[2] [1]
ZABAWA CHOINKOWA!

Dodano: 5 II 2016r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
Zdjęcia: Andrzej Socha
Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą muzykę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w piątek 29. stycznia.
Sala gimnastyczna tego dnia wyglądała inaczej, niż na co dzień udekorowana kolorowymi serpentynami i balonami zachęcała do zabawy - najpierw od 9.00 - 11.30 przedszkole i klasy I-II, a po 12.00 starsi, uczniowie z klas III-VI. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom i rodzicom. Dzieci bawiły się wspaniale. Wszyscy wspólnie tańczyli w kółeczku różne piosenki np. "Krasnoludki", "Boogie Woogie", "Pociąg", "Rolnik sam w dolinie" itp. Były różne zabawy, m. in. rzut kulą do kosza, malowanie z zamkniętymi oczami Św. Mikołaja, karaoke, odgadywanie bajek i zgadywanie zagadek itp. Podczas zabawy choinkowej swój układ taneczny pokazały trzy grupy taneczne z naszej szkoły. Zrobili ogromne wrażenie na pozostałych uczniach. Starsi uczniowie również mieli wspólne zabawy i konkursy. Bawili się cudownie i cieszyli się z nagród. Muzykę serwował w tym roku zespół "FAKT" z Roszkowej Woli.
Obiad dla uczniów przygotowali rodzice z Rady Rodziców. Uczniów odwiedził Św. Mikołaj i obdarował wszystkich uczniów paczką. Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Uczniów zabawiali uczniowie z SU i opiekun SU. Wszyscy byli zmęczeni tańcami ale bardzo zadowoleni.
ZIMOWE PTAKOLICZENIE!

Dodano: 3 II 2016r.
Tekst: Grażyna Miniak
Dnia 29 stycznia 2016r. członkowie koła LOP wzięli udział w ptakoliczeniu - akcji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).
Do przeprowadzenia akcji zaprosiliśmy p. Szymona Kielana z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Uczniowie, jak prawdziwi ornitolodzy wyposażeni w lornetki z wielkim zapałem obserwowali ptaki. Spacerując po parku oraz jego otoczeniu zobaczyliśmy następujące gatunki ptaków:
- bażant 1
- bogatka 9
- czyż 18
- dzięcioł duży 2
- gawron 200
- gil 26
- grubodziób 1
- kawka 20
- kowalik 1
- kwiczoł 27
- modraszka 6
- sierpówka 5
- sroka 1
- pełzacz ogrodowy 1
- sikora uboga 1
- zięba 1
Udział w takiej akcji to niezapomniana lekcja pełna nowych doświadczeń i wiedzy.
"DZIEŃ BABCI I DZIADKA"!

Dodano: 29 I 2016r.
Tekst: Dominika Bernat, Barbara Potrzebowska, Barbara Szczur
Piątek 22 stycznia był okazją do świętowania Dnia Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu, wnuczkowie od malucha do starszaka, z ogromnym zaangażowaniem recytowały wierszyki, tańczyły i śpiewały piosenki.
Uroczystość, swoją obecnością zaszczycili:
Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk
Przewodniczący Komisji Oświaty - p. Andrzej Gwizdoń,
Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak.
Występ dzieci wywołał u dziadków ogromną radość i wzruszenie.
Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka złożyli: p. Iwona Łuszcz-Krawczyk, p. Andrzej Gwizdoń, a także p. Małgorzata Sobolewska-Gdak oraz pani Teresa Gruda - jedna z babć.
Po występach nagrodzono dzieci brawami i cukierkami.
Babcie i Dziadkowie otrzymali od wnuków upominki, a potem wspólnie z wnukami i zaproszonymi gośćmi częstowali się słodkościami.
"DaF-Kenner drehen einen Clip - XII EDYCJA konkursu"!

Dodano: 30 I 2016r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
Konkursu "DaF-Kenner drehen einen Clip" dotyczy nowatorskiego i kreatywnego sposobu uczenia się języka niemieckiego.
Przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju.
Zadanie konkursowe polega na zaśpiewaniu wybranej z listy piosenki oraz nagraniu teledysku.
Lista piosenek i linii melodycznych jest dostępna na stronie konkursu:
http://dafkenner.wszpwn.com.pl/
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - tablety, słuchawki, bony upominkowe!
Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach wiekowych: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 1-3 gimnazjum, klasy 1-3 szkół ponadgimnazjalnych.
Więcej na temat konkursu tutaj.

"RZYMSKIE IMPERIUM I TRADYCJE ANTYKU"!

Dodano: 20 I 2016r.
Tekst: Agata Ostalska
Wielu z nas interesuje się historią starożytnego Rzymu. Niedawno mieliśmy okazję przenieść się w odległe czasy i poznać ją z bliska. Już po raz drugi odwiedzili nas rycerze z grupy Artystycznej Rekonstrukto, którzy przebrani w stroje legionistów przybliżyli nam historię starożytnego Rzymu. Różnorodne stroje przyciągnęły uwagę nawet najmłodszych uczestników przedstawienia. Ta żywa lekcja historii połączona była z doskonałą zabawą. Uczniowie wspólnie z aktorami występowali na scenie, dobrze się bawiąc, a zarazem poznając ciekawostki historyczne. Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem widowni, przyczynił się do poszerzenia wiedzy historycznej, ale także przyniósł wiele radości i wywołał niejeden uśmiech na twarzy każdego ucznia.
"WIELKI ODKRYWCA" w MDK w Rawie Mazowieckiej!

Dodano: 20 I 2016r.
Tekst: Marianna Szczur
Zdjęcia: Dominika Bernat
"Wielki odkrywca" to przedstawienie teatralne wystawione w MDK-u w Rawie Mazowieckiej 14 stycznia 2016r., które obejrzały dzieci 5-6 i 4-5 latków. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Rozwijały swoją wyobraźnię i poznawały zabawy, które mogą samodzielnie zorganizować w domu. Nuda była obca głównemu bohaterowi - Rysiowi, który w swoim pokoju wymyślał wyprawy po całym świecie.
XXIV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY!

Dodano: 15 I 2016r.
Tekst: Agata Ostalska
10 stycznia 2016R. po raz kolejny Gimnazjum i Szkoła Podstawowa pod kierunkiem Dyrektora GOK pana Jacka Zakrzewskiego, pani Anety Podlasek oraz pani Agaty Ostalskiej brały udział w XXIV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W niedzielę o godz. 9.00 wolontariusze przeprowadzili uliczną kwestę pieniędzy podczas której uzbierali łącznie 5.752,36 zł. Kwota ta została przekazana do Sztabu WOŚP w Tomaszowie Mazowieckim.
W imieniu organizatorów, dzieci oraz osób starszych dla których, za zebrane pieniądze, zostanie zakupiony sprzęt medyczny ratujące życie, wszystkim wolontariuszom, opiekunom oraz bezimiennym wspierającym symbolicznym grosikiem Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, serdecznie DZIĘKUJEMY.
ANIOŁ RODZINNY - rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego!

Dodano: 11 I 2016r.
Tekst: Anna Laskowska
Boże Narodzenie i Adwent to czas wyjątkowej duchowości - nie może w nim zabraknąć myśli o Aniołach - Posłańcach Bożych..., a że Pan Jezus przyszedł na świat w Rodzinie - do konkursu plastycznego: "Aniołowie - w sercu, w głowie", ogłoszonego w naszej szkole 18 listopada 2015r., zostali zaproszeni uczniowie i rodzice.
  Cele konkursu:
 • mobilizowanie dzieci do duchowego przeżywania Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia,
 • motywacja do zapoznania się z tematem poprzez Pismo Święte, literaturę, muzykę i sztukę,
 • kształtowanie wyobraźni i wrażliwości artystycznej,
 • pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia,
 • Integrowanie rodziny na wspólnym, twórczym spędzaniu czasu,
 • Prezentowanie ciekawych technik plastycznych

W konkursie wzięło udział 83 uczniów (z rodzinami!). Wszyscy zostali nagrodzeni - komisja konkursowa przyznała 46 wyróżnień i 37 wyróżnień specjalnych! Na przedświątecznym apelu młodzi Twórcy otrzymali piękne okolicznościowe dyplomy i słodkie upominki.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i indywidualnym Darczyńcom za ufundowanie nagród!

