Zakończenie roku szkolnego 2012/2013
Dnia 28 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2012/2013. Tego dnia wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa szkolne. Natomiast uczniom wzorowym za ich wytrwałą pracę oraz osiągnięte wyniki wręczono nagrody. Szczególnym wyróżnieniem jest Nagroda Wójta Gminy Rzeczyca, którą za wzorowe wyniki w nauce i bardzo dobry wynik z ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasisty, otrzymała Magdalena Osińska.
Oprócz nagród dla dzieci wręczono listy gratulacyjne oraz podziękowania dla rodziców.
Na zakończenie pani Dyrektor życzyła wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji, a uczniowie klasy VI słowem i piosenką pożegnali szkołę podstawową.


Podsumowanie akcji prowadzonych przez LOP
Dodano: 9 VII 2013r.
Opracowała: Grażyna Miniak

Podsumowanie akcji prowadzonej przez szkolne koło LOP - zbiórki plastikowych nakrętek pod hasłem: "Warto odkręcać". Zebraliśmy w II semestrze około 117 kg nakrętek (tj. ok. 46391 sztuk).
Uczniowie którzy oddali najwięcej nakrętek to:
 • Sebastian Kosiacki-Bąk uczeń kl. V - 27,5 kg
 • Emilia Przybyłek uczennica kl. VI - 7,5 kg
 • Kinga Bojdo uczennica kl. V - 7 kg
 • Paweł Kępa uczeń kl. III - 6,5 kg
 • Aleksandra Przyborek uczennica kl. IV- 4,1 kg
 • Beata Kobacka uczennica kl. V - 3,6 kg
 • Daria Socha uczennica kl. II - 3,5 kg
 • Wiktoria Chałupka uczennica kl. IV - 3,2 kg
 • Hanna Gwóźdź uczennica kl. III - 3 kg
 • Aleksandra Frączak uczennica kl. V - 3 kg
 • W akcji wzięli udział również inni uczniowie, którzy oddali poniżej 3 kg nakrętek. Klasyfikacja klas:
 • I miejsce zajęła klasa V - zebrano 54,5 kg
 • II miejsce klasa IV a - 18 kg
 • III miejsce klasa IV b - 13,5 kg
 • Wszystkim dziękujemy za udział. Cieszymy się, że chociaż w niewielkim stopniu pomożemy poprzez akcję dzieciom z wadami słuchu.  BIWAK KLASY III w Grotowicach
  Dodano: 3 VII 2013r.
  Opracowała: Mirosława Skura

  14 czerwca klasa III wybrała się na biwak do pięknie położonej wsi Grotowice. Pogodę zamówiliśmy wcześniej, więc spacer polną drogą wśród zbóż i łąk był samą przyjemnością. Ognisko nad Pilicą i zabawy na boisku dały nam przedsmak wakacji. Zwiedziliśmy wieś i wróciliśmy do miejsca noclegu w Wiejskim Ośrodku Kultury. Wspólne wieczorne zabawy na powietrzu, "bitwa" na poduszki, śpiewanie oraz czytanie na dobranoc nie wyczerpało wszystkich sił uczestników wyprawy i jeszcze długo w nocy słychać było cichutkie szepty. Mimo to, rano wszyscy zerwali się wcześnie i z energią zabrali do porządków. Przygotowane przez mamy śniadanie bardzo smakowało.

  Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Barbara Szczur, Beata Zielińska i Mirosława Skura. Biwak mógł się odbyć dzięki pomocy wielu osób. Bardzo dziękujemy pani Dyrektor Gimnazjum, pani Anecie Podlasek, państwu Gabrieli i Markowi Perkom, państwu Tulinom, pani Wiesławie Gwóźdź oraz mieszkańcom Grotowic.


