia historycznego, jakie miało miejsce ponad 1000 lat temu. 15 kwietnia 2016r. minęła 1050 rocznica Chrztu Państwa Polskiego.
  - Powstanie Państwa Polskiego,
  - Chrzest Polski 966r,
  - Ubiór - nawiązywał do tamtej epoki
  Król i Rycerz to główne postacie okresu ponad 1000 lat temu. W rolę Króla wcielił się Pan Wójt, a w Rycerza Przewodniczący Rady Gminy.
  Goście czytali fragmenty różnych książek, w tym legend, z których można było dowiedzieć się, jak to dawniej się żyło, jak powstała Polska.
  Pan Wójt Marek Kaźmierczyk oraz Pan Leszek Kosiacki Przewodniczący Rady Gminy czytali fragmenty "Bajki o Królu i samotnym Rycerzu".
  Czytane były jeszcze inne fragmenty z różnych książek:
  - Historia Polski dla najmłodszych - Jak powstała Polska,
  - Od Polski drewnianej do murowanej,
  - Królowie Polski - Mieszko I pierwszy władca Polski,
  - Moja Pierwsza Historia Polski - Polska trzech Bolesławów (od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego),
  - Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, z której dzieci dowiedziały się jak powstała Polska.
  Czytając dzieciom zaszczepiamy w nich chęć do czytania, a takie utwierdzamy w przekonaniu, że książka to źródło wiedzy i przyjemności.
  Na zakończenie spotkania podziękowano gościom gorącymi brawami, a Pani Aneta Podlasek poczęstowała wszystkich przedszkolaków cukierkami.  3 MAJA - TO WAŻNY DZIEŃ DLA WSZYSTKICH POLAKÓW!

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Beata Zielińska
  Z okazji 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji uczniowie klasy VI przygotowali inscenizację, której celem było przypomnienie okoliczności powstania pierwszej w Europie, drugiej na świecie Konstytucji oraz uchwał w niej zapisanych.
  Dzieci zostały uświadomione, jak ważnym dokumentem była Konstytucja wówczas i, jak ważna jest dziś.
  Patosu przedstawieniu dodały pieśni patriotyczne odśpiewane przez chór szkolny.
  Obchody Święta Konstytucji odbyły się w naszej szkole 29 maja 2016r.  MIEDZYGMINNY KONKURS EKOLOGICZNY W LIPIU!

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Mirosława Skura
  Wiosna to znakomity czas na działania związane z ochraną przyrody i dbaniem o zdrowie. W związku z tym z przyjemnością gościliśmy w Szkole Podstawowej w Lipiu, by wziąć udział w Międzygminnym Konkursie Ekologicznym z Elementami Profilaktyki Antyalkoholowej.
  Pięcioosobowa drużyna z klasy trzeciej reprezentująca naszą szkołę ochoczo podejmowała się kolejnych zadań rozpoczynając od wykonania ekologicznej piosenki. Sprawdzenie wiedzy ekologiczno-profilaktycznej w teście zawierającym pytania, rebusy i krzyżówki okazało się dla dobrze przygotowanej drużyny zadaniem nietrudnym - 100% prawidłowych rozwiązań! Zespołowe wykonanie plakatów "Zachowaj trzeźwy umysł" przyniosło bardzo ciekawe efekty, ale nadwyrężyło siły wszystkich zawodników, więc z radością przywitano kolejną konkurencję. Przygotowanie zdrowych, śmiesznych kanapek było prawdziwą przyjemnością, a jeszcze większą ich zjadanie. Zawodnicy witaminowo wzmocnieni mogli przystąpić do ostatnich zadań, a były nimi konkurencje sportowe. Obudziły one w drużynach ducha rywalizacji. Z poświęceniem biegali, rzucali i nosili niesforne, uciekające piłeczki.
  Po podsumowaniu i wręczeniu nagród wszystkim uczestnikom wróciliśmy do domu.
  Miło będziemy wspominać szkołę w Lipiu. Dziękujemy!  "ENGLISH IS EVERYWHERE"
  - MIĘDZYGMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH!