Konkurs zorganizowały: A. Laskowska, A. Kącka, M. Piekut

AKCJA LOP!

Dodano: 8 I 2016r.
Tekst: Grażyna Miniak
Przypominamy, że w tym roku szkolnym również zbieramy plastikowe nakrętki. Zbieranie nakrętek to akcja charytatywno - ekologiczna, dzięki której pomagamy nie tylko środowisku. Zebrany towar przekazywany jest firmie recyklingowej, która zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Uzyskane pieniądze przekazywane zostają na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującej osoby.
Nasze koło LOP włączyło się do akcji pod hasłem "Wkręć się w pomaganie". Jest to zbiórka nakrętek na leczenie małego Kubusia Gawrona z Tomaszowa Mazowieckiego. Już z naszej szkoły przekazaliśmy około 150 kg nakrętek.
W imieniu rodziców Kubusia dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.
Akcja trwa nadal - zachęcamy do udziału.
"DAR MIŁOŚCI"!

Dodano: 5 I 2016r.
Tekst: Anna Laskowska
Zdjęcia: Andrzej Socha

"A Słowo ciałem sie stało i mieszkało między nami..."


W scenerii pałacu króla Baltazara, pastwiska, a wreszcie betlejemskiej stajenki, oświetlonej gwiazdą i obleganej przez Anioły - toczyła się akcja bożonarodzeniowego przedstawienia. Tytuł jasełek i ich treść dotyczyły przede wszystkim Daru, jaki ofiarował ludziom Zbawiciel przez swoje Wcielenie. Był też drugi wymiar, dotyczący Miłosierdzia Bożego, "przez które wszyscy jesteśmy wezwani do dawania pociechy każdemu człowiekowi" (papież Franciszek). Tak też postąpił bohater jasełek, chcący powitać Największego Króla. Idąc za przykładem swojego dziadka - Baltazara - chłopiec zabrał to, co miał najcennieszego. W drodze jednak rozdał (mimo pokus!) wszystkie dary potrzebującym, by Zbawicielowi ofiarować tylko(?!) swoje miłosierne serce!
Role bohaterów jasełek kreowali uczniowie III klasy i odnaleźli się w nich doskonale, zważywszy że szlejąca ospa skutecznie utrudniała próby! Na widzach zrobili wrażenie nie tylko kreacjami aktorskimi, ale również strojami, śpiewem (również po angielsku i łacinie) i grą na flażoletach.

Po zakończonym przedstawieniu, przy blasku wigilijnej świecy Caritas - nadszedł czas na przełamanie się opłatkiem. Chór szkolny wyśpiewał życzenia: "Podzielmy się opłatkiem białym przy wigilijnym stole, obdarzmy się radością wielką i dobrym, ciepłym słowem", do których dołączyła Pani Dyrektor Małgorzata Sobolewska-Gdak, życząc wszystkiego najlepszego społeczności szkolnej i zaproszonym Gościom! Oprócz Rodziców, swoją obecnością zaszczycili nas: Ksiądz Wikariusz Krzysztof Knych, Dyrektor GOKu Pan Jacek Zakrzewski i Wójt Gminy Pan Marek Kaźmierczyk, który podziękował i pogratulował wykonawcom, nie zapominając o serdecznych świątecznych życzeniach dla wszystkich zebranych!
Wyjątkowo wzruszający był ten przedświąteczny poniedziałek (21 grudnia) w naszej szkole!

Jasełka przygotowały: B. Miniak, A. Laskowska, M. Skura, A. Strawińska, B. Zielińska.
KONIEC PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ!

Dodano: 2 I 2016r.
Dodała: Beata Szymańska
Po zimowej przerwie świątecznej zajęcia lekcyjne rozpoczynamy 4 stycznia 2016r.
W poniedziałek i wtorek idziemy do szkoły.
Środa 6 stycznia jest dniem wolnym - Święto Trzech Króli.
W czwartek i piątek 7 i 8 stycznia 2016r. również przychodzimy do szkoły.
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA!

Dodano: 22 XII 2015r.
"PRZYJAZNA MATEMATYKA" - podsumowanie II edycji mPotęgi!

Dodano: 20 XII 2015r.
Tekst: Beata Szymańska
Zdjęcia: Aleksandra Przyborek
We wtorek, 15 grudnia 2015r., w obecności Wójta Gminy Rzeczyca - p. Marka Kaźmierczyka, Dyrektora Szkoły - p. Małgorzaty Sobolewskiej-Gdak, Kierownika Szkoły Filialnej w Sadykierzu - p. Bernardety Grot, a także reprezentacji uczniów ze Szkół Filialnych w Sadykierzu i w Luboczy, podsumowaliśmy II edycję programu mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku.
Realizowany w naszej szkole projekt pt. "Przyjazna matematyka" trwał od września do grudnia bieżącego roku. Jego głównym założeniem było wzbogacenie i rozwijanie matematycznych zainteresowań uczniów poprzez praktyczne działania. W tym celu zaplanowaliśmy 4 spotkania.

We wrześniu zorganizowano podchody. Zabawa polegała na tym, by kierując się wskazówkami, jak najszybciej odnaleźć i rozwiązać wszystkie zagadki matematyczne. Rebusy, krzyżówki, tangramy i inne łamigłówki matematyczne ukryte zostały na kompleksie rekreacyjno-sportowym. Szybkość, poprawność i staranność rozwiązanych zadań wyłoniły zwycięską drużynę w składzie: Amelia Domagała, Angelika Śmiechowska, Jakub Perek i Wojciech Wasiak.

Drugie spotkanie pod hasłem "Matematyka w obiektywie" odbyło się w październiku. Jego zamierzeniem było odnaleźć elementy matematyki w otaczającym nas świecie. Spacerując po najbliższej okolicy, uczestnicy spotkania dostrzegli wiele przedmiotów mających geometryczny kształt. Drogowe linie i przejście dla pieszych skojarzyli z równoległością odcinków, w jesiennych liściach dostrzegli symetrię, a w konarach drzew różne rodzaje kątów. Liczby występujące m. in. na znakach ograniczających prędkość, tablicach rejestracyjnych pojazdów, a także domach to kolejne przykłady istnienia matematyki wokół nas.

W listopadzie zorganizowano turniej "Matematyczna sztafeta". Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów ze Szkół Filialnych w Sadykierzu i w Luboczy. Utworzone drużyny, w oparciu o zasady sztafety, rywalizowały ze sobą w matematycznych konkurencjach. W szybkim tempie zmagali się z mnożeniem, dzieleniem, cechami podzielności, a także nazwami wielokątów. Ponadto, z użyciem dwóch kredek i wstążki rysowali okrąg, z kwadratów wyklejali prostokąt o zadanym polu oraz układali sześciany z kolorowych puzzli Happy Cube. Wykonane zadania sprawdzała i oceniała komisja w składzie: Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk, Kierownik Szkoły Filialnej w Sadykierzu - p. Bernardeta Grot oraz Kierownik Szkoły Filialnej w Luboczy - p. Agata Ostalska. Zwycięzcami "Matematycznej sztafety" została drużyna nr 2 w składzie: Hanna Gwóźdź, Kinga Bojdo, Julian Zakrzewski, Wiktoria Żegnałek, Joanna Domagała, Patrycja Kobacka.