  Zielona Szkoła w Tatrach
  Dodano: 2 VII 2013r.
  Opracowała: Grażyna Miniak

  W dniach 17-20 czerwca 2013r. grupa 30 uczniów z PSP w Rzeczycy przebywała na Zielonej Szkole w Tatrach. W pierwszym dniu uczniowie poznali krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, przeróżne kształty skał wapiennych m.in. Maczugę Herkulesa oraz zwiedzili zamek w Pieskowej Skale. Podróż tego dnia zakończyła się w Białym Dunajcu - malowniczej miejscowości położonej u podnóża Tatr, gdzie zakwaterowaliśmy się ( w pensjonacie ,,Danuta'' nad potokiem). Kolejny dzień wyjazdu rozpoczął się wyprawą w góry, wchodziliśmy na Rusinową Polanę. Nagrodą za trudy marszu była wspaniała panorama tatrzańskich szczytów. Pogoda była wymarzona - słonecznie, co ułatwiało nam podziwianie krajobrazu wysokogórskiego, poznanie jego elementów (wiemy co to granie, stożki piargowe, przełęcze...) oraz pięter roślinności. Następnie odwiedziliśmy kościół Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Byliśmy także w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tego samego dnia wieczorem słuchaliśmy opowieści o Tatrach i tatrzańskich zbójnikach, opowiadanych przez prawdziwego bacę. W trzecim dniu pobytu wyjechaliśmy na Słowację . Zwiedzaliśmy przepiękną Jaskinię Bielańską, gdzie obejrzeliśmy różne formy krasowe. Szlak wiodący do jaskini był niełatwy, ale było warto!
  W dalszej części programu mieliśmy 3 godz. szaleństwa w Aqua Parku w Popradzie. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy tatrzańską stolicę - Zakopane. Byliśmy przy skoczni narciarskiej, w Sanktuarium M.B. Fatimskiej. Następnie kolejką linową wjechaliśmy na Szymoszkową aby móc z grzbietu Gubałówki nacieszyć się pięknymi widokami gór. Oczywiście mieliśmy także chwilkę czasu na słynne zakopiańskie Krupówki. Po obiedzie udaliśmy się w podróż do Rzeczycy.
  Wszystko co dobre, szybko się kończy, zielona szkoła w Tatrach także! Odrobinę naszych wspomnień pokazujemy na zdjęciach, jednak nie da się opowiedzieć wszystkich momentów z wyjazdu, ani oddać piękna i potęgi Tatr!

  Opiekunami grupy uczniów na Zielonej Szkole byli: p. Grażyna Miniak ( organizator wyjazdu), p. Alicja Żądło, p. Andrzej Socha.
  Zieloną Szkołę przeprowadziło Biuro T.K i Z ,,Tatiana'' z Tomaszowa Mazowieckiego.  "Od zierenka do bochenka" - wycieczka edukacyjna
  Dodano: 25 VI 2013r.
  Opracowała: Anna Kącka

  17 czerwca 2013r. uczniowie klasy I naszej szkoły i ich rówieśnicy ze Szkoły Filialnej w Luboczy zwiedzali GOŚCINIEC "WIECHA" w Kawęczynie koło Grójca.
  Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z kulturą, pracą i życiem wsi.
  Tuż po przyjeździe, staropolskim zwyczajem, gospodarz ubrany w strój ludowy przywitał nas chlebem i solą, a potem zaprosił na słodki poczęstunek do wiejskiej gospody. W otoczeniu przeróżnych starych obrazów, naczyń, dekoracji, posiłek smakował wybornie.
  Następnie udaliśmy się do starej zagrody wiejskiej. Tam z wielkim zainteresowaniem dzieci słuchały opowieści przewodnika o tym, jak dawniej wyglądało życie na wsi, jakich narzędzi używano do pracy w gospodarstwie, jakie sprzęty służyły mieszkańcom w życiu codziennym.
  Kolejną atrakcją wycieczki był spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków. Po drodze obserwowaliśmy zagrody danieli, osiołków, koników polskich. Była też lama i koguty "w spodniach".
  Dowiedzieliśmy się jak pracowały różne młyny, czyli skąd się bierze mąka.
  Dzieci miały okazję zobaczyć, jak dawniej wyglądała klasa szkolna i przybory uczniowskie. Zobaczyły do czego służył worek z grochem.
  Ogromna frajdą była przejażdżka powozem konnym wokół terenu GOŚCIŃCA.
  Głownym punktem programu wycieczki były zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku - od ziarenka do bochenka.
  Następnie byliśmy w prawdziwej starej kuźni, gdzie odbył się pokaz sztuki kowalskiej. Mogliśmy zobaczyć wyposażenie kuźni, piec kowalski i narzędzia pracy kowala. Gospodarz tego miejsca pokazał nam, jak wytapiano metale i co z nich robiono. Na pamiątkę podarował nam monetę GOŚCIŃCA wybitą specjalnie dla nas.
  Wrażeń było co nie miara, a tu jeszcze wspaniały plac zabaw. Pogoda dopisywała, humory także więc harcom nie było końca. Kiedy nieco opadliśmy z sił, zaproszono nas na pieczone kiełbaski. To nas wzmocniło, więc poszliśmy na kolorową zabawę "deskotekową" w sali tanecznej.
  Szaleństwom nie było końca. Niestety, czas szybko minął, nadeszła pora powrotu do domu. Zmęczeni, ale jakże szczęśliwi, późnym popołudniem wróciliśmy do Rzeczycy.
  Długo będzie co wspominać.