  Dodano: 28 IV 2016r.
  Tekst: Marta Płocka
  25 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się Międzygminny Konkurs Wiedzy o Krajach anglojęzycznych - "English is Everywhere" organizowany przez nauczycieli języka angielskiego: p. Agnieszkę Szymczak, p. Martę Płocką oraz p. Michała Porębę.
  W konkursie wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych w Lipiu, Podkonicach Dużych, Czerniewicach oraz Brzustowie. Klasy I-III zmagały się w konkursie plastycznym na najlepszy plakat o tematyce pt.: "Angielski jest wszędzie".
  I miejsce zajęła Klaudia Sępińska (SF Sadykierz),
  II miejsce Mateusz Milczarek (SF Lubocz),
  III miejsce Filip Maciejewski (SP Rzeczyca).
  Uczniowie z klas IV-VI rywalizowali w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych, rozwiązując test wiedzy o kulturze, tradycji i ustroju Zjednoczonego Królestwa. Walka była niezwykle zacięta, gdyż odbyły się aż dwie dogrywki, jednak po ciężkich zmaganiach udało się wyłonić zwycięzców.
  I miejsce zajęła Marcelina Ochota (SP Rzeczyca),
  II miejsce powędrowało do Roksany Nockoskiej (SP Brzustów),
  III zajął Jakub Pardej ze Szkoły Filialnej w Luboczy.

  Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy.
  "Bądźmy niskoemisyjni" - DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE!

  Dodano: 26 IV 2016r.
  Tekst: Grażyna Miniak
  Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia już od kilku lat przyłączamy się do ogólnopolskiego programu ekologicznego prowadzonego przez Fundację Arka. W klasach przeprowadzone zostały zajęcia przez wychowawców i nauczyciela przyrody dotyczące działań proekologicznych. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z zasadami gospodarki niskoemisyjnej w życiu codziennym i jej znaczeniem dla ludzi i środowiska. Po zajęciach uczniowie klas IV-VI otrzymali "Domowe przypominajki - bądźmy niskoemisyjni" do domu, aby przeprowadzić rodzinną akcję edukacyjną. Za jakiś czas wrócimy do tego tematu. Jaki będzie efekt ekologiczny?
  Z okazji Dnia Ziemi członkowie koła LOP przygotowali również gazetkę oraz plakaty "Bądź ekoludkiem".  WARSZTATY Z PISARKĄ DOROTĄ MULARCZYK!

  Dodano: 26 IV 2016r.
  Tekst: Monika Fau
  W dniu 20 kwietnia 2016 r. uczniowie poszczególnych klas Publicznej Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pisarkę Dorotę Mularczyk, która jest autorką książek fantastyczno-przygodowych, m.in. cyklu powieści "Magiczny świat tuż za płotem". Pisarka przybyła do nas z Łodzi i przeprowadziła pięć godzin warsztatów z różnymi grupami wiekowymi uczniów. Zajęcia połączone były z zabawą i możliwością zadawania pytań, dzięki czemu uczniowie mogli dowiedzieć się skąd autorka czerpie inspiracje do pisania powieści.
  Uczniowie klas: Ia, Ib, IIa, IIb uczestnicząc w zajęciach "Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność" mieli możliwość poznania pszczół i ich zwyczajów.
  Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach "Spotkanie autorskie", w czasie których oprócz uzyskania informacji o autorce, odkrywali co jest dla nich bardziej wartościowe - komputer czy książka. Natomiast uczniowie klas IV-VI zgłębiali tajniki pisania i podstaw aktorstwa. Dla nich pisarka przeprowadziła warsztaty "Pisać każdy może" i "Jam jest aktor", w czasie których napisali wspólną opowieść i przedstawiali sztuki "Smok Paprok" i "Prawdziwy Paprok".
  Organizacją przeprowadzenia warsztatów w bibliotece szkolnej zajęła się Monika Fau - nauczyciel biblioteki, a wspierali ją wychowawcy i nauczyciel polonista. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach programu "Książki naszych marzeń" realizowanym w tym roku szkolnym w naszej szkole.  KONKURS HISTORYCZNY "KRĄG"!

