[2] [1]
CHOINKA SZKOLNA!

Dodano: 17 II 2015r.
Tekst: Bernardeta Grot
30 stycznia 2015r. miała miejsce choinka szkolna. Zabawę przy muzyce rozpoczęli uczniowie klas pierwszych i przedszkolaki. potem bawili sie uczniowie klas II - VI. Przeprowadzono różne konkursy, a uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Dla wszystkich dzieci był przewidziany obiad oraz prezenty od Mikołaja. Zabawa przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.DZIEŃ BABCI I DZIADKA!

Dodano: 27 I 2015r.
Tekst: Aleksandra Wieteska
21 stycznia 2015 r. odbyła się uroczystość przedszkolna z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki na tę uroczystość przygotowały i zaprezentowały program artystyczny. Licznie przybyli goście z zaciekawieniem i uwagą oglądali swe wnuczęta. Na twarzach dziadków widoczna była radość i wielkie wzruszenie. Dzieci wręczyły dziadkom przygotowane serduszka z masy solnej oraz laurki. Następnie dzieci wraz z Dziadkami oraz zaproszonymi gośćmi zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ!

Dodano: 27 I 2015r.
Tekst: Aleksandra Wieteska
8 stycznia 2015 roku dzieci z naszego przedszkola odwiedziła Pani Pielęgniarka Regina Gortat, która na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Rzeczycy.
Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zdrowie i higienę. Pani pielęgniarka przyniosła ze sobą różne akcesoria: strzykawki, igły, bandaże, środek do dezynfekcji skaleczeń. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób prawidłowo wykonać opatrunek oraz jak odróżniać tabletki od cukierków, które są do nich bardzo podobne. Dzieci zainteresowane tematem spotkania zadawały wiele pytań. Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane cukierkami i podziękowały miłemu gościowi za przybycie."EUROPEJSKA BOMBKA" - II miejsce dla Mateusza!

Dodano: 23 I 2015r.
Tekst: Małgorzata Szczur
29 grudnia 2014r. w biurze eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego w Łodzi rozstrzygnięto III edycję Konkursu Plastycznego "Europejska bombka". Prace nadesłało ponad 250 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Łodzi i województwa łódzkiego.
II miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobył Mateusz Żegnałek - uczeń kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. Opiekunem ucznia jest nauczyciel plastyki Małgorzata Szczur. Praca była wykonana z następujących materiałów: szyszki, klej, brokat, papier, wstążki.
Uzasadnienie jury: praca oryginalna, wykonanie precyzyjne oraz nietuzinkowe wkomponowanie flag europejskich.SPOTKANIE Z LEŚNICZYM!

Dodano: 16 I 2015r.
Tekst: Aleksandra Wieteska
Korzystając ze sprzyjającej pogody dnia 17 grudnia 2014 r. dzieci Oddziału Przedszkolnego w Rzeczycy wybrały się na wycieczkę do lasu w Zawadach. Po przybyciu na miejsce na wszystkich uczestników wycieczki czekał pan leśniczy Mariusz Mucha. Przybliżył dzieciom informacje na temat pracy leśniczego, lasu i jego mieszkańców. Przedszkolaki dowiedziały się o przeróżnych zwyczajach zwierząt oraz wiedzę, jak należy zachować się podczas spotkania leśnego zwierza w czasie spaceru po lesie.
Wspólnie z Panem leśniczym przygotowały bezpieczne miejsce do rozpalenia ogniska. Podczas pobytu w lesie zadawały wiele pytań dotyczących lasu i zwierząt, a Pan leśniczy wyczerpująco opowiadał na pytania przedszkolaków. Na zakończenie pobytu dzieci przystąpiły do zbierania śmieci zalegających w lesie.
Po wykonaniu zadania z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.
Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Mariusza Muchy za owocną współpracę z naszym przedszkolem.KONIEC PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ!

Dodano: 31 XII 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
Dyrektor PSP w Rzeczycy informuje, iż zimowa przerwa świąteczna trwa do 4 stycznia 2015r. - niedziela.
Poniedziałek - 5 stycznia 2015r. jest normalnym dniem nauki szkolnej.
Wtorek - 6 stycznia 2015r. Święto Trzech Króli - dzień wolny od zajęć.
Środa - 7 stycznia 2015r. ponownie rozpoczynamy zajęcia szkolne.


ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA!

Dodano: 20 XII 2014r.
Tekst: Beata Szymańska"JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE"!