W grudniu odbyły się warsztaty pod hasłem "Święta matematyką haftowane", których celem było wykonanie bożonarodzeniowych kart techniką haftu matematycznego. Podczas zajęć uczniowie zapoznani zostali z historią haftu matematycznego, zwanego również strukturalnym, oraz jego podstawami, którymi są porządek i symetria - krótkie odcinki umieszczone stycznie do siebie pod różnymi katami tworzą optyczne złudzenie w postaci kół, fal i elips. Wyhaftowane karty zostały wręczone podczas uroczystości podsumowania programu.

Wszystkie zorganizowane zajęcia pozytywnie wpłynęły na nastawienie uczniów do matematyki, ukazały jej różnorodne zastosowania, a także w atrakcyjny sposób pozwoliły utrwalić posiadaną wiedzę matematyczną oraz pozyskać nowe umiejętności.
Podczas uroczystości podsumowania, Pan Wójt Marek Kaźmierczyk, zwycięzcom podchodów i uczestnikom sztafety, gratulując, wręczył nagrody i dyplomy, a za aktywny udział w projekcie "Przyjazna Matematyka" uczniowie otrzymali upominki.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję, a uczestnikom "Przyjaznej matematyki" dziękuję za aktywny udział - opiekun projektu p. Beata Szymańska.

Słowa podziękowania za troskę i zaangażowanie w życie szkoły, w imieniu wszystkich uczniów, kierujemy do Wójta Gminy Rzeczyca - p. Marka Kaźmierczyka oraz Zastępcy Wójta - p. Iwony Łuszcz-Krawczyk - DZIĘKUJEMY.

UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ!

Dodano: 30 XII 2015r.
Tekst: Barbara Miniak
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, wspólnie z 6 uczniami ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu oraz 12 uczniami ze Szkoły Filialnej w Luboczy, w każdy czwartek od 8 października do 10 grudnia uczestniczyło w projekcie nauki pływania pod hasłem "Umiem pływać 2015". Dzieci pod opieką instruktorów oswajały się z wodą i poznawały zasady pływania. Każdy wyjazd sprawiał dzieciom dużą frajdę, a w szczególności zjeżdżalnia i jacuzzi.

Opiekę w czasie wyjazdów sprawowali: p. Barbara Miniak, p. Bernardeta Grot i p. Andrzej Socha.

"ŚWIĘTA MATEMATYKĄ HAFTOWANE" - grudniowe zajęcia z mPotęgi!

Dodano: 12 XII 2015r.
Tekst: Beata Szymańska
Zdjęcia: Aleksandra Przyborek
W czwartek, 3 grudnia 2015r. grupa uczniów z klasy V i VI uczestniczyła w warsztatach zatytułowanych "Święta matematyką haftowane". Były to kolejne, a zarazem ostatnie już zajęcia z cyklu "Przyjazna matematyka" organizowane w ramach programu grantowego mPotęga dofinansowane przez Fundację mBanku.
Na początku spotkania p. Beata Szymańska zapoznała uczniów z historią haftu matematycznego oraz jego podstawami.
Haft matematyczny, inaczej strukturalny wykonuje się na papierze, tekturze lub nawet płycie CD. Jego początki sięgają XIX wieku. Wtedy to nauczycielka Mary Everest Boole chcąc ułatwić swoim uczniom zrozumienie matematyki, konkretnie geometrii, linie krzywe objaśniała za pomocą kolorowych sznurków. W ten sposób matematyka stała się inspiracją dla haftu. Początkowo haftowano na gwoździach wbitych w deskę lub dyktę, które były pokryte aksamitem. Gwoździe wbijano tak, by tworzyły schemat obrazka - najpierw były to przede wszystkim żaglowce i geometryczne formy, później, w miarę upływu czasu inne kształty.
Podstawą haftu jest porządek i symetria - krótkie odcinki tworzą optyczne złudzenie w postaci kół, fal i elips, a tak naprawdę są umieszczone stycznie do siebie pod różnymi kątami. Ich tworzenie oparte jest na prostych zasadach matematycznych, których znajomość wystarczy do wymyślenia wzoru.
Inspiracją do zaprezentowania haftu matematycznego i wykorzystania go w praktyce stały się nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Z tej to właśnie okazji uczestnicy spotkania wyszywali bożonarodzeniowe choinki i świece. Ukazujące się podczas haftowania barwne elementy pozytywnie wpływały na nastroje uczniów i coraz bardziej się podobały. W efekcie końcowym świąteczne prace zachwyciły wszystkich.
"SPOTKANIE Z ANIĄ SHIRLEY"!

Dodano: 12 XII 2015r.
Tekst: Beata Zielińska
Zdjęcia: Agata Ostalska
W poniedziałek 14 grudnia uczniowie naszej szkoły (klasy IV - VI) wyjechali do Teatru Muzycznego w Łodzi na spektakl pt. "Ania z Zielonego Wzgórza".
Wyjazd długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż zawsze przeżyciem dla dzieci jest spotkanie z aktorem "na żywo".
Atmosfera teatru udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki. W drodze powrotnej rozmawialiśmy o swoich przeżyciach.
Po obfitym posiłku wróciliśmy zadowoleni z mikołajkowego wyjazdu.
MIKOŁAJKI 2015!

Dodano: 8 XII 2015r.
Tekst: Dominika Bernat
Zdjęcia: Andrzej Socha

"Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy..."

Tak powitały Mikołaja przedszkolaki w Rzeczycy. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Dzieci przygotowują się do niego starannie. Wykonują różne prace plastyczne płaskie i przestrzenne na których króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, iż każda praca jest oryginalna i ciekawa. Udekorowana sala, ubrana choinka wprowadzają w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Mikołajki w przedszkolu odbyły się 4 grudnia 2015 roku, których organizatorem była pani Dominika Bernat. Dzieci z grupy 4-5 letnich przedstawiły program artystyczny dla wszystkich przedszkolaków i rodziców.
W uroczystości udział brali zaroszeni goście: Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak, Przewodniczący Rady Gminy - p. Leszek Kosiacki, Przewodniczący Komisji Oświaty - p. Andrzej Gwizdoń, Inspektor ds Oświaty - p. Anna Stańczyk. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Po występach p. Anna Stańczyk poczęstowała wszystkich przedszkolaków cukierkami.
Mikołaj wręczył każdemu dziecku prezent. Był również słodki poczęstunek. Dzieci wesoło bawiły się przy muzyce.
Na koniec Mikołaj musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci.
Dzieci pożegnały Mikołaja życzeniami:

"Życzymy Ci wszyscy
Dużo zdrowia, siły
A za rok przyjeżdżaj
Bardzo cię prosimy".

ANDRZEJKI!

Dodano: 8 XII 2015r.
Tekst: Barbara Szczur, Agata Ostalska
Zdjęcia: Andrzej Socha
Andrzejki w przedszkolu zagościły pierwszy raz. 27 XI 2015 r. przedszkolaki z najstarszej grupy przybliżyły dzieciom młodszym i starszym tradycyjne wróżby andrzejkowe. Były piosenki i inscenizacje o laniu wosku, wyścigu butów, zabawach i pląsach. Swoją obecnością zaszczycili nas:
p. Marek Kaźmierczyk - Wójt Gminy Rzeczyca,
p. Iwona Łuszcz-Krawczyk - Zastępca Wójta,
p. Leszek Kosiacki - Przewodniczący Rady Gminy,
p. Andrzej Gwizdoń - Przewodniczący Komisji Oświaty
oraz rodzice dzieci biorących udział w przedstawieniu.
Po występach było małe co nieco na słodko.