  Dodano: 26 IV 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym KRĄG. Ideą konkursu jest: szerzenie wśród młodzieży wiedzy o miejscu Polski w Europie, propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych. Do testu konkursowego składającego się z 30 pytań z zakresu najważniejszych, przełomowych wydarzeń z historii Polski oraz zwięzłej części opisowej dotyczącej zagadnień regionu przystąpiło 10 uczniów z klas IV - VI.
  Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania, zaś najlepszy wynik i I miejsce w szkole zdobył uczeń klasy VI - Błażej Legutowski, II - miejsce Amelia Domagała, a III - Hanna Gwóźdź.
  Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem nauczyciela historii - p. Agaty Ostalskiej.
  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.  "JUŻ WIOSNA"!

  Dodano: 24 IV 2016r.
  Tekst: Barbara Potrzebowska
  Zdjęcia: Marianna Szczur
  15 kwietnia 2016 r. w Oddziale Przedszkolnym w Rzeczycy odbyła się uroczystość przedszkolna pt. "Już wiosna". Dzieci z najmłodszej grupy wiekowej 3-4 latki pod kierunkiem wychowawczyni grupy p. Barbary Potrzebowskiej przygotowały program artystyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki o tematyce wiosennej. Dzieci z przejęciem prezentowały swoje umiejętności i talenty. Dla niektórych był to pierwszy nieśmiały występ.
  W uroczystości uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne, zaproszeni goście oraz rodzice dzieci występujących.
  Po występach wszyscy udali się na miłe spotkanie przy wiosennym stole.  PANGEA - I etap Konkursu Matematycznego!

  Dodano: 18 IV 2016r.
  Tekst: Beata Szymańska
  W dniu 3 marca 2016r. odbył się I etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA, w którym naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów z klasy V i VI pod kierunkiem p. Beaty Szymańskiej.
  Konkurs organizują Międzynarodowe Szkoły Meridian oraz Uczelnia Vistula, a jego głównym założeniem jest propagowanie matematyki wśród uczniów oraz zwiększenie motywacji i zainteresowania nauką.
  Uczestnicy mieli do rozwiązania 15 zadań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Rozwiązując je musieli wykazać się ponadprogramowymi wiadomościami z algebry i geometrii, a także umiejętnością logicznego myślenia. Z całego zestawu można było zdobyć max. 60 pkt.
   Najwyższe wyniki w naszej szkole otrzymały: >Marcelina Ochota - 53,75 pkt.
  • Angelika Goska - 52,08 pkt.
  • Hanna Gwóźdź - 50,00 pkt.

  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w osiąganiu matematycznych sukcesów.
  1050 - lecie CHRZTU POLSKI!

  Dodano: 13 IV 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  Z okazji 1050 jubileuszu chrztu Polski uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie, którego celem było przypomnienie doniosłego wydarzenia jakim był Chrzest Polski w 966 roku, upowszechnianie historii Polski wśród młodzieży, rozbudzanie zainteresowań historycznych oraz wrażliwości artystycznej.
  Tytuł laureata otrzymał uczeń klasy IV Mateusz Ceran za zajęcie III miejsca oraz wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała Amelia Domagała z klasy V. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 9 kwietnia w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim podczas "Historycznej sesji popularnonaukowej z okazji jubileuszu chrztu Polski".  LOSY ŻOŁNIERZA i DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO ...!

  Dodano: 13 IV 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531- 1683. Od Obertyna do Wiednia".
  Konkurs jest przedsięwzięciem o wieloletniej tradycji, a uczniowie biorący udział w konkursie muszą wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu historii Polski oraz wiedzą dotyczącą dziejów oręża polskiego.
  W I etapie - szkolnym udział wzięło 10 uczniów z klas IV - VI. Szkolna komisja konkursowa oceniła prace uczniów i na podstawie osiągniętych wyników wyłoniła zwycięzców. Do II etapu - rejonowego, który odbył się w Piotrkowie Trybunalskim zakwalifikowali się uczniowie: Hanna Gwóźdź, Marcelina Ochota z kl. VI oraz Amelia Domagała z kl. V.

  Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, a uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem nauczyciela historii p. Agaty Ostalskiej.
  PLEBISCYT - NAJFAJNIEJSZA PODSTAWÓWKA!

  Dodano: 9 IV 2016r.
  Dodała: Beata Szymańska

  Portal tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl ogłosił PLEBISCYT NA NAJFAJNIEJSZĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W POWIECIE TOMASZOWSKIM.

  Jeżeli lubicie swoją szkołę i chcecie wziąć udział w konkursie, to głosujcie na  "MAGICZNY ŚWIAT BAJEK" - spektakl profilaktyczny!

  Dodano: 11 IV 2016r.
  Tekst: Anna Kącka
  W dniu 21 marca 2016r. uczniowie klas I Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy i Szkoły Filialnej w Sadykierzu wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym pt. "Magiczny świat bajek".
  Przedstawienie odbyło się w sali kina "Włókniarz" w Tomaszowie Maz. Miluś i Miłasia, bohaterowie spektaklu wprowadzili widzów w bajkowy nastrój przekazując jednocześnie treści dotyczące właściwego odżywiania i zdrowego stylu życia.
  Dzieci brały aktywny udział w spektaklu, angażowały się w losy bohaterów, a po wyjściu z kina dzieliły się przeżyciami i refleksją.  "GWIAZDY LEŚNEJ ESTRADY" - program profilaktyczny!

  Dodano: 11 IV 2016r.
  Tekst: Barbara Miniak, Jolanta Szymańska
  W środę 6 kwietnia 2016 roku uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy oraz ze Szkoły Filialnej w Luboczy wraz ze swoimi wychowawcami - B. Wasilewską, B. Miniak i J. Szymańską, pojechali do Tomaszowa Mazowieckiego, do kina "Włókniarz" na przedstawienie pt. "Gwiazdy leśnej estrady".
  Akcja rozgrywa się w lesie na polanie, na której zagubili się zwierzęta wraz ze swoim opiekunem, podróżujący na festiwal do Berlina: Wilk, Zając i Pan Baj. W przedstawieniu brali również udział: Leśniczy, Policjant, Grzybowa i Pani z Sanepidu.
  Wilk i Zając uczyli dzieci zdrowego żywienia, codziennego mycia zębów, dbałości o higienę oraz rozważnego kontaktu z dziko żyjącymi zwierzętami, które mogą roznosić różne choroby. Przedstawienie podobało się dzieciom. Ciekawe efekty specjalne takie jak dym i laser wywołały radość na ich twarzach. Podsumowaniem był wspólny układ taneczny do piosenki "Asereje". Przedstawienie zorganizowane zostało przez Łódzką Agencję Koncertową we współpracy z Polskim Towarzystwem Osób Niepełnosprawnych.
  Dzieci miały możliwość obejrzenia spektaklu dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW 2016!

  Dodano: 8 IV 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  We wtorek 5 kwietnia, uczniowie klas szóstych pisali swój pierwszy w życiu ważny egzamin - sprawdzian szóstoklasisty. Wszyscy stawili się punktualnie w szkole, elegancko ubrani, niektórzy lekko podenerwowani. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części: pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i z matematyki, część druga z języka obcego. Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty to warunek ukończenia szkoły, a na oficjalne wyniki uczniowie będą musieli poczekać do maja.  POŻEGNANIE ZIMY - POWITANIE WIOSNY!

  Dodano: 4 IV 2016r.
  Tekst: Dominika Bernat

  Płyń sobie marzanno
  Szumiącym potokiem
  Na morze szerokie
  Na morze głębokie.