  PANDA 2013 - wyniki
  Dodano: 25 VI 2013r.
  Opracowała: Katarzyna Bator

  20 kwietnia 2013 roku 27 uczniów klas V i VI z naszej szkoły przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego PANDA.
  Celem konkursu było popularyzowanie języka angielskiego oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i prawidłowego reagowania językowego. Konkurs obejmował zakres materiału dla szkoły podstawowej, sprawdzał wiedzę z zakresu komunikacji, gramatyki oraz leksyki. Test składał się z 30 pytań, a uczestnik mógł maksymalnie zdobyć 60 punktów. Ranking uczestników konkursu honorował miejsca ex aequo. Z prawie 3000 uczestników z całej Polski nasi uczniowie zajęli dobre miejsca. Najlepsze z naszej szkoły okazały się Kinga Kosiacka- Bąk (klasaVI) oraz Beata Kobacka (klasa V), które zdobyły po 46 punktów, a tym samym zdobyły 15 miejsce w kraju. Mateusz Osiński (klasa VI) zdobył 43 punkty i 18 miejsce, natomiast Magdalena Osińska(klasa VI) zdobyła 40 punktów i 20 miejsce. Pozostali uczniowie zdobyli od 38 do 20 punktów zajmując od 21 do 41 miejsca w kraju.

  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!  POŻEGNALNY BIWAK KLASY SZÓSTEJ
  Dodano: 23 VI 2013r.
  Opracowała: Agata Ostalska

  Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą panią Agatą Ostalską i panem Andrzejem Socha wzięli udział w biwaku szkolnym, który był połączony ze spaniem w szkole. Wszystko to miało miejsce w nocy z piątku na sobotę 14 czerwca 2013r. Celem spotkania była przede wszystkim dobra zabawa, której tego wieczoru nie zabrakło. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00, a GOK w Rzeczycy stał się miejscem licznych rozgrywek sportowych oraz wspólnej zabawy naszych tegorocznych absolwentów. Uczniowie chętnie zamienili gry wirtualne na te w świecie rzeczywistym udowadniając, że potrafią grać z pasją w piłkę nożną, siatkową, tenisa ziemnego. Podczas biwaku nie zabrakło też wspólnego oglądania filmu. Nad ranem ucieliśmy sobie krótką drzemkę, by nabrać nieco sił przed powrotem do domu.

  Wychowawca klasy pani Agata Ostalska dziękuje Rodzicom za obecność i przygotowanie smacznego poczęstunku, a uczniom za wzorowe zachowanie i mile spędzony czas!  "Gorączka złota" - podsumowanie akcji PCK
  Dodano: 19 VI 2013r.
  Opracowała: Katarzyna Bator

  Polski Czerwony Krzyż co roku, w okresie wiosennym organizuje ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Kwota zebrana podczas akcji dofinansowuje kolonie dla najuboższych dzieci. Dzięki "Koloniom z PCK" dzieci mają szansę spędzić wakacje poza domem i odreagować często trudną sytuację rodzinną i społeczną W tym roku również nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie po raz kolejny wykazali się bezinteresowną pomocą rówieśnikom i systematycznie wrzucali do puszki drobne monety, z których udało się zebrać kwotę 32,45 złotych. Trzeba dodać, że do akcji włączyli się nie tylko uczniowie, ale i inni pracownicy szkoły, za co wszystkim serdecznie dziękujemy!


  "SINGING IS FUN" - konkurs piosenki angielskiej
  Dodano: 19 VI 2013r.
  Opracowała: Katarzyna Bator

  W dniu 6 czerwca 2013 r. odbył się w naszej szkole konkurs piosenki angielskiej pod hasłem "Singing is fun". Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez p. Katarzynę Bator. Skierowany był do uczniów klas IV-VI. Celem konkursu było kształcenie wymowy oraz wzbudzanie zainteresowania nauką języka angielskiego, a także propagowanie śpiewu jako formy wyrażania siebie. W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas V i VI, podzielonych na zespoły wokalne oraz jedną solistkę. Jury oceniając młodych artystów kierowała się następującymi kryteriami:
  - znajomość słownictwa występującego w tekście
  - wymowa
  - poprawność gramatyczna
  -rozumienie treści utworu
  -interpretacja utworu
  -indywidualność artystyczna
  -choreografia (dodatkowe punkty w ocenie, oceniany ruch sceniczny)
  -dykcja
  -ogólny wyraz estetyczno - artystyczny
  Przy końcowej ocenie decydującymi były kryteria językowe. Młodych artystów oceniała komisja w składzie: p. Beata Zielińska, p. Beata Grzejszczyk oraz p. Katarzyna Bator.
  Najchętniej i najpewniej w roli artystów czuły się uczennice Kinga Kosiacka-Bąk, Nina Staruch oraz Weronika Świderek wykonujące utwór Abby 'Dancing Queen". Grupa ta zajęła pierwsze miejsce.
  II miejsce należało do grupy Arlety Szulc, Justyny Ceran, Kingi Bojdo, Weroniki Anteczek oraz Aleksandry Frączak, śpiewającej utwór Rihanny "Where have you been".
  III miejsce zajęła grupa w składzie Paulina Gaćkowska, Dominika Rydz oraz Emilia Przybyłek prezentująca utwór Jamesa Blunta "You're beautiful".