Dodano: 5 I 2015r.
Tekst: Małgorzata Kozik
W dniu 19 grudnia 2014r. odbyły sie w naszej szkole "Jasełka Bożonarodzeniowe". Uczniowie klasy II i chór szkolny pięknie zaprezentowali treści związane z Narodzeniem Dzieciątka Jezus. Chór szkolny uświetnił spotkanie pięknym śpiewem kolęd i pastorałek. Panie, które przygotowały Jasełka to: Małgorzata Kozik, Mirosława Skura i Agnieszka Strawińska.

Po występie odbyło się podsumowanie wewnątrzszkolnych konkursów na:
- najpiękniejszy stroik świateczny,
- fantazyjną bombkę.
Wszyscy uczestnicy konkursów zostalinagrodzeni słodkimi upominkami, które zasponsorował p. Jerzy Grot.
Organizatorem konkursów była p. Małgorzata Kozik
"TĘCZOWA MATEMATYKA" - podsumowanie mPotęgi!

Dodano: 28 XII 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
W dniu 19 grudnia 2014r. podsumowaliśmy realizowany od września projekt "Tęczowej matematyki".
W uroczystości podsumowania udział wzięli:
Wójt Gminy Rzeczyca - p. Marek Kaźmierczyk,
Zastępca Wójta - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk,
Inspektor ds Oświaty - p. Anna Stańczyk,
Dyrektor szkoły - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak,
rodzice, nauczyciele i uczniowie.
"Tęczowa matematyka" - to program grantowy mPotęga dofinansowany przez Fundację mBanku. Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5 000 zł.
Z tych pieniędzy zakupione zostały:
- magnetyczna kolorowa tabliczka mnożenia,
- zestawy siatek brył oraz pól figur płaskich,
- gry usprawniające pamięciowe wykonywanie działań oraz - 5 kompletów puzzli kształtujących wyobraźnię przestrzenną i nagrody.
Realizowany projekt miał na celu ukazać różnorodne i ciekawe strony matematyki oraz w niebanalny sposób wzmocnić umiejętność logicznego myślenia."POMOCNICY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA"!

Dodano: 5 I 2015r.
Tekst: Małgorzata Kozik
W dniu 13 grudnia 2014r. została zakończona akcja - "Pomocnicy św. Mikołaja". Uczniowie naszej szkoły chętnie się do niej włączyli. Przynosili słodycze, zabawki, gry planszowe, przybory szkolne, książki i płyty z bajkami. dary te zostały przekazane Dzieciom z Domu Dziecka w Rawie Maz.
Organizatorem tej akcji była p. Małgorzata Kozik."WIELKA SZÓSTKA"!

Dodano: 19 XII 2014r.
Tekst: Barbara Miniak
Z okazji mikołajek 10 grudnia uczniowie klas zerowych i pierwszych w bajecznie oszronionej scenerii udali się do Rawy Mazowieckiej na film pt."Wielka szóstka". Odpowiednio dobrana muzyka oraz akustyka sali przeniosła dzieci w świat magii komputerowej. Wyjazd zorganizowały: p. Barbara Miniak, p. Bernardeta Grot, p.Aleksandra Wieteska i p. Marianna Szczur.SPOTKANIE Z POLICJANTEM!

Dodano: 15 XII 2014r.
Tekst: Aleksandra Wieteska
W naszym przedszkolu realizowana jest tematyka związana z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Dążymy do tego, aby nasze przedszkolaki wiedziały, jak unikać zagrożeń oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Dlatego też 8 grudnia 2014 r. w naszym przedszkolu gościła pani policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, która przypominała dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, w jakich miejscach przechodzić przez jezdnię oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Przypomniano, że w obrębie pasa drogi zabrania się gier i zabaw, gdyż jest to niebezpieczne i grozi wypadkiem drogowym. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować samochodem. Dzieciom przekazano też wiedzę na temat postępowania w stosunku do osób obcych, które usiłują rozwiązać z nimi kontakt. Dzieciom przypomniano również telefony alarmowe, pod które należy dzwonić w sytuacjach zagrożenia.KLASOWE MIKOŁAJKI!

Dodano: 14 XII 2014r.
Tekst: Grażyna Miniak
Dnia 5 grudnia 2014r. z okazji Mikołajek, uczniowie klasy IV pod opieką wychowawcy p. G. Miniak oraz p. A. Sochy wyjechali do Tomaszowa Maz.
Zwiedziliśmy jeden z najciekawszych obiektów naszego regionu rezerwat "Niebieskie źródła" chroniący naturalne wywierzyska. Następnie obejrzeliśmy w muzeum im. A. Ostrowskiego wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu, a także inne stałe wystawy muzealne. Pobyt w Tomaszowie zakończyliśmy obejrzeniem urzekającej i pełnej dowcipu opowieści pt.: "7 krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę"."SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM"