  W naszym przedszkolu postanowiono przywitać wiosnę pochodem wiosennym przemierzającym ulice Rzeczycy nad wodę.
  W spacerze uczestniczyły starsze grupy przedszkolaków z nauczycielami p. Dominiką Bernat i p. Marianną Szczur.
  Dzieci zostały zapoznane z celem spaceru - 21 marca jest pierwszym dniem wiosny. Skoro wiosna do nas przychodzi, należy ją powitać, ale skoro odchodzi od nas zima, trzeba ją pożegnać. Dzieci wspominały zimowe dni, to co najbardziej lubiły robić. Zaśpiewały najbardziej lubianą piosenkę o zimie. Wcześniej wykonano marzannę - symbol zimy. Kukłę ze słomy i kolorowej bibuły wykonała grupa 4-5 latków, a z papieru i kolorowej bibuły wykonała grupa 5-6 latków.
  Dzieci dziękowały Marzannie za miłe spędzone dni zimowe: za jazdę na sankach i nartach, lepienie bałwana, a także zabawy śnieżkami. Jednak dzieci czekały na wiosnę.
  Były głośne okrzyki:

  Żegnaj Zimo- Witaj Wiosno!
  Ty zimowa panno!
  Ciebie pożegnamy
  Wiosnę powitamy.

  Marzanna została spalona i wrzucona do wody, gdzie popłynęła szumiącym potokiem. Wiosennym korowodem dzieci powróciły do przedszkola i wesoło bawiły się przy piosenkach o wiośnie.  PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!

  Dodano: 29 III 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
  Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów. To znaki odchodzącej od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku w sposób symboliczny - topimy lub palimy Marzanę. Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz szkoły oraz zniechęcenie uczniów do wagarów, by Pierwszy Dzień Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza. Dzień ten był pełen atrakcji i rozpoczął się od lekcji. Kolejnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było wspólne tworzenie Marzanny oraz tworzenie własnoręcznej pisanki - dowolną techniką. Na zakończenie udaliśmy się nad strużkę w celu pożegnania zimy poprzez spalenie Marzanny. Nad przygotowaniem imprezy i przeprowadzeniem jej czuwał Samorząd Uczniowski z opiekunkami.  WIELKANOCNE ŻYCZENIA!

  Dodano: 23 III 2016r.
  Dodała: Beata Szymańska  NAJŁADNIEJSZA PALMA I PISANKA WIELKANOCNA!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska

  "Żadna moc nie odbierze tradycji,
  wspomnień dziejowych i kultury ..."

  Zgodnie z tradycją 18 marca 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy odbył się konkurs na "Najładniejszą pisankę i palmę wielkanocną". Uczniowie pracowali pod kierunkiem twórczyń ludowych Pani Genowefy Kosiackiej-Bąk oraz Pani Marianny Pawlak, które przekazały swoją wiedzę dotyczącą wykonywania palm i pisanek.
  Najładniejszą ozdobą wielkanocnego stołu okazała się palma Angeliki Goski - uczennicy kl. VI, która zajęła I miejsce, Amelii Domagały, która zajęła III miejsce oraz pisanka Sylwii Tulin - II miejsce.
  Konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.
  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!  Stypendiada Wczesnoszkolna!

  Dodano: 29 III 2016r.
  Tekst: Barbara Miniak
  W dniach 3-11 grudnia 2015r. po raz kolejny uczniowie klas II i III wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie "Stypendiada Wczesnoszkolna". Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klas II i 14 z klasy III. Uczniowie brali udział w czterech konkursach.
  Konkurs czytelniczy "Abecadło", w którym to należało się wykazać wiedzą ze znajomości 8 wierszy Jana Brzechwy. Laureatem został uczeń klasy IIb Przemysław Pawlak, który uzyskał 49 punktów na 50.
   Wyróżnienia:
  • Michał Dziurski z kl. IIb - 47 pkt.
  • Patrycja Kępa z kl. IIb - 46 pkt.
  • Martyna Szczur kl. IIb - 43 pkt.
  • Antoni Żegnałek z kl. III - 47 pkt.
  • Maja Miazga kl. III - 46 pkt.
  • Aleksandra Chmielewska kl. III - 44 pkt.
  W konkursie plastycznym laureatkami zostały:
  Zuzanna Czarnecka z kl. IIa - 48 pkt.
  Roksana Król z kl. III - 48 pkt.

  Laureatom i finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
  Uczniów do konkursu przygotowywały panie: Barbara Miniak, Jolanta Szymańska i Mirosława Skura.
  TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ!