Tego dnia odbyła się również dyskoteka andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego uczniowie szóstych klas i uczniowie SU. Uczniowie brali udział w konkursach, mogli poznać swoją przyszłość. Wróżka wróżyła dzieciom imię przyszłej sympatii, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości i wiele innych ciekawych wróżb. Przedszkolaki przybliżyli nam tradycje andrzejkowe, a uczennice klas IV i V przygotowały pokaz taneczny.
Tego dnia w naszej szkole funkcjonował magiczny barek. Gdzie można było kupić sobie, różne smakołyki. Za pomoc w przygotowaniu magicznych potraw dziękujemy cudownym rodzicom.
Całą imprezę uświetniała nam muzyka, nad którą czuwała A. Hozer. Zabawa trwała od 9.00 do 12.30 i już nie możemy doczekać się zabawy karnawałowej.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

Dodano: 2 XII 2015r.
Tekst: Dominika Bernat
W środę 25 listopada 2015r. w przedszkolu PSP w Rzeczycy obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Kochają go wszyscy - zarówno dzieci, jak i dorośli. Ma w sobie magiczną moc - bez względu na to, jak wygląda i skąd pochodzi. Jeden kupiony w hipermarkecie, drugi wyjęty spod choinki, kolejny przyniesiony po latach ze strychu. W przedszkolu misia widać na każdym kroku: na półkach z zabawkami, w pomocach dydaktycznych, w wystrojach wnętrz. Jest on w codziennych spotkaniach z dziećmi. Tego dnia każde dziecko przyniosło z domu swojego ulubionego misia, którego mogło zaprezentować. Pluszowy Miś to najważniejszy gość w tym dniu. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać, a także obrońcami dającymi poczucie bezpieczeństwa. Wspólnie z nauczycielami, pracownikami GOK w Rzeczycy postanowiliśmy przybliżyć przedszkolakom wszystko co wiąże się z misiem. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania Cz. Janczarskiego "Przygody i wędrówki misia Uszatka", którego czytała p. Grażyna Kamińska z GOK w Rzeczycy. Dzieci odgadywały zagadki. Były zabawy taneczne z misiami, śpiewały piosenki o misiach. Zabawę przedszkolakom umilały panie przebrane za misia.
W ramach podziękowania za wspólne świętowanie miś poczęstował przedszkolaków misiowymi smakołykami. Będą to niezapomniane chwile w życiu każdego przedszkolaka.
WYCIECZKA DO WARSZAWY!

Dodano: 2 XII 2015r.
Tekst: Grażyna Miniak
Zdjęcia: Grażyna Miniak
24 listopada 2015 r. grupa 44 uczniów klas IV-VI ze szkoły w Rzeczycy i Sadykierza uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy spacerem po warszawskiej Starówce. Stare Miasto to wyjątkowe miejsce stolicy. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, byliśmy przy najstarszym pomniku - Kolumnie króla Zygmunta III oraz na rynku Starego Miasta z najsłynniejszym pomnikiem Syrenki - symbolem Warszawy. Następnie wstąpiliśmy na posiłek. To były miłe chwile przed pobytem w Centrum Nauki Kopernik. To tutaj poznaliśmy wiele praw przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mogliśmy odkryć m.in. tajemnice naszych zmysłów, właściwości substancji, przekonać się co to jest trzęsienie ziemi, czy obejrzeć swoje odbicie w zwierciadlanym labiryncie. Kolejnym celem wycieczki było planetarium Niebo Kopernika. Seans w planetarium składał się z dwóch części. Pierwsza to wizja załogowej wyprawy na Marsa. W trakcie pokazu dowiedzieliśmy się, jak ludzkość przygotowuje się do podboju Czerwonej planety. Druga część seansu to film pt. "Na skrzydłach marzeń". Wrażenia były niesamowite - odwiedziliśmy stację kosmiczną i lataliśmy rakietą. Udział w wycieczce pozwolił uczniom rozszerzyć wiadomości, zaspokoić ciekawość o wszechświecie oraz przyniósł wiele wrażeń i pozytywnych emocji.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: p. Bernardeta Grot, p. Monika Fau oraz p. Grażyna Miniak.
"MATEMATYCZNA SZTAFETA"- listopadowa mPotęga!

Dodano: 1 XII 2015r.
Tekst: Beata Szymańska
Zdjęcia: Aleksandra Przyborek
W poniedziałek 23 listopada 2015r. odbyła się "Matematyczna sztafeta" - turniej matematyczno-sportowy zorganizowany w ramach programu grantowego mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBank. W zabawie udział wzięli uczniowie z klas V i VI Szkoły Podstawowej w Rzeczycy oraz Szkół Filialnych w Sadykierzu i w Luboczy.
Utworzone drużyny, w oparciu o zasady sztafety, rywalizowały ze sobą w matematycznych konkurencjach. W szybkim tempie musieli zmierzyć się z mnożeniem, dzieleniem, cechami podzielności, a także prawidłowym nazwaniem wielokątów. Ponadto musieli wykazać się pomysłowością w narysowaniu okręgu z użyciem dwóch kredek i wstążki, z kwadratów wykleić prostokąt o zadanym polu oraz z 6 elementów ułożyć kwadrat, wykorzystując wszystkie części. Ostatnią konkurencją było zbudowanie sześcianów z kolorowych puzzli Happy Cube.
Matematyczno-sportowym zmaganiom przyglądali się i oceniali: Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk, Kierownik Szkoły Filialnej w Luboczy - p. Agata Ostalska oraz Kierownik Szkoły Filialnej w Sadykierzu - p. Bernardeta Grot.
Zwycięzcami "Matematycznej sztafety" została drużyna w składzie: Joanna Domagała, Patrycja Kobacka, Wiktoria Żegnałek, Hanna Gwóźdź, Kinga Bojdo, Julian Zakrzewski.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przygodzie z matematyką.
ZŁOTE ŁABĘDZIE - RZECZYCA 2015!

Dodano: 2 XII 2015r.
Tekst: Agnieszka Strawińska
13 listopada 2015r. w Rzeczycy odbył się VIII Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Złote Łabędzie".
Konkurs odbywał się w czterech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, IV-VI, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Rzeczycką szkołę reprezentowało 7 uczniów:
  Kategoria najmłodsza:
 • Zuzanna Kaczmarska ze SF w Sadykierzu
 • Marlena Dziuba ze SF w Luboczy
 • Antonina Kielan z PSP w Rzeczycy
 • Kategoria klasy IV-VI:
 • Weronika Młynarczyk PSP w Rzeczycy
 • Wiktoria Szczur PSP w Rzeczycy
 • Szymon Stępniewski SF w Luboczy
 • Jakub Wrzesień SF w Sadykierzu
W kategorii najmłodszej:
Złoty Łabędź powędrował do Marleny Dziuby ze SF w Luboczy,
II miejsce zajęła Antonina Kielan z PSP w Rzeczycy,
a III miejsce - Zuzanna Kaczmarska ze SF w Sadykierzu.
W kategorii klas IV-VI: III miejsce zdobyła Wiktoria Szczur z PSP w Rzeczycy, a dwa wyróżnienia powędrowały do Wiktorii Kościecha (SF Sadykierz) i Weroniki Młynarczyk (PSP Rzeczyca).
Złote Łabędzie zostały wręczone laureatom przez Wójta Gminy Rzeczyca Marka Kaźmierczyka 27 listopada podczas "Regionalnej Pierzawki 2015" - uroczystości organizowanej przez GOK. Po rozdaniu tych prestiżowych nagród laureaci i wyróżnieni zaprezentowali swoje piosenki licznie zgromadzonej publiczności.
POLSKO, NIE JESTEŚ TY JUŻ NIEWOLNICĄ ...!

