94 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Dodano: 13 XI 2012r.
Opracowała: Beata Szymańska
   11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków, to data upamiętniająca dzień Odzyskania Niepodległości.
   11 listopada 1918r., po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę świata.
   Z tej okazji w 94 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, na której gościliśmy Wójta Gminy Rzeczyca - p. Marka Kaźmierczyka oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty - p. Elżbietę Wilkońską.
   Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem p. Beaty Szymańskiej i p. Katarzyny Bator. O oprawę muzyczną zadbała p. Agnieszka Strawińska. W swoim występie uczniowie ukazali najważniejsze wydarzenia i postacie związane z utratą wolności oraz jej odzyskaniem.
   Uczestnicząc w akademii składaliśmy hołd naszej Ojczyźnie, a także tym którzy dla niej poświęcili swoje życie, którym zawdzięczamy wolność i polską mowę w szkole.
   Wspomnieć tu należy o nauczycielu - Antonim Dobrowolskim, który w latach 1935 - 1942 pracował w naszej szkole. Oprócz pracy zawodowej prowadził także zakazane przez okupantów lekcje dla uczniów szkoły powszechnej. Należał do Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. W czerwcu 1942r. aresztowany przez Gestapo trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau.
Zmarł 21 X 2012r. jako najstarszy więzień obozu Auschwitz. Jego smierć uczciliśmy minutą ciszy.

"LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO" - konkurs historyczny
Dodano: 13 XI 2012r.
Opracowała: Agata Ostalska
W środę 7 listopada 2012 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 - 1922. O niepodległości i granice Rzeczpospolitej", w których brało udział 12 uczniów z klas IV - VI.
 1. Zuzanna Kacprzak kl. IV a,
 2. Karolina Noga kl. IV a,
 3. Beata Kobacka kl. V,
 4. Mateusz Wlazło kl. V ,
 5. Nina Staruch kl. V,
 6. Arleta Szulc kl. V,
 7. Magdalena Osińska kl. VI,
 8. Piotr Łucka kl. VI,
 9. Szymon Piątkowski kl. VI,
 10. Kacper Grzejszczyk kl. VI,
 11. Emilia Januszek kl. VI,
 12. Kinga Kosiacka - Bąk kl. VI,
Szkolna Komisja Konkursowa dokonała oceny prac uczniów i na podstawie osiągniętych wyników zakwalifikowała do udziału w II etapie rejonowym trzech uczniów, którzy uzyskali co najmniej 70 % punktów możliwych do zdobycia. Są to:
 1. Magdalena Osińska - 30 pkt.   tj. 79%,
 2. Beata Kobacka - 30 pkt.   tj. 79%,
 3. Kinga Kosiacka - Bąk - 29 pkt.   tj. 76%,
Uczniowie naszej szkoły przystąpią do II etapu w dniu 12 grudnia 2012 r. w Piotrkowie Trybunalskim, a opiekunem jest pani Agata Ostalska nauczyciel historii.

ZMARŁ ANTONI DOBROWOLSKI - nauczyciel szkoły powszechnej w Rzeczycy
Dodano: 31 X 2012r.
Opracowała: Beata Szymańska
(8kB) Antoni Dobrowolski urodził się 8 października 1904r. w Wolborzu. Po wybuchu wojny, od 1939r. prowadził w Rzeczycy zakazane przez okupantów lekcje dla uczniów szkoły powszechnej. Należał do Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. W szkole w Rzeczycy pracował od 1 lipca 1935r.,o czym świadczą zapiski w szkolnej kronice. W czerwcu 1942r. w Rzeczycy został aresztowany przez Gestapo i osadzony w areszcie w Tomaszowie Mazowieckim, a następnie skierowany transportem do Auschwitz – Birkenau. W obozie głównym 6 czerwca 1942 roku otrzymał numer 38081 wytatuowany na lewym przedramieniu. Po dwóch dniach pobytu z obozu głównego został przeniesiony do Birkenau. Wiosną 1943 roku Antoni Dobrowolski transportem z tysiącem więźniów został wywieziony do Gross – Rosen, gdzie 13 marca 1943 r. otrzymał numer obozowy 8470, a po okresie kwarantanny został skierowany do Sachsenhausen i od 21 kwietnia 1943 r. jako więzień nr 63747 przebywał tam do końca wojny.
Po wojnie zamieszkal w Dębnie (woj. zachodniopomorskie), gdzie został kierownikiem szkoły podstawowej, a później dyrektorem miejscowego liceum.
Zmarł 21 października 2012r. w wieku 108 lat.
Spoczywa na cmentarzu w Dębnie. Więcej.

PODZIEL SIĘ KANAPKĄ
Dodano: 30 X 2012r.
Opracowała: Katarzyna Bator

..."Człowiek jest wielki
nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi."...

Jan Paweł II

Światowy Dzień Walki z Głodem to dobra okazja, by uwrażliwić młodych ludzi na problem głodu. W czasach, gdy potrafimy niechcianą kanapkę wyrzucić do kosza, warto przypominać, że nawet wśród nas są ci, którzy o takiej kanapce mogą tylko pomarzyć. W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do kampanii "Dzień Walki z Głodem". W dniu 17 października 2012r. szkolne koło PCK pod opieką p. Katarzyny Bator przeprowadziło akcję ,,Podziel się kanapką". Uczniowie, których nie trzeba było długo namawiać do włączenia się w akcję przynieśli dodatkowe kanapki oraz słodkie bułki, którymi podzielili się ze swoimi kolegami.
Dziękujemy uczniom i rodzicom za udział w akcji.ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dodano: 23 X 2012r.
Opracowała: Anna Kącka, Mirosława Skura

..."Ślubuję uroczyście być dobrym i uczciwym uczniem.
Strzec honoru i dobrego imienia szkoły.
Szanować swoich nauczycieli, rodziców i kolegów.
Uczyć się tego, co ważne i piękne.
Kochać swoją ojczyznę - ŚLUBUJEMY"...

15 października 2012r. odbyła się uroczystość pasowania wszystkich pierwszoklasistów na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy . Oprócz społeczności uczniowskiej obecni byli: pani Dyrektor - Małgorzata Sobolewska - Gdak, nauczyciele i rodzice pierwszoklasistów.
Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny w formie turnieju rycerskiego " W Literkowie" przygotowanego przez p. Annę Kącką. Wykazali się znajomością symboli narodowych, przepisów ruchu drogowego oraz kodeksu pierwszoklasisty. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Wspierali ich uczniowie z klasy IVa i chór szkolny. Po części artystycznej uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, następnie pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia.
Tradycyjnie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez wychowawcę p. A. Kącką oraz upominki od klasy VI.
Po części oficjalnej, w klasie odbyło się spotkanie z rodzicami, przy słodkim poczęstunku.

Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wyrażenia wdzięczności nauczycielom i pracownikom szkoły. Kwiaty i życzenia złożone przez przedstawicieli Samorządu szkolnego na ręce pani Dyrektor oraz piosenki i wiersze wykonane przez uczniów oddały serdeczną i ciepłą stronę szkolnego życia.[6] [5] [4] [3] [2] [1]

Copyright © 2011 PSP Rzeczyca
Webmaster & admin:  Beata Szymańska