  Dodano: 19 III 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  W dniu 11 marca 2016r. o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2016 "Młodzież zapobiega pożarom". Zebranych przywitał Dyrektor GOK-u i jednocześnie Naczelnik OSP w Rzeczycy Jacek Zakrzewski oraz Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca Iwona Łuszcz-Krawczyk. W eliminacjach OTWP udział wzięli uczniowie z terenu naszej gminy. Turniej przeprowadziła komisja, w skład której weszli: kpt. Piotr Ziółkowski, kpt. Przemysław Burczyński oraz Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego dh Kazimierz Samiec. Turniej składał się z dwóch części: testowej i ustnej. W wyniku rozgrywek finałowych zwyciężył Julian Zakrzewski uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, II miejsce - Wiktor Szymański ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu, III miejsce Sylwia Tulin ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez GOK w Rzeczycy, natomiast wszystkim uczestnikom wręczono słodkie upominki.

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  "BYĆ KOBIETĄ" - SZKOLNE OBCHODY DNIA KOBIET!

  Dodano: 19 III 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  Dnia 8 marca 2016r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. W przedstawieniu pt."Być kobietą" brali udział chłopcy z klas od przedszkola do klasy szóstej.
  Po spektaklu chłopcy z całej szkoły wręczali piękne kwiaty wszystkim Paniom. Wszystkie kobiety bardzo podziękowały za miły dzień i pożegnały się z uśmiechem na twarzy.  NARCYZA ŻMICHOWSKA - NASZ PATRON!

  Dodano: 19 III 2016r.
  Tekst: Grażyna Miniak, Alicja Żądło
  Zdjęcia: Andrzej Socha

  "Nigdy żadnej mojej myśli nie powstydzę się
  przed ludźmi i nigdy żadnego słowa,
  którego bym szczerze nie pomyślała
  ludziom nie wydrukuje."

  - Narcyza Żmichowska
  Dnia 8 marca 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły - dzień poświęcony Narcyzie Żmichowskiej - pseudonim Gabryella.
  Uczniowie w galowych strojach przybyli do szkoły i uroczyście uczestniczyli w przebiegu tych obchodów.
  Na wstępie uczniowie spotkali się na krótkim apelu, gdzie przybliżono im życiorys Narcyzy Żmichowskiej oraz przedstawiono przebieg naszej uroczystości, jak również rozdano materiały do konkursów dla klas I-III i dla klas IV-VI tomiki poezji, listy oraz bibliografię do głębszego poznania postaci, poglądów i twórczości naszej patronki.
  Po krótkim spotkaniu w klasach I-III przeprowadzono konkurs plastyczny - "Narcyza Żmichowska - nasz patron w oczach dzieci", a w klasach IV-VI czytano myśli i fragmenty listów oraz utworów Narcyzy Żmichowskiej.
  Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy książek twórczości naszej patronki wydane pod koniec XIX w. i na początku XX - wypożyczone z Gminnej Biblioteki w Rzeczycy.
  Po przeprowadzeniu konkursu plastycznego prace uczniów zostały ocenione, wywieszone na tablicy w postaci wystawki na sali gimnastycznej. Najlepsze prace rysunkowe zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami, książkami. Były to prace następujących uczniów: Zuzanny Włodarczyk, Amelii Kępa, Patrycji Kępa, Julii Piekarskiej, Julii Socha.
  W dalszej części dnia uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie recytowano wiersze przygotowane przez uczniów klas IV i V. Występy uświetnił chór szkolny pod opieką p. Agnieszki Strawińskiej.
  Oprócz recytacji wierszy i śpiewu piosenek odbył się II etap konkursu wiedzy pod tytułem "Życie i twórczość Narcyzy Żmichowskiej". Angelika Goska, Aleksandra Biernacka, Magdalena Narożnik za najlepsze wiadomości zostały nagrodzone książkami i dyplomami.
  Podczas drugiej części apelu towarzyszył nam uroczyście wprowadzony sztandar i odśpiewanie hymnu szkoły.
  Uczniowie też złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową Narcyzy Żmichowskiej. Dzień patrona szkoły wraz z dekoracją przygotowały p. Grażyna Miniak i p. Alicja Żądło.  KONKURS WIEDZY o Narcyzie Żmichowskiej!