Dodano: 11 XII 2014r.
Tekst: Marianna Szczur
W grupie "O" w dniu 9 grudnia 2014 r. dzieci gościły Mikołaja. "Cały rok czekamy, patrzymy w okienko ..." tymi słowami zaczęła się inscenizacja. Na "Spotkanie z Mikołajem" przybyli również zaproszeni goście: Pani Anna Stańczyk - Inspektor Oświaty, Pani Małgorzata Sobolewska - Gdak - Dyrektor PSP w Rzeczycy oraz rodzice dzieci 5-6 letnich.
Mikołaj wraz z gośćmi wysłuchał wierszy i piosenek, poczęstował wszystkich słodyczami. Przedszkolaki pożegnały świętego i zaprosiły już dziś na drugi rok.SPOTKANIE AUTORSKIE z Ewą Chotomską

Dodano: 11 XII 2014r.
Tekst: Monika Fau
W dniu 5 grudnia 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy odbyło się spotkanie z autorką książek i tekstów piosenek Ewą Chotomską, córką znanej pisarki Wandy Chotomskiej, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy. W przygotowaniu spotkania w szkole z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rzeczycy współpracowała p. Monika Fau - nauczyciel biblioteki.
Ewa Chotomska wybrała podobną drogę zawodową do swej mamy. Jest autorką tekstów piosenek dla dzieci, m.in. "Mydło lubi zabawę", "Myj zęby", "Moja Fantazja". Jest również scenarzystką programów telewizyjnych (Tik - Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek)oraz reżyserką videoklipów. Od 29 lat jest również kierownikiem znanego z telewizji i licznych koncertów zespołu dziecięcego Fasolki, który założyła wraz z Andrzejem Grabowskim w 1983 r. Występuje w nim jej wnuczka Zuzia. Popularna Ciotka - Klotka z legendarnego Tik - Taka jest również autorką książek: Zając Poziomka, Kuchenny alfabet w zagadkach, Piosenki ciotki Klotki, Pamiętnik Felka Farerasa. Na spotkaniu autorskim w Rzeczycy Ewa Chotomska wystąpiła w niezwykle kolorowym stroju i bawiła się z dziećmi w rymy, zadawała zagadki, śpiewała piosenki. Po spotkaniu dzieci mogły sobie kupić książkę autorki albo płytę z piosenkami i bardzo dużo dzieci zaopatrzyło się w książkę autorki z pamiątkowym wpisem i autografem.MISTRZ KOLOROWYCH SZEŚCIANÓW
- konkurs "Tęczowej matematyki"

Dodano: 29 XII 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
W dniu 2 grudnia 2014r. uczestnicy projektu "Tęczowa matematyka" postanowili powalczyć o tytuł Mistrza Kolorowych Sześcianów. Zadaniem uczestników konkursu było w określonym czasie ułożyć jak najwięcej szęścianów z kolorowych puzzli Happy Cube, a następnie rozłożyć je umieszczając w odpowiednich ramkach. Układanie puzzli Happy Cube wydaje się być zadaniem na pozór łatwym, wymaga jednak od uczniów zdolności planowania przestrzennego oraz cierpliwości i wytrwałości. Przeprowadzone eliminacje wyłoniły
Mistrza Kolorowych Sześcianów, została nim
Paulina Sarnecka oraz Zuzanna Kacprzak.
II miejsce zajęła Maja Staruch i Angelika Goska,
a III miejsce zajęła Sylwia Tulin.ŁYK HISTORII, KINA I ...

Dodano: 11 XII 2014r.
Tekst: Agata Ostalska
We wtorek 2 grudnia, zamiast do szkoły klasa V wybrała się wraz z wychowawcą p. Agatą Ostalską i p. Andrzejem Socha na wycieczkę do Piotrkowa Trybunalskiego. Zwiedzanie zabytków zaczęliśmy od spaceru po zabytkowym Rynku i odchodzących od niego uliczkach tworzących szachownicowy układ przestrzenny ukształtowany po połowie XIII wieku, po którym oprowadzał nas pan przewodnik Paweł Kendra. Atrakcjami dla uczniów okazały się historyczne budowle (zespół kamieniczek mieszczańskich z XVI, XVII i XVIII wieku). Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne, gdzie poznaliśmy historię miasta i obejrzeliśmy eksponaty pochodzące z różnych epok historycznych. Około godziny 12 dotarliśmy do kina Helios, w którym mieliśmy możliwość obejrzeć ekranizację popularnej od pokoleń powieści Cecile Aubry "Bella i Sebastian", która na stałe weszła do literackiego kanonu. Po tej jakże namacalnej lekcji historii, wymieszanej z nowoczesnością, pełni wrażeń wróciliśmy do Rzeczycy.
Współorganizatorem naszego wyjazdu był Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy p. Jacek Zakrzewski, któremu serdecznie Dziękujemy."BIBLIA I PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNE" - konkurs