  Bardzo cieszy osobiste zaangażowanie ochotników, wsparcie ich najbliższych oraz coraz częstsze próby samodzielnego doboru repertuaru spoza kanonu piosenek poznawanych w szkole. Publiczne występy zawsze wiążą się z tremą, a dobrowolne poddanie się ocenie i krytyce wymaga na pewno dużej odwagi, chęci jak i wcześniejszych przygotowań. Dlatego też serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom.  "MOJE MARZENIA" - podsumowanie konkursu plastycznego
  Dodano: 9 VI 2013r.
  Opracowała: Monika Fau

  W dniu 4 czerwca 2013r. uczennice kl. III: Angelika Goska, Hanna Gwóźdź i Aleksandra Biernacka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy wspólnie z opiekunem p. Moniką Fau uczestniczyły w uroczystości ,,Czytaliśmy Tuwima", na której zostały podsumowane liczne konkursy i działania przeprowadzone przez WODN w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Dziewczynki brały udział w konkursie plastycznym ,,Moje marzenia" zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Konkurs polegał na namalowaniu ilustracji do wiersza Juliana Tuwima ,,Dyzio marzyciel". Angelika Goska zajęła III miejsce w tym konkursie, a Hanna Gwóźdź i Aleksandra Biernacka otrzymały upominki i podziękowanie za udział.
  W ramach obchodów roku Juliana Tuwima odbyło się wręczenie nagród nauczycielom i uczniom, uczestnikom konkursów: Przeglądu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej dla Uczniów Szkół i Przedszkoli ,,Z wierszami Juliana Tuwima w szkole i przedszkolu", autorom tłumaczeń na języki obce, komiksów ,,Śladami Tuwima" oraz laureatom konkursu plastycznego, organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Dyrektora WODN w Piotrkowie Trybunalskim Dariusza Magacza nagrody książkowe i upominki, ufundowane przez sponsorów.
  Atrakcją uroczystości było czytanie ,,Lokomotywy" przez zaproszonych gości: Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur,
  Starosta Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała,
  Wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek, Anna Mizgalska-Dąbrowska,
  Dyrektor MOK w Piotrkowie Trybunalskim Elżbieta Łągwa - Szelągowska,
  Dyrektor miasta Piotrkowa Trybunalskiego Radosław Kaczmarek,
  Rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim Ewa Drożdż oraz media patronujące uroczystości.
  Nasze uczennice obejrzały występy wyróżnionych w przeglądzie recytatorskim i poezji śpiewanej oraz czytających ,,Lokomotywę" Juliana Tuwima.


  DZIEŃ DZIECKA
  Dodano: 1 VI 2013r.
  Opracowała: Beata Szymańska

  "Kiedy śmieje się dziecko,
  śmieje się cały świat"

  Janusz Korczak

  Dzień 29 maja 2013r. był w naszej szkole bardzo wyjątkowy. Tego właśnie dnia obchodziliśmy Dzień Dziecka. Zamiast tradycyjnych lekcji nauczyciele i rodzice przygotowali ucziom moc atrakcji. Odbył się m. in. pokaz umiejętności strażackich Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wspomaganej przez doświadczonych strażaków zorganizowany przez komendanta miejscowej Straży Pożarnej - p. Jacka Zakrzewskiego. Nie zabrakło również ulubionych zabaw i zawodów sportowych przygotowanych przez p. Dariusza Jedwabnego. Dużą niespodzianką były przebrania nauczycieli, którzy na równi z uczniami przystępowali do konkurencji sportowych.
  Przedszkolaki oprócz słodyczy otrzymali domki do malowania oraz uczestniczyli w pokazie strażackim. Ponadto wiele radości sprawiło im puszczanie kolorowych baniek mydlanych.
  Całą uroczystość wzbogaciły przezenty z Urzędu Gminy: rogaliki, balony, długopisy, koszulki, wiatraczki ... .
  Oczywiście, tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń dla dzieci. Spełnienia marzeń życzył pan Wójt - Marek Kaźmierczyk, wspaniałej zabawy pani Zastępca Wójta - Iwona Łuszcz - Krawczyk oraz zdrowia i uśmiechu pani Beata Szymańska.
  Przygotowanie Dnia Dziecka wymaga zaangażowania i wiele pracy, dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy poświęcili nam swój czas i zadbali o słodki poczęstunek dla swoich pociech, a także o różnorodne i ciekawe nagrody.
  Podziękowanie składamy również licznym Sponsorom, dzięki którym mogliśmy zapewnić dzieciom moc atrakcyjnych nagród.