Dodano: 15 XI 2015r.
Tekst: Agata Ostalska
Zdjęcia: Andrzej Socha

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

11 listopada 2015r. mija 97 lat od historycznych wydarzeń, które przywróciły naszą Ojczyznę do grona niepodległych i suwerennych państw Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było wydarzeniem długo oczekiwanym, wymarzonym przez kilka pokoleń Polaków. Nasza pamięć należy się tym, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszego kraju. Dla uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia uczniowie klasy szóstej, pod opieką p. Agaty Ostalskiej oraz p. Beaty Szymańskiej przytoczyli rys historyczny okresu zaborów przeplatany pięknymi wierszami i pieśniami patriotycznymi, nad którymi czuwała p. Agnieszka Strawińska.
Po części artystycznej odbyło się spotkanie z kombatantami, którzy przybyli na naszą uroczystość. Uczniowie mieli możliwość posłuchać Ich wspomnień i wojennych historii, które nigdy nie powinny zostać zapomniane. Wspólne świętowanie wzbudziło we wszystkich dumę, radość i przynależność do narodu polskiego.
MATEMATYKA W OBIEKTYWIE! - październikowa mPotęga

Dodano: 8 XI 2015r.
Tekst: Beata Szymańska
Matematyka w obiektywie, to kolejne zajęcia zrealizowane w ramach programu mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku. Ich głównym celem było ukazanie otaczającego nas świata przez pryzmat matematyki.
27 października 2015r. grupa ochotników z kl. V i VI wyposażona w aparaty fotograficzne wyruszyła w teren, by poszukać Królowej Nauk.
Spacerując po najbliższej okolicy, pod opieką p. Beaty Szymańskiej i p. Aleksandry Przyborek, starali się odnaleźć jak najwięcej śladów matematyki.
Będąc na placu zabaw dostrzegli mnóstwo przedmiotów mających kształt prostokąta, trójkąta, koła, kuli, ostrosłupa, walca, ... oraz linii ułożonych równolegle lub prostopadle.
Wędrując alejkami parku zachwycali się pięknem i symetrią jesiennych liści, a także krajobrazem odbitym w lustrze wody. W konarach drzew ujrzeli różne rodzaje kątów, a w budynkach prostopadłościany.
Matematykę spostrzegli również w infrastrukturze drogowej, m.in. w pojazdach, znakach, w liniach na jezdni i w chodnikach.
Pod koniec wycieczki podawali niekończące się przykłady śladów matematyki występujących w różnych miejscach. Niektóre z nich obiecali udokumentować na zdjęciach.
Nasze spotkanie zakończyliśmy stwierdzeniem, iż
MATEMATYKA KRÓLUJE WSZĘDZIE,
trzeba ją tylko umieć dostrzec.
I ZNÓW NAJLEPSI!

Dodano: 8 XI 2015r.
Tekst: Dariusz Jedwabny
Sport szkolny w naszych rzeczyckich szkołach podstawowych ma bogatą i pełną sukcesów historię. Od kilkunastu lat w rywalizacji na terenie powiatu tomaszowskiego oraz w województwie łódzkim bierze udział kilkudziesięciu naszych młodych sportowców. Zmagania sportowe stoją niejednokrotnie na bardzo wysokim poziomie, są naturalne i ciekawe, a woli walki i zaangażowania pozazdrościć mógłby niejeden dorosły sportowiec. Rywalizacja taka wpływa pozytywnie na osobowość młodego człowieka, kształtuje charakter, pozwala cieszyć się i przeżywać zarówno sukcesy jak i porażki. Motywuje i zachęca do pracy nad swoją słabością, dodaje poczucia pewności i samozadowolenia. Pomaga zaspokoić swoje sportowe dążenia i marzenia, poczuć się choć raz, jak Robert Lewandowski, czy Agnieszka Radwańska.

Od kilkunastu lat Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi sportową klasyfikację szkół naszego powiatu. Jest również organizatorem kilkudziesięciu zawodów sportowych w 15 dyscyplinach sportowych w ciągu roku szkolnego.
W październiku odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół z terenu powiatu tomaszowskiego.

HALLOWEENOWA ZABAWA!

Dodano: 7 XI 2015r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
W piątek 30. października 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie Halloween zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Na początku imprezy przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zaprezentował krótki wykład na temat zwyczaju Halloween. Po wykładzie dziewczyny z klasy IV i V zatańczyły taniec czarownic i zaprosiły wszystkich uczniów do wspólnych konkursów. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w każdej konkurencji, każdy został nagrodzony słodkościami ufundowanymi przez Samorząd Szkolny. Rada Rodziców nagrodziła każdego ucznia słodkim cukierkiem i wodą.
Po wspólnej zabawie zostały również rozstrzygnięte konkursy:
Na "NAJPIĘKNIEJSZĄ DYNIĘ" w kategorii I - III
I miejsce: Natalia Żegnałek
II miejsce Maja Miazga
III miejsce A. Jeleń
W kategorii IV - VI
I miejsce Igor Socha
II miejsce Amelia Domagała
III miejsce Barbara Grot
Na "NAJSTRASZNIEJSZY STRÓJ"
W kategorii I - III otrzymała :
I miejsce: Julia Socha
II miejsce: F. Maciejewski
W kategorii IV - VI
I miejsce Angela Hozer
II miejsce Emilia Łaska
Wszyscy uczniowie przygotowali wspaniałe dynie. Każda dynia była wyjątkowa, każdy strój nadzwyczajny. Poziom był bardzo wysoki, a wybór bardzo trudny. Każdy z uczniów otrzymał batona i chipsy ufundowane przez GOK. Dziękujemy. Nagrody za I - III miejsca zostały ufundowane przez Samorząd Szkolny.
ZAKAZ WJAZDU NA TEREN SZKOŁY od ul. Tomaszowskiej!

Dodano: 29 X 2015r.
Dodała: Beata Szymańska
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej
w Rzeczycy, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich dzieci przebywających na terenie posesji, postanawia wprowadzić
ZAKAZ WJAZDU
na teren szkoły od ulicy Tomaszowskiej.
Zakaz obowiązuje od 2 listopada 2015r.


Czytaj całość!HARMONOGRAM ODWOZU UCZNIÓW
OBOWIĄZUJĄCY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016!

Dodano: 29 X 2015r.
Dodała: Beata Szymańska
ODWOZY W PONIEDZIAŁEK I PIĄTEK
  AUTOBUS NR 1
  I kurs
 • 12.35 - Rzeczyca szkoła
 • 12.40 - Sadykierz
 • 12.44 - Bartoszówka
 • 12.46 - Bobrowiec
 • 12.50 - Bobrowiec świetlica
 • 12.55 - Sadykierz szkoła
 • 13.08 - Rzeczyca szkoła
Czytaj całość
CZAS PAMIĘCI I ZADUMY!

Dodano: 29 X 2015r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
23 października 2015 roku Samorząd Szkolny i klasa VI na czele z panią Agatą Ewą Ostalską udały się na pobliski cmentarz, by posprzątać Groby Nieznanych Żołnierzy oraz zapalić znicze. Po omówieniu obowiązujących zasad weszliśmy na teren cmentarza. Młodzież bardzo dorośle podeszła do zdania i ślicznie wysprzątali każdy grób. Uczciliśmy wszystkich modlitwą i zapaliliśmy nad ich mogiłami znicze. Wszyscy zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA!

Dodano: 28 X 2015r.
Tekst: Dominika Bernat
W dniu 22 października 2015 r. w przedszkolu w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy po raz pierwszy obchodzono "Dzień Przedszkolaka". Uroczystość prowadzona przez Dominikę Bernat. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwała z dnia 13 września 2013 roku ustanowił dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej, mającej bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka.
Wszystkie dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola ubrane na kolorowo. Od rana w przedszkolu rozbrzmiewała wesoła muzyka. Nauczyciel witał każdego przedszkolaka, wręczał mu kolorowy balonik na patyku i Medal Przedszkolaka. Rano odbyła się pogadanka na temat "Dnia Przedszkolaka". W dalszej części uroczystości oddział przedszkolny 4-5 latków przedstawił program artystyczny dla wszystkich przedszkolaków przygotowany przez wychowawcę grupy Dominikę Bernat. Uroczystość odbyła się z udziałem zaproszonych gości: p. Małgorzaty Sobolewskiej-Gdak Dyrektor PSP w Rzeczycy, p. Iwony Łuszcz-Krawczyk Zastępcy Wójta Gminy Rzeczyca, p. Anny Stańczyk Inspektor ds. Oświaty, nauczyciele i rodzice. Dzieci chętnie recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły.
Powitały wierszem Kolorowy Dzień Przedszkolaka:
Jest Święto Taty i Dzień Strażaka,
a dzisiaj mamy Dzień Przedszkolaka.
Czekaja na nas już niespodzianki,
tańce słodycze, kolorowanki.