Dodano: 4 XII 2014r.
Tekst: Małgorzata Kozik

Dnia 28 listopada 2014r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs pod hasłem "Biblia i Przypowieści biblijne" w którym wzięło udział 14 uczniów z klas V-VI. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy biblijnej i znajomości Pisma Św.
Uczniów przygotowywała p. Małgorzata Kozik.WYCIECZKA EDUKACYJNA DO SMARDZEWIC!

Dodano: 4 XII 2014r.
Tekst: Grażyna Miniak
Dnia 26 listopada 2014r. uczniowie klas V ze szkół naszej gminy uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Smardzewic. Głównym celem wycieczki było poznanie historii, znaczenia i zagrożeń Zbiornika Sulejowskiego. Informacje dotyczące rzeki Pilicy i sztucznego jeziora Sulejowskiego przybliżył uczniom Pan M. Sobański - pracownik Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Drugim celem wycieczki było przejście leśnej ścieżki do zagrody żubrów - ośrodka hodowli zamkniętej (doświadczalnej). Z pomostu widokowego obserwowaliśmy żubry i poznaliśmy wiele informacji o ich życiu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze schronisko dla bezdomnych psów w Tomaszowie Mazowieckim. Uczniowie przekazali karmę dla psiaków, na którą zbierali pieniądze podczas akcji prowadzonej w październiku pod hasłem: "Podaj łapę bezdomnym psiakom". Wycieczka pozwoliła uczniom poszerzyć wiadomości o obiektach nadpilicznych oraz miło spędzić czas wśród rówieśników. Uczniami podczas wycieczki opiekowały się: p. Monika Fau, p. Grażyna Miniak i p. Barbara Wasilewska.ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

Dodano: 29 XI 2014r.
Tekst: Marianna Szczur
Światowy Dzień Pluszowego Misia kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu. 25 listopada 2014r. w salach przedszkolnych było więcej pluszaków niż dzieciaków. Każdy przedszkolak mógł pochwalić się swoim milusińskim. Były misie duże, bardzo duże i malutkie, kolorowe i jednokolorowe, całkiem nowe i stare.
Po prezentacji misiowych piękności, wysłuchaliśmy fragmentu z przygód Kubusia Puchatka, rozwiązywaliśmy zagadki. Było dużo zabawy, tańców i śpiewów o misiach i z misiami. Zabawę zakończył poczęstunek - misiowe smakołyki dla każdego misia i jego właściciela w przygotowaniach i przeprowadzeniu programu wspomagała przedszkole p. Grażyna Kamińska.NIENUDNA MATEMATYKA - zajęcia "Tęczowej matematyki"
w ramach programu grantowego mPotęgi

Dodano: 29 XI 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
W ramach programu mPotęga realizowaliśmy zajęcia z cyklu "wesoła matematyka", których celem było pokazanie, że nauka matematyki nie musi być nudna. Pierwsze zajęcia miały charakter "burzy mózgów". Wszyscy razem rozwiązywaliśmy intrygujące zadania wyszukane przez uczniów. Dominowały zadania wymagające umiejętności logicznego myślenia.
Na kolejnych zajęciach uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali między sobą w rozwiązywaniu łamigłówek, rebusów, sudoku. Zwyciężyła: Angelika Goska, Angela Hozer, Żaneta Chaber i Sylwia Tulin zdobywając największą ilość punktów.
W czasie ostatnich zajęć uczniowie zmagali się ze składaniem kolorowych sześcianów z puzzli Happy Cube oraz doskonalili umiejętność pamięciowego liczenia bawiąc się grami zakupionymi ze środków Fundacji mBanku.
Różnorodność i atrakcyjność zajęć pozytywnie wpłynęła na nastawienie uczniów do matematyki, wzbogaciła edukację matematyczną oraz udowodniła, że matematyka wcale nie musi być straszna i nudna.BIWAK KLASY V