  "Dla Ciebie, MAMO" - II Powiatowy Konkurs
  Dodano: 5 VI 2013r.
  Opracowała: Lilla Błaszczyk
  Nasi uczniowie pod opieką Pani Lilli Błaszczyk i Jadwigi Kowalczyk mieli zaszczyt uczestniczyć w pięknym Wydarzeniu Artystycznym, jakim był koncert z okazji podsumowania wyników II Powiatowego Konkursu "Dla Ciebie, Mamo".
  Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim. Konkurs obejmował trzy kategorie: literacką, recytatorską i plastyczną. W finale wystąpili zaproszeni laureaci kategorii wokalnej I edycji Konkursu oraz tegoroczni laureaci konkursu recytatorskiego i literackiego. Dodatkowo wspaniałym uzupełnieniem były występy grup tanecznych. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Pan Rafał Zagozdon. Kategoria plastyczna przewidywała wykonanie pracy plastycznej na temat: Kwiaty dla Mamy w dowolnej technice. Z jednej placówki można było wysłać po 5 prac plastycznych z każdej kategorii wiekowej.
  28 maja 2013r. w Sali I Cafe w Tomaszowie Mazowieckim dokonano podsumowania konkursu. Amelia Domagała, Emilia Przybyłek i Mateusz Wlazło otrzymali wyróżnienia w swoich kategoriach, a nauczyciele podziękowania za przygotowanie uczniów i zachęcenie do konkursu. Dla każdej mamy dzieci zabrały kwiat kwitnącego bzu przygotowany przez organizatorów. W konkursie recytatorskim Andrzej Kośka z Filii w Luboczy wywalczył III nagrodę i pięknie zaprezentował pracę konkursową wzbudzając aplauz publiczności. W konkursie literackim zaś, podziękowanie otrzymała Zuzanna Wasilewska z Filii w Sadykierzu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości mieli okazję skosztować pysznego tortu ufundowanego przez Organizatorów.
  Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy.


  "KOLOROWE BOISKA" - projekt
  Dodano: 23 V 2013r.
  Opracowała: Lilla Błaszczyk
  Ruszyła siódma edycja ogólnopolskiego programu "Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga"!
  Celem kampanii jest promocja aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Nagrodą główną dla zwycięzcy konkursu jest wielofunkcyjne boisko. Do tej pory pomysłodawca kampanii - Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A., ufundował budowę aż sześciu takich boisk. Konkurs przeznaczony jest dla szkół podstawowych z małych miejscowości, które nie mają boiska szkolnego lub posiadany przez nie obiekt jest w złym stanie technicznym. Internauci mogą głosować na swoich faworytów w terminie 23 maja - 23 czerwca br. oddając jeden głos dziennie. Po tym terminie spośród dziesięciu szkół, które otrzymają największą liczbę głosów, jury wyłoni zwycięzcę oraz zdobywców II i III miejsca. Lista szkół nagrodzonych w konkursie zostanie opublikowana 28 czerwca.

  Zapraszamy wszystkich do głosowania na prace konkursowe, a uczestnikom konkursu życzymy powodzenia!

  Od dziś możecie głosować na prace konkursowe przygotowane przez szkoły podstawowe. To Wy macie wpływ na to, które szkoły staną przed szansą wygrania wielofunkcyjnego boiska oraz innych atrakcyjnych nagród. Zapraszamy wszystkich do rejestrowania się w serwisie i oddawania głosów na najlepsze prace konkursowe! Możecie głosować codziennie do 23 czerwca!
  Nasza Szkoła również przygotowała pracę konkursową i przystąpiła do rywalizacji. Uczniowie klas IV - VI pod kierunkiem nauczycieli stworzyli kolorowe dzieło, które można obejrzeć na ścianie w sali gimnastycznej. Pracowali wytrwale kilka godzin w piątek i w poniedziałek i można śmiało stwierdzić, że udało im się stworzyć naprawdę ciekawe dzieło. Brawo! A teraz przed nami głosowanie i mamy szansę zdobyć boisko dla Szkoły Filialnej w Luboczy lub inne ciekawe nagrody. Najważniejsze, by znaleźć się w pierwszej dziesiątce!


  Nauczyciele zaangażowani w projekt: Lilla Błaszczyk, Beata Zielińska, Dariusz Jedwabny, Alicja Żądło i Beata Szymańska

  Zagłosuj i pomóż Szkole w Luboczy wygrać wielofunkcyjne boisko!

  Wejdź na stronę www.koloroweboiska.plodnajdź profil Publicznej Szkoły Podstawowej w miejscowości Lubocz
  i oddaj głos na pracę konkursową.