Wszystkie dzieci lubią chodzić do przedszkola, więc z radością zaśpiewały i zilustrowały ruchem piosenkę "Przedszkole drugim domem".
Po programie Pani Iwona Łuszcz-Krawczyk Zastępca Wójta Gminy poczęstowała wszystkich przedszkolaków cukierkami.
Największą atrakcją dla dzieci był marsz tryumfalny wszystkich przedszkolaków z transparentem, z medalami przedszkolaka, opaskami na głowie i balonikami w ręku. Kolorowy korowód poprowadziła Pani Dyrektor Małgorzata Sobolewska-Gdak. Dzieci maszerowały z uśmiechem na twarzy i radośnie śpiewały znane piosenki. Na koniec spaceru był okrzyk: Niech żyją przedszkolaki!
Niespodzianką dla dzieci był tort z okazji Dnia Przedszkolaka dla wszystkich uczestników uroczystości przedszkolnej. Odśpiewano dzieciom Sto lat podczas płonącej świecy. Miłym akcentem były życzenia dla przedszkolaków: żeby były zawsze uśmiechnięte, żeby grzecznie się bawiły i pilnie się uczyły.
Na koniec dnia odbyły się wesołe zabawy przy muzyce wszystkich przedszkolaków i nauczycieli.
Podziękowanie za wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły dzieciom wiele radości i wrażeń oraz utwierdziły nas dorosłych w przekonaniu, że dobro dziecka, jego uśmiech są dla nas najważniejsze.
Zapewniamy, że "Dzień Przedszkolaka" na stałe zapisze się w naszym przedszkolnym kalendarzu imprez.
HALLOWEEN W SZKOLE - "Czyli wszyscy lubimy się bawić"!

Dodano: 26 X 2015r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzone będzie 30 października 2015 roku Halloween.

  PRZEBIEG ZABAWY
 1. Powitanie wszystkich uczestników.
 2. Zgłoszenie się uczniów do konkursu na "Najstraszniejszy strój halloween" - zgłoszenia kierujemy do uczniów klasy VI na 1 godz. lekcyjnej.
 3. Na 2 i 3 lekcji - wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej zbierają się w Sali Gimnastycznej również Przedszkole)
 4. Uczeń przebrany prezentują najważniejsze informacje o święcie Halloween.
 5. Zabawy konkursowe (np. zjadanie ciasteczek, sztafeta na miotłach, rzut dynią, balonowe straszydła)
 6. Dyskoteka czyli pokazy taneczne czarownic i wampirów.
 7. Ogłoszenie wyników konkursów
 8. Wręczenie nagród
 9. Słodki poczęstunek od rady rodziców
 10. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę.
  Organizujemy konkursy:
 1. "Najstraszniejszy strój HALLOWEEN" - Wymyśl najstraszniejszy, najbardziej przerażający lub oryginalny kostium na Halloween i zaprezentuj Go w dniu 30 października podczas zabawy.
 2. "Najpiękniejsza dynia HALLOWEEN" - Każdy uczestnik może dostarczyć jedną dynię, do której należy dołączyć metryczkę zawierającą dane: imię i nazwisko dziecka, klasę. Dynie przynosimy w czwartek 29.10.2015r. (od godziny 7.00 do godziny 12.35) do opiekuna samorządu szkolnego p. Agaty Ewy Ostalskiej.
"W DRODZE NA OLIMP, czyli ... "!

Dodano: 21 X 2015r.
Tekst: Agata Ostalska
W poniedziałek 19 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą p. Agatą Ostalską odwiedzili MDK w Rawie Mazowieckiej, aby obejrzeć spektakl teatralny pt.: "W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie". Spektakl został oparty na mitach i wierzeniach starożytnych Greków i z dużą dozą humoru wprowadził dzieci w świat bogów i herosów. Bogata scenografia, kostiumy i rekwizyty oraz aktywny udział uczniów w przedstawieniu zostawiły niezapomniane wrażenia i pozwoliły lepiej zapamiętać omawiane w szkole treści.
Wszyscy byliśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani taką formą kontaktu z widzem.
ŚLUBUJEMY CI SZKOŁO ...
i wyrazy wdzięczności z okazji Dnia Edukacji Narodowej!

Dodano: 16 X 2015r.
Tekst: Barbara Miniak
Zdjęcia: Andrzej Socha
12 października w obecności Wójta Gminy p. Marka Kaźmierczyka, p. Dyrektor Małgorzaty Sobolewskiej-Gdak, rodziców, nauczycieli i uczniów klasy pierwsze złożyły uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły oraz zostali pasowani na uczniów PSP w Rzeczycy. Następnie p. Wójt wraz z wychowawczyniami p. Anną Kącką i p. Małgorzatą Piekut wręczyli pamiątkowe dyplomy.
W dalszej części Samorząd Szkolny złożył wszystkim pracownikom oświaty życzenia oraz odbyła się "Szkolna Gala Kwiatowo-Jabłkowa", podczas której wszyscy zostali nagrodzeni: kwiatkiem od Samorządu, a jabłkiem od Rady Rodziców.
NASZA LEŚNA WYPRAWA!

Dodano: 15 X 2015r.
Tekst: uczniowie klasy III
Zdjęcia: Mariola Kraszewska, Mirosława Skura
6 października byliśmy całą klasą w lesie. Towarzyszyła nam klasa trzecia z Sadykierza. Naszym przewodnikiem był leśnik pan Mariusz Mucha od którego dowiedzieliśmy się, że oglądany przez nas las nosi nazwę Małomierz.
Podczas spaceru po lesie obserwowaliśmy małe zwierzęta, rośliny i grzyby. Zmierzyliśmy olbrzymią lipę, która miała 6 metrów obwodu. Przy drodze Kuba znalazł okazałą kanię, a pan leśniczy wyjaśnił, jak odróżnić ją od muchomora. Znaleźliśmy też bardzo smacznego szmaciaka, ale nie wolno go zbierać, bo jest pod ochroną. Doszliśmy do miejsca, gdzie żyją bobry. Zainteresowały nas zwyczaje tych zwierząt. Zobaczyliśmy ich domy - żeremia. Później ciekawscy mogli popróbować smaku owoców głogu, jeżyn a nawet liści pokrzyw! Bardzo podobało nam się bliższe poznawanie drzew i kalkowanie ich kory. Na koniec podziękowaliśmy panu leśniczemu i wróciliśmy autobusem do szkoły. Cały czas opiekowały się nami: pani Monika Fau, pani Mariola Kraszewska, pani Mirosława Skura.
LAS WITA NAS!