  Dodano: 11 III 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  W poniedziałek 7 marca 2016r. przeprowadzony został konkurs na temat życia i twórczości naszego patrona - Narcyzy Żmichowskiej przygotowany przez panią Agatę Ostalską nauczyciela historii. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas IV - VI. Turniej składał się z dwóch etapów: pracy pisemnej i części ustnej.
  Komisja konkursowa po dokonaniu oceny prac pisemnych zakwalifikowała do II etapu następujących uczniów: Aleksandrę Biernacką, Angelikę Goskę oraz Magdalenę Narożnik. II etap konkursu został przeprowadzony 8 marca podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły.
  Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i doskonałą znajomością patrona naszej szkoły.

  Gratulujemy zwycięzcom!
  MAGIA TEATRU!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Tekst: Małgorzata Piekut
  Dnia 2 marca 2016r. p. Anna Kącka i p. Małgorzata Piekut wychowawczynie kl. Ia i Ib zorganizowały z okazji Dnia Kobiet wyjazd dla uczniów do Łodzi. Tego dnia uczniowie po raz pierwszy "weszli w świat teatru, oglądając "Małą Syrenkę" - spektakl sceny marionetkowej teatru Arlekin w Łodzi.
  Przedstawienie zrealizowane było w klasycznej baśniowej konwencji.
  Wzruszającej historii o małej mieszkance podwodnych głębin zakochanej w księciu towarzyszy prawdziwie podmorska muzyka. Intrygująca scenografia sugestywnie pozwala widzom przenieść się do fantastycznego świata głównej bohaterki.
  Na pewno dla małych widzów atrakcyjna była gra świateł, czy nagle zmieniające się sceny i dekoracje.
  Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Przygoda z teatrem pomaga w poznaniu przez uczniów różnych kręgów kultury, literatury i języka.
  Wpływa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, ich relacje z ludźmi i światem. Dzięki tego rodzaju wycieczkom uczniowie rozwijają swoje talenty aktorskie, krytyczne, ale też chętnie angażują się w przygotowywanie przedstawień i uroczystości szkolnych.  III POWIATOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA!

  Dodano: 11 III 2016r.
  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy zaprasza na III Powiatową Olimpiadę Przedszkolaka organizowaną 11 maja 2016r. w Środowiskowej Hali Sportowej w Rzeczycy.

  Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Pan Marek Kaźmierczyk - Wójt Gminy Rzeczyca.
  Zainteresowane przedszkola prosimy o przesłanie pocztą lub na adres e-mail karty zgłoszenia do 31 marca 2016r.
  W załączeniu przesyłamy regulamin oraz kartę zgłoszenia.

  (2kB) (2kB)
  regulamin karta zgłoszenia  NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "Żołnierzy Wyklętych"!

  Dodano: 4 III 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska

  "Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei WOLNOŚCI!
  Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego,
  że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni,
  w wolnej Ojczyźnie!"

  - Kpt. Zdzisław Broński
  Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia i w istocie, bohaterzy, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistami o wolną Polskę, nie zostali zapomniani. W całej Polsce i w naszej szkole z tej okazji odbyła się lekcja historii, podczas której uczniowie obejrzeli film dokumentalny oraz dowiedzieli się kim byli żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944 - 1963. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

  "Cześć ich pamięci!"
  SPORTOWE FERIE!

  Dodano: 6 III 2016r.
  Tekst: Dariusz Jedwabny
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  Około 60 uczniów ze Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy brało udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły - p. Małgorzaty Sobolewskiej-Gdak, który odbył się w środę 17 lutego w Środowiskowej Hali Sportowej.
  Pomysłodawcami imprezy byli sami uczniowie, a organizowali ją p. Andrzej Socha i p. Dariusz Jedwabny. Rywalizacja odbywała się w kategorii dziewcząt i chłopców, a mecze odbywały się systemem "każdy z każdym".
  Zawodnikom towarzyszył bardzo wielki sportowy zapał i chęć wygrania okazałego pucharu, który będzie stanowił ozdobę klasy szkolnej wygranej drużyny.
  Zawody rozpoczęła p. Dyrektor Małgorzata Sobolewska-Gdak, która witając uczniów życzyła aby rywalizacja odbywała się w sportowej atmosferze oraz, aby wygrała najlepsza drużyna.
   W wyniku rozegranych gier padły następujące wyniki:
   DZIEWCZĘTA:
  • I miejsce - klasa V PSP w Rzeczycy,
  • II miejsce - SF w Sadykierzu,
  • III miejsce - klasa IV PSP w Rzeczycy.
  • CHŁOPCY:
  • I miejsce - klasa IV PSP w Rzeczycy,
  • II miejsce - klasa V PSP w Rzeczycy,
  • III miejsce - klasa VI PSP w Rzeczycy,
  • IV miejsce - SF w Sadykierzu.

  Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którzy sympatycznie i sportowo spędzili środowy przedpołudniowy dzień w pierwszym tygodniu ferii zimowych.
  DYKTANDO ORTOGRAFICZNE "Ortografia na wesoło"!

  Dodano: 20 II 2016r.
  Tekst: Monika Fau
  Zdjęcia:
  W dniu 11 lutego 2016r. odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Dyktanda Ortograficznego "Ortografia na wesoło". Dyktando przygotowali i przeprowadzili nauczyciele i członkowie Zespołu Humanistycznego działającego przy PSP W Rzeczycy i Szkołach Filialnych w Sadykierzu i w Luboczy.
  Dyktando pisało 35 uczniów z klas IV-VI PSP w Rzeczycy i Szkół Filialnych. Uczestniczy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych. Dyktando przesycone było nutą humoru i wieloma, trudnymi w pisowni, polskimi wyrazami.
   Wyniki konkursu ortograficznego przedstawiają się następująco:
   I miejsce:
  • Jakub Pardej klasa V Szkoła Filialna w Luboczy
  • II miejsce
  • Natalia Królak klasa VI Szkoła Filialna w Sadykierzu
  • Patrycja Jankowska klasa IV Szkoła Filialna w Sadykierzu
  • III miejsce
  • Patryk Skrobisz klasa IV Szkoła Filialna w Luboczy.
  • Angelika Goska klasa VI PSP w Rzeczycy
  • Jakub Jankowski klasa VI Szkoła Filialna w Sadykierzu.

  Uczniowie, którzy zajęli I, II i III miejsce otrzymali nagrody książkowe.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  INFORMACJA!

  Dodano: 4 II 2016r.
  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy ze Szkołami Filialnymi w Luboczy i Sadykierzu informuje, iż do 19 lutego 2016r. należy w sekretariacie szkoły lub u Kierowników Szkół złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego oraz zgłoszenie do klasy I.

  Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017 będzie prowadzony w terminie od 22 lutego 2016r. do 22 marca 2016r.

  Wnioski, zgłoszenia i deklaracje można pobrać w sekretariacie szkoły lub poniżej.

  DEKLARACJE i ZGŁOSZENIA dotyczą dzieci uczęszczających w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego.
  WNIOSKI natomiast dotyczą dzieci spoza obwodu lub nieuczęszczających w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego.

  (2kB) (2kB) (2kB) (2kB)
  deklaracja zgłoszenie wniosek do przedszkola wniosek do kl. I


   Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35 i 64) od 01 września 2016r.
  • dzieci siedmioletnie realizują obowiązek szkolny,
  • dzieci sześcioletnie obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne,
  • dzieci pięcio i czteroletnie mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.
   Na wniosek rodziców naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej może rozpocząć również dziecko sześcioletnie, jeżeli:
  • korzystało z rocznego przygotowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  • posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną.
  Z uwagi na zmianę dotyczącą podwyższenia wieku obowiązku szkolnego do 7 lat w roku szkolnym 2016/2017 dzieci sześcioletnie pozostaną objęte wychowaniem przedszkolnym.

  W związku z powyższym od 01 września 2016 r. dzieci trzyletnie nie będą przyjmowane do oddziału przedszkolnego.  [2] [1]  Copyright © 2011 PSP Rzeczyca
  Webmaster & admin:  Beata Szymańska