  Weź udział w zabawie i głosuj codziennie! 23 maja - 23 czerwca 2013.
  Serdecznie zapraszamy!  Na Szlaku Piastowskim
  Dodano: 23 V 2013r.
  Opracowała: Agata Ostalska
  W przepiękny środowy poranek 8 maja 2013r. nasi tegoroczni szóstoklasiści wraz z wychowawcą kl. panią Agatą Ostalską i panem Andrzejem Socha wyjechali na 3 dniową wycieczkę ,,Szlakiem Piastowskim". Turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. Jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkiem państwa polskiego.
  Pierwszego dnia po dotarciu do Kruszwicy zwiedziliśmy ,,Mysią Wieżę", czyli wieżę zamku Kazimierza Wielkiego i naprawdę było warto - widok z góry zapierał dech w piersiach, obejrzeliśmy romańską kolegiatę pw. św. Piotra i Pawła oraz odbyliśmy rejs statkiem Rusałka po Gople. Następną miejscowością była Wenecja, a tam największy w Europie skansen kolei wąskotorowej. Ważnym miejscem na szlaku jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie zobaczyliśmy rekonstrukcję części chat, wałów, ulic, bramy i pomostu jednej z najciekawszych osad obronnych na naszych ziemiach.
  Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Skansenu Miniatur w Pobiedziskach wykonanych w skali 1:20, potem pojechaliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego, a na wyspie chrztu Polski obejrzeliśmy gród z unikatowym zespołem architektury wczesnopiastowskiej: palatium z kaplicą i kościół. Natomiast w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie katedrę, w której spoczywają szczątki patrona Polski- św. Wojciecha, a także bezcenny skarb sztuki romańskiej Drzwi Gnieźnieńskie.
  Nie mogło także zabraknąć w czasie tej wycieczki pobytu w Zamku Polskiej Akademii Nauk w Kórniku, który odwiedziliśmy w drodze powrotnej. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem zwiedzając poszczególne komnaty, które u uczniów wzbudzały duży zachwyt i ogromne zainteresowanie.
  Wieczorami mieliśmy czas na gry i zabawy sportowe, kąpiel w basenie, przejażdżki bryczką oraz ognisko z kiełbaskami na terenie ośrodka noclegowego.
  Pogoda dopisała, humory również, więc wszyscy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.


  222 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
  Dodano: 10 V 2013r.
  Opracowała: Alicja Żądło
  Dnia 29.04.2013r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 222 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja.
  Uczniowie przypomnieli dzieje, w jakich czasach powstawała Konstytucja 3 Maja, jak obchodzono to święto - kolejne rocznice w różnych okresach historii Polski aż do czasów obecnych, jakie postanowienia zawierała uchwalona wówczas owa konstytucja oraz co myśleli i jak wyrażali radość patrioci i poeci znani i mniej znani. Dzieci starały się też przybliżyć znaczenie słów - "Bóg, Honor, Ojczyzna", kilka faktów z historii Polski, przekazać wartości patriotyczne, pokazać znaczenie świąt narodowych dla społeczeństwa.
  Akademia miała charakter uroczysty: uczniowie w strojach galowych, wprowadzenie sztandaru, śpiew hymnu szkolnego i państwowego, recytacja wierszy i prozy, śpiew pieśni patriotycznych.
  Program przedstawili uczniowie z klasy 4a i chór szkolny. Część słowną przygotowały - p. Alicja Żądło i p. Agnieszka Szymczak, oprawę muzyczną - p. Agnieszka Strawińska, dekorację - p. Lilia Błaszczyk i p. Alicja Żądło.
  W dniu 3 maja odbyła się w naszej szkole uroczystość środowiskowa, podczas której uczniowie zaprezentowali swój występ miejscowej społeczności.


  DZIEŃ KSIĄŻKI
  Dodano: 2 V 2013r.
  Opracowała: Monika Fau
  W dniu 23.04.2012r. przez Bibliotekę Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy został zorganizowany ,,Dzień Książki", poświęcony w dużej mierze postaci Juliana Tuwima. Na apelu szkolnym dzieci przypomniały wiersze Juliana Tuwima, a nauczyciel bibliotekarz - Monika Fau najważniejsze informacje z życia i twórczości poety.
  Tego samego dnia na sali gimnastycznej odbył się międzyszkolny konkurs czytania poezji Juliana Tuwima oraz poezji i i prozy innych autorów pod hasłem ,,Julian Tuwim i sławni poeci, pisarze".
  W konkursie uczestniczyli przedstawiciele szkół podstawowych z Luboczy, Rzeczycy i Sadykierza. Z klas I-III łącznie uczestniczyło 9 uczniów. Z klas IV-VI uczestniczyło łącznie 12 uczniów.
  Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
   Kategoria wiekowa klas I-III
  • I miejsce - Jakub Chaber ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu wiersz ,,Okulary" Julian Tuwim
  • II miejsce - Martyna Wieczorek ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu ,,O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci" Julian Tuwim
  • III miejsce - Wiktoria Żegnałek ze Szkoły Filialnej w Luboczy ,,Cuda i dziwy" Julian Tuwim
   Kategoria wiekowa klas IV-VI
  • I miejsce - Zuzanna Wasilewska ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu ,,Ptasie radio" Julian Tuwim.
  • II miejsce - Kośka Andrzej z PSP im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy Filia w Luboczy ,,Wszyscy dla wszystkich", i ,,Raz-dwa -trzy" Julian Tuwim
  • III miejsce - Magdalena Osińska z PSP im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy ,,Do generałów" Julian Tuwim, ,,Dolina Issy" Czesław Miłosz