Dodano: 9 X 2015r.
Tekst: Jolanta Szymańska, Barbara Miniak
Zdjęcia: Barbara Wasilewska
Dnia 7 października 2015 roku uczniowie klasy IIa i IIb ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy i klasy III ze Szkoły Filialnej w Luboczy pod opieką wychowawców wybrali się do Nadleśnictwa Spała. Uczestników wyprawy przywitała pani leśnik Róża Brytom, która oprowadzając dzieci po ścieżce ekologicznej wyjaśniała zależności które zachodzą w środowisku leśnym. Dzieci były bardzo zainteresowane przekazywaną wiedzą. Zadawały pytania dotyczące ptasich piór, rozróżniania ptaków, zwierząt, zwierzęcej stołówki. Był także czas na spacer i zbieranie grzybów. Co prawda znaleźli ich niewiele, ale uczyli się odróżniać najbardziej znane.
Uczniowie wraz z opiekunami: p. Jolantą Szymańska, p. Barbarą Miniak i p. Barbarą Wasilewską dziękują Nadleśnictwu Spała za gościnę.
BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY!

Dodano: 9 X 2015r.
Tekst: Grażyna Miniak
Zdjęcia: Grażyna Miniak
Dnia 5 października 2015r. uczniowie klas VI naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd został zorganizowany we współpracy z pracownikami ZNPK w Moszczenicy w ramach projektu "Przyroda wokół nas" oraz "Autokarem w Łódzkie".
Celem wycieczki było pokazanie najciekawszych miejsc na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich bioróżnorodność.
Trasa wycieczki obejmowała:
 • Rezerwat Ruda-Chlebacz (chroni 100-letni łęg olszowy oraz stanowisko widłaka wrońca)
 • Rezerwat Rawka (środowisko życia wodnego z chronionymi roślinami i zwierzętami)
 • Budy Grabskie: starorzecze Rawki i obszar Natura 2000
 • Prochowy Młynek: przejście wzdłuż rzeki Korabiewki - dopływu Rawki, oglądaliśmy ślady bytowania bobrów: liczne tamy i zgryzy bobrowe, śródleśne polany.
 • Osobliwością parku są rozległe "konwaliowiska", dlatego konwalia majowa jest umieszczona w logo Parku.
  Na trasie wycieczki znalazły się także pozostałości z okresu I wojny światowej (okopy, mogiły).
  Wycieczka była ciekawą lekcją w terenie.
  Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Barbara Wasilewska, p.Beata Grzejszczyk i p.Grażyna Miniak.

  "MATEMATYKA W PRZYRODZIE ZAKLĘTA" - podchody z mPotęgą!

  Dodano: 9 X 2015r.
  Tekst: Beata Szymańska
  Zdjęcia: Aleksandra Przyborek
  We wtorkowe popołudnie, 29 września 2015r., grupa uczniów z kl. V i VI przybyła do szkoły, by wziąć udział w matematyczno-sprawnościowych podchodach rozpoczynających II edycję programu mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.
  Uczestników turnieju powitała p. Dyrektor Małgorzata Sobolewska-Gdak, życząc jednocześnie szybkości w znajdowaniu i rozwiązywaniu zadań.
  W drodze losowania utworzono 5 drużyn, które w pięciominutowych odstępach czasowych wyruszały w teren, by odnaleźć swoje zadania. Rebusy, tangramy i inne zagadki matematyczne ukryte zostały na kompleksie rekreacyjno-sportowym przylegającym do szkoły. Startujące drużyny, kierując się wskazówkami, starały się jak najszybciej odnaleźć wszystkie zadania. Największą niespodzianką była ostatnia stacja, gdzie zamiast zagadki czekała słodka nagroda.
  Poprawność i staranność rozwiązywanych zadań, a także mierzony przez p. Paulinę Socha czas, wyłoniły zwycięską drużynę w składzie: Amelia Domagała, Jakub Perek, Wasiak Wojciech i Andżelika Śmiechowska
  Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom podchodów serdecznie gratulujemy.
  PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI ...!

  Dodano: 9 X 2015r.
  Tekst: Anna Kącka
  Zdjęcia: Małgorzata Piekut
  Z takim hasłem uczniowie klasy Ia i Ib wyruszyli 29 września na wycieczkę do Inowłodza i Konewki. Naszą historyczną wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. W bramie powitał nas jego kasztelan p. Franciszek Jagielski, który na wstępie opowiedział, dlaczego Króla Kazimierza nazwano Wielkim oraz, dlaczego Jego zamek powstał akurat w Inowłodzu. Oprowadzając nas po zamkowych pomieszczeniach opowiadał o ich przeznaczeniu, o życiu króla i jego poddanych w czasach średniowiecza, a także o strojach, jakie wówczas noszono.
  Największą atrakcją, zwłaszcza dla chłopców, była zbrojownia, w której podziwiali zgromadzone eksponaty.
  Wkrótce na zamku pojawił się Kasztelanic Michał (czyli syn Kasztelana) oraz rycerz p. Waldemar Liźniewicz.
  Młody Kasztelanic interesująco opowiadał o zbrojach rycerskich, niektóre elementy ubioru mogliśmy nawet przymierzyć. Poznaliśmy także broń, której używano w czasach Kazimierza Wielkiego. Widzieliśmy lochy i średniowieczne narzędzia tortur, a także prawdziwą armatę. Gdy opuszczaliśmy pomieszczenia zamkowe zielonym okiem mrugnął do nas smok, który ponoć od wieków mieszka w inowłodzkim zamku.
  Kończąc zwiedzanie weszliśmy na zamkową wieżę skąd podziwialiśmy najbliższą okolicę, szczególnie położony na wzgórzu kościółek św. Idziego i dolinę Pilicy. Tam, Rycerz - p. W. Liźniewicz, zaciekawił nas opowieścią o tajemnym przejściu podziemnym między zamkiem a kościołkiem. Po wizycie na zamku poszliśmy do zagrody rycerskiej, gdzie oglądaliśmy powozy i konie rycerzy. Jumper, Oliwka, Sparta, Orizaba oraz kuc Kubuś byli do nas przyjaźnie nastawieni. Pełni średniowiecznych wrażeń wyruszyliśmy w dalszą podróż do przeszłości.
  Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie bunkra z czasów II wojny światowej w miejscowości Konewka, po którym oprowadzał nas pan przewodnik. Pierwszą niespodzianką, jaka nas spotkała, był brak prądu i panujące, z tego powodu, ciemności w schronie. Ale to nic. Część z nas otrzymała latarki i mogliśmy rozpocząć zwiedzanie bunkra o długości 360 metrów. Widzieliśmy tory, po których wjeżdżał tam cały pociąg. Poznaliśmy przeznaczenie poszczególnych wagonów oraz historie związane z tajemniczym pociągiem. Widzieliśmy broń, hełmy, pojazdy z okresu II wojny światowej. Oglądaliśmy wystawy zdjęć. Zwiedzaliśmy również schrony techniczne znajdujące się w pobliżu.
  Po tej emocjonującej podróży w czasy II wojny światowej wreszcie mogliśmy kupić pamiątki.
  Zadowoleni, pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do szkoły.
  mPOTĘGA po raz drugi!

  Dodano: 5 X 2015r.
  Tekst: Beata Szymańska
  We wrześniu rozpoczęliśmy II edycję programu grantowego "mPotęga" organizowanego przez Fundację mBank w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.
  Nasz szkolny projekt pt. "Przyjazna matematyka" został pozytywnie rozpatrzony przez Kapitułę Konkursową i otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 000 zł.
  W ramach programu zaplanowano: we wrześniu podchody, w październiku poszukamy matematyki w przyrodzie i najbliższym otoczeniu, w listopadzie zorganizujemy matematyczną sztafetę, a w grudniu - techniką haftu strukturalnego wykonamy bożonarodzeniowe karty świąteczne.
  Projekt "Przyjazna matematyka" skierowany jest do uczniów klas IV - VI, a jego głównym celem jest pokazanie, iż matematyki możemy się uczyć nie tylko w szkolnej ławce, ale także, w atrakcyjny i przyjemny sposób, podczas wycieczek i zabaw w terenie.
  "Wyprawa-poprawa", czyli SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015!