  Na apelu wręczono także nagrody i dyplomy za udział w konkursach.
  W dniach 21 - 29 listopada 2012r. uczniowie klas I - III rywalizowali w czterech kategoriach: czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej Ogólnopolskiego Konkursu "Stypendiada Wczesnoszkolna".

   Wysoki sukces odnieśli uczniowie w konkursie czytelniczym.
  1. Amelia Domagała uczennica kl. II - laureatka I miejsca w kraju uzyskała 50/50 pkt., stypendium naukowe, nagrodę książkową i dyplom laureata.
  2. Wojciech Wasiak uczeń kl. II - laureat III miejsca w kraju - 48/50 pkt., nagroda książkowa, dyplom laureata.
  3. Angelika Goska uczennica kl. III - V miejsce w kraju 46/50 pkt., nagroda książkowa, dyplom finalisty.
  4. Marcelina Ochota uczennica kl. III - V miejsce w kraju 46/50 pkt., nagroda książkowa, dyplom finalisty.
  5. Mateusz Żegnałek uczeń kl. II - VII miejsce w kraju 44/50 pkt., nagroda książkowa, dyplom finalisty.
  6. Maja Grzejszczyk uczennica kl.II - IX miejsce w kraju 42/50 pkt., nagroda książkowa, dyplom finalisty.
  Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomu uczestnika. Byli to:
  konkurs ortograficzny:
  Amelia Domagała, Angelika Goska, Marcelina Ochota, Wiktoria Szczur.
  konkurs matematyczny:
  Wojciech Wasiak, Amelia Domagała, Mateusz Żegnałek, Marta Grzejszczyk, Maciej Podlasek, Angelika Goska, Wiktoria Szczur.
  konkurs plastyczny:
  Amelia Domagała, Mateusz Żegnałek, Maciej Podlasek, Emilia Łaska, Marta Grzejszczyk, Maja Grzejszczyk, Dawid Dziki, Angelika Goska, Angelika Hozer, Marcelina Ochota, Jakub Perek, Wiktoria Szczur.

  Uczniów do konkursu przygotowywała:
  mgr Barbara Miniak - klasa II,     mgr Mirosława Skura - klasa III.


  Również, w dniach 21 -29 listopada 2012r. odbyła się Stypendiada Polonistyczna dla uczniów kl IV - VI, którzy sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności w konkursie czytelniczym, ortograficznym i literacko-plastycznym.

  W konkursie cztelniczym wzięli udział: Karolina Noga, Paulina Sarnecka, Magdalena Bojdo, Zuzanna Kacprzak, która otrzymała wyróżnienie, Dawid Wieszkowski, Daniel Wasilewski, Anna Wiaderny, Paweł Fau, Jan Kosiacki - Bąk.

  Do konkursu ortograficznego przystąpili:
  Maja Staruch, Kacper Miniak, Karolina Noga, Paulina Sarnecka, Zuzanna Kacprzak, Dawid Wieszkowski, Anna Wiaderny, Paulina Gaćkowska, Mikołaj Szczur, Mariusz Zawada, Piotr Łucka, Kinga Kosiacka - Bąk, Magdalena Osińska, Kacper Szopa, Kacper Grzejszczyk.

  W konkursie literacko - plastycznym uczestniczyli:
  Karolina Noga, Paulina Sarnecka, Aleksandra Przyborek, Sylwia Wieteska, Daniel Wasilewski, Emilia Przybyłek.

  Uczniów z klas IV - VI do konkursów przygotowywała mgr Beata Zielińska.


  ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W RZECZYCY
  Dodano: 2 V 2013r.
  Opracowała: Grażyna Miniak
  Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to: "Elektroodpady -proste zasady". Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska oraz oszczędność surowców naturalnych. Z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy program artystyczny o tematyce ekologicznej, który przedstawili uczniowie klasy V pod kierunkiem p. Grażyny Miniak, oprawa muzyczna p. Agnieszka Strawińska.
  Następnie odbyło się podsumowanie akcji ,,Listy dla Ziemi'' . Akcja ta została przygotowana przez Fundację Ekologiczną ARKA. Celem pisania listów było zainteresowanie uczniów problemami ekologicznymi. Tematyka listów w szczególności miała dotyczyć gospodarki odpadami i recyklingu. Uczniowie mogli również wybrać inny temat dotyczący działań ekologicznych.
  Pisanie listów poprzedzone było lekcjami tematycznymi oraz filmem na temat segregacji odpadów. Najczęściej w listach uczniowie zwracali się do dorosłych z prośbą o zaprzestanie złych praktyk, segregowanie odpadów i większą dbałość o środowisko. Często były to wspólne, rodzinne deklaracje ekologiczne. Uczniowie włożyli wiele pracy i pomysłów w napisanie listów dla Ziemi. Zostało napisanych 59 listów: w klasie II - 14 opiekunem grupy jest p. Barbara Miniak, w kl. II I- 9 opiekunem grupy jest p. Mirosława Skura, w klasach IV - VI napisano 36 listów, a opiekunem grup jest p. Grażyna Miniak. Nauczyciele prowadzący akcję oraz p. Beata Zielińska ocenili prace uczniów.
  Najciekawsze "Listy dla Ziemi" zostały wyróżnione.
   Były to listy uczniów:
  • Amelii Domagała,
  • Angeliki Goska,
  • Mai Staruch,
  • Moniki Pacucha,
  • Mateusza Wlazło
  • Magdaleny Osińskiej.

  Dyrektor szkoły p. Małgorzata Sobolewska-Gdak wyróżnionym uczniom wręczyła nagrody.
  Wszystkie listy zostaną wysłane do Fundacji ARKA i wezmą udział w ogólnopolskim konkursie internetowym prowadzonym na facebooku akcji "Listy dla Ziemi".

  Życzymy powodzenia naszym uczestnikom!  W dalszej części obchodów Dnia Ziemi zorganizowaliśmy pochód edukacyjny ulicami naszej miejscowości. Celem pochodu było apelowanie do mieszkańców o właściwe postępowanie z różnymi odpadami. Uczniowie, jak doświadczeni ekolodzy zaangażowali się w ten happening. Członkowie szkolnego koła LOP przygotowali plakaty z hasłami promującymi zdrowy tryb życia oraz papierowe nakrycia głowy. Szczególnie efektowne były piosenki i hasła, które prezentowali uczniowie maszerując w pochodzie. Bawiąc się promowaliśmy zachowania przyjazne środowisku wśród naszych uczniów i społeczności lokalnej.


  WARSZTATY ARTYSTYCZNE
  Dodano: 27 IV 2013r.
  Opracowała: Grażyna Miniak
  Dnia 13 IV grupa uczniów naszej szkoły brała udział w warsztatach prowadzonych w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jak i w Łódzkim Domu Kultury.
  Warsztaty realizowane są przez GOK w Rzeczycy we współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach projektu:
  "EcoArt - Recycling w działaniach artystycznych".
  W Muzeum Włókiennictwa odbył się pokaz filmów o produkcji tkanin z różnych surowców oraz o tkaninie artystycznej. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie wykonywali prace z resztek tkanin i koronek. W drugiej części warsztatów w ŁDK uczniowie poznali zasady filcowania wełny na mokro.
  Efektem działań podejmowanych na warsztatach były wykonane interesujące prace plastyczne. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w tak kreatywnych warsztatach.


  I PO SPRAWDZIANIE ...
  Dodano: 5 IV 2013r.
  4 kwietnia 2013r. uczniowie klas szóstych przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu podsumowującego naukę w szkole podstawowej.
  Tego dnia pani dyrektor - Małgorzata Sobolewska - Gdak uroczyście powitała 43 szóstoklasistów naszej gminy.
  W swoim przemówieniu życzyła im uzyskania najlepszych wyników tj. 40 pkt. oraz tradycyjnego "połamania piór".
  Każdego roku przygotowywane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną sprawdziany mają na celu skontrolowanie nie tylko wiedzy uczniów, ale i ich umiejętności z zakresu: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce.
  Tegoroczny sprawdzian zawierał 26 zadań, w tym 20 zamkniętych, w których należało wskazać poprawną odpowiedź. Zadania te odnosiły się m. in. do fragmentu tekstu Marii Nagajowej "Sztuka dobrego pisania i mówienia" oraz wiersza Józefa Ratajczaka "Słowa ze słownika".
  Ponadto uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania zadań z geometrii oraz posługiwania się kalendarzem i czasem. W ostatnim zadaniu należało zredagować list zachęcający koleżankę lub kolegę do przeczytania książki.
  Na rozwiązanie całego zestawu szóstoklasiści mieli 60 minut.
  Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
  Wyniki zostaną ogłoszone w ostatnim tygodniu bieżącego roku szkolnego.


  [6] [5] [4] [3] [2] [1]

  Copyright © 2011 PSP Rzeczyca
  Webmaster & admin:  Beata Szymańska