  Dodano: 25 IX 2015r.
  Tekst: Grażyna Miniak
  Dnia 18 września uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji Sprzątania Świata. Sprzątanie świata - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa, zmniejszanie naszego negatywnego wpływu na środowisko.
  Tym razem akcja odbywała się pod hasłem: "Wyprawa - poprawa". Najmłodsi uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali najbliższe otoczenie szkoły. Uczniowie kl. IV i VI pobocza ulic naszej miejscowości, a klasa V wybrała się na sprzątanie lasu na Glinę.
  Posegregowane śmieci zostały odebrane przez pracowników usług komunalnych Urzędu Gminy w Rzeczycy.
  WITAJ SZKOŁO!

  Dodano: 3 IX 2015r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
  Zdjęcia: Andrzej Socha

  1 września 2015r. o godz. 10.00 zabrzmiał dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2015/2016.
  Pani Dyrektor Małgorzata Sobolewska-Gdak powitała przybyłych Gości: Wójta Gminy Rzeczyca - p. Marka Kaźmierczyka oraz Inspektora do spraw Oświaty - p. Annę Stańczyk, a także wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Słowa otuchy skierowała do przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy w murach naszej szkoły rozpoczynają swoją przygodę z nauką. W swoim wystąpieniu nawiązała również do 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ponadto uczniom i nauczycielom życzyła satysfakcji i wielu skucesów.
  Pan Wójt zapoznał wszystkich ze zmianami wynikającymi z organizacji pracy szkoły oraz życzył uczniom powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów.
  Po części oficjalnej wszyscy udali się do sal, gdzie wychowawcy przedstawili tegoroczny plan zajęć.
  PLAN DOWOZÓW UCZNIÓW DO SZKÓŁ w dniu 1 września 2015r.!

  Dodano: 31 VIII 2015r.
  Beata Szymańska
   AUTOBUS NR 1
  • 6.50 - Rzeczyca
  • 7.00 - Gustawów
  • 7.05 - Bartoszówka
  • 7.08 - Bobrowiec
  • 7.11 - Bobrowiec świetlica
  • 7.16 - Sadykierz szkoła
  • 7.21 - Rzeczyca szkoła
  • 7.30 - Wiechnowice
  • 7.32 - Kanice świetlica
  • 7.34 - Kanice kapliczka
  • 7.38 - Brzozów świetlica
  • 7.40 - Brzozów
  • 7.44 - Sadykierz szkoła
  • 7.50 - Rzeczyca szkoła
   AUTOBUS NR 2
  • 6.40 - Rzeczyca
  • 6.55 - Brzeg
  • 7.00 - Lubocz szkoła
  • 7.09 - Jeziorzec
  • 7.14 - Roszkowa Wola świetlica
  • 7.16 - Roszkowa Wola Pograszyn
  • 7.23 - Kawęczyn
  • 7.28 - Lubocz szkoła
  • 7.33 - Brzeg
  • 7.36 - Grotowice
  • 7.40 - Brzeziny
  • 7.44 - Łęg
  • 7.50 - Rzeczyca szkoła
   AUTOBUS NR 3
  • 6.50 - Rzeczyca
  • 7.00 - Rzeczyca ul. Łąkowa
  • 7.01 - Rzeczyca ul. Graniczna I przystanek
  • 7.04 - Rzeczyca ul. Graniczna II przystanek
  • 7.06 - Rzeczyca ul. Nowa I przystanek
  • 7.08 - Rzeczyca ul. Nowa II przystanek
  • 7.12 - Rzeczyca szkoła
  • 7.18 - Rzeczyca ul. Lipowa
  • 7.20 - Rzeczyca ul. Zakątna
  • 7.24 - Zawady świetlica
  • 7.24 - Zawady las
  • 7.30 - Rzeczyca szkoła
  • 7.34 - Rzeczyca ul. Akacjowa
  • 7.37 - Glina
  • 7.50 - Rzeczyca szkoła  LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH!

  Dodano: 31 VIII 2015r.
  Beata Szymańska
  Lista dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy w roku szkolnym 2015/2016.

   DZIECI 5-6 letnie
  1. Bąk Krzysztof
  2. Czarnecki Maciej
  3. Dziedzic Igor
  4. Gierach Zofia
  5. Karwat Kornelia
  6. Karwat Maciej
  7. Kępa Michał
  8. Lipski Alan
  9. Łaski Michał
  10. Mucha Franciszek
  11. Przybyłowski Jakub
  12. Sarnecki Michał
  13. Skołt Jakub
  14. Sputowski Nikodem
  15. Szymańska Oliwia
  16. Wieszkowski Bartosz
  17. Bernat Bartłomiej
  18. Noga Marcin
  19. Olejnik Maja
  20. Ostalski Wojciech
  21. Kobacki Bartosz
  22. Kośka Julia
  23. Gołębiewska Weronika
  24. Podlasińska Kinga

   DZIECI 4-5 letnie
  1. Tkaczyk Kinga
  2. Glimasińska Natalia
  3. Wiśniewski Olivier
  4. Klimczak Maja
  5. Lesiak Nikola
  6. Mrowińska Julia
  7. Gruda Hanna
  8. Wasiak Weronika
  9. Stępień Julia
  10. Domagała Filip
  11. Kózka Aleksandra
  12. Tkaczyk Amelia
  13. Tulin Marcel
  14. Król Anna
  15. Stępniak Nikola
  16. Jadczak Kacper
  17. Gruda Anna
  18. Socha Martyna
  19. Kryćka Dawid
  20. Łaski Filip
  21. Świątek Tytus
  22. Filipowicz Gabriela
  23. Kielan Jan
  24. Jaworska Aleksandra

   DZIECI 3-4 letnie
  1. Wójtowicz Zofia
  2. Szewczyk Igor
  3. Madzio Bartosz
  4. Wasiak Karolina
  5. Maciejewska Lilianna
  6. Żegnałek Maciej
  7. Fau Maria
  8. Anteczek Maciej
  9. Bojdo Szymon
  10. Gierach Agata
  11. Gruda Maria
  12. Grzejszczyk Aleksandra
  13. Kacprzyk Bartłomiej
  14. Kosiorek Dawid
  15. Król Barbara
  16. Miazga Iga
  17. Olszak Marta
  18. Osiński Kacper
  19. Skorek Anna
  20. Socha Aleksandra
  21. Tkaczyk Marta
  22. Wieteska Oskar
  LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO KLAS PIERWSZYCH!

  Dodano: 31 VIII 2015r.
  Beata Szymańska
  Lista dzieci przyjętych do klasy I w Publicznej Szkole Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy w roku szkolnym 2015/2016.

   KLASA Ia

   Wychowawca: Anna Kącka

  1. Gruda Bartosz
  2. Gruda Dominika
  3. Jaworska Zuzanna
  4. Kowalczyk Dawid
  5. Łaska Zuzanna
  6. Maciejewski Filip
  7. Madzio Mateusz
  8. Mirowska Julia
  9. Piątkowski Sebastian
  10. Podlasiński Mateusz
  11. Socha Jan
  12. Socha Piotr
  13. Wasiak Gabriela
  14. Włodarczyk Zuzanna
  15. Wrzosek Janusz
  16. Zakrzewska Jadwiga
  17. Karwat Gabriela
   KLASA Ib

   Wychowawca: Małgorzata Piekut

  1. Jeleń Adrian
  2. Kacprzyk Julia
  3. Klimczak Julia
  4. Kobacki Filip
  5. Korecki Jan
  6. Kryćka Mateusz
  7. Łucka Anna
  8. Maciejewski Kacper
  9. Olszak Patryk
  10. Paluszewski Piotr
  11. Socha Julia
  12. Szewczyk Fabian
  13. Winiatorska Nikola
  14. Witek Michał
  15. Żak Julia
  16. Żegnałek Natalia  [2] [1]

  Copyright © 2011 PSP Rzeczyca
  Webmaster & admin:  Beata Szymańska