Dodano: 30 XI 2014r.
Tekst: Agata Ostalska
W piątek 7 listopada wychowawca klasy V pani Agata Ostalska zorganizowała biwak klasowy. Prawie cała klasa stawiła się na zbiórkę o godzinie 18.00 wszyscy wyposażeni w śpiwory, koce i karimaty. Celem spotkania była przede wszystkim dobra zabawa, której tego wieczoru nie zabrakło. Biwak rozpoczął się od przygotowania kolacji przez Rodziców, na którą udaliśmy się do GOK w Rzeczycy. Następnie wszyscy wzięli udział w zabawach mających na celu bliższe poznanie kolegów i koleżanek z klasy. Biwak był krótki, ale obfitował w liczne atrakcje, nie zabrakło również wspólnego oglądania filmu. Wszyscy świetnie się bawili.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny biwak.SPOTKANIE Z PANIĄ GENOWEFĄ KOSIACKĄ-BĄK
- PISARKĄ Z RZECZYCY

Dodano: 20 XI 2014r.
Tekst: Monika Fau
W dniu 19 listopada uczniowie klas VI PSP w Rzeczycy uczestniczyli w spotkaniu z Panią Genowefą Kosiacką-Bąk, która jest wszechstronnie utalentowaną twórczynią ludową gminy Rzeczyca. Urodziła się 30 grudnia 1941 roku. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych w Bibliotece przy Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy. W spotkaniu autorskim uczestniczyły również Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska Gdak, p. Grażyna Kamińska prowadząca Bibliotekę Publiczną w Rzeczycy, p. Beata Zielińska - polonista PSP w Rzeczycy i p. Monika Fau - nauczyciel biblioteki szkolnej w Rzeczycy. Pani Genowefa śpiewa, zajmuje się plastyką ludową, zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia. Od 1973 r. jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracuje z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Od najmłodszych lat lubiła czytać książki, a teraz pisze wiersze związane z życiem na wsi, przedstawia w nich piękno otaczającej przyrody. Jej wiersze zostały wydane przez Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy pt. "Wiersze zza płota". Ostatnio zaczęła pisać również prozą. Są to rękopisy, których fragmenty Pani Genowefa czytała dzieciom na spotkaniu. Nasza pisarka czytała również swoje wiersze z tomiku "Wiersze zza płota" i opowiadała w jaki sposób powstały i co przekazuje w ich treści. Uczniowie klasy VIb na spotkaniu zaangażowali się w pisanie wierszy i fragmentów opowiadań. Spotkanie przebiegało w przyjaznej, miłej atmosferze, a zorganizowały je pani Grażyna Kamińska i pani Monika Fau.OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dodano: 21 XI 2014r.
Tekst: Beata Zielińska
Dnia 11 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Obchodach 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Przedstawiciele społeczności uczniowskiej uroczyście ze sztandarem szkoły przemaszerowali na Mszę Św., która odbyła się w Parafialnym Kościele.
Po Mszy Św. uczestnicy obchodów przybyli w pochodzie pod Budynek Urzędu Gminy aby złożyć kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów z naszego terenu poległych za Ojczyznę.
Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły, aby wysłuchać przemówień przedstawicieli władz lokalnych: Wójta Gminy - Marka Kaźmierczyka i Przewodniczącego Rady Gminy - Wojciecha Szopy.
Na zakończenie uczniowie Gimnazjum przedstawili część artystyczną.

W naszej szkole dnia 12 listopada uczniowie klas IV - VI przygotowali uroczystą akademię poświęconą obchodom Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych

Dodano: 20 XI 2014r.
Tekst: Monika Fau
W listopadzie w ramach projektu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych w PSP w Rzeczycy odbyły się zajęcia w klasie III Ucz się i baw z Kubusiem Puchatkiem z wykorzystaniem kart pracy do lektury. Zadaniem uczniów klasy III było przeczytać wcześniej lekturę Kubuś Puchatek. Na zajęciach uczniowie m.in. zapoznali się z biografią autora książki - A. A. Milne i obejrzeli zdjęcia przedstawiające życie osobiste autora, rozpoznawali domki przyjaciół Kubusia Puchatka, układali tytuły wydarzeń do lektury poprzez połączenie odpowiednich części zdań oraz poprawiali błędy w zdaniach napisanych przez bohatera lektury - Krzysia do Sowy Przemądrzałej. Odbyły się również kolejne zajęcia do lektury Kubuś Puchatek połączone z konkursem, którego rozstrzygnięcie nastąpi do końca listopada. Dzieci wysłuchały również fragmentu książki Kubuś Puchatek. Zadaniem uczniów klasy III było również wyszukanie różnic na ilustracjach przedstawiających jednego z bohaterów lektury - Kłapouchego. Klasa V PSP w Rzeczycy w ramach wyżej wspomnianego projektu uczestniczyła w prezentacjach: Katalogi w bibliotece szkolnej. Katalog alfabetyczny i katalog rzeczowy, Ciekawostki o książkach, Janusz Korczak.HALLOWEEN!

Dodano: 23 XI 2014r.
Tekst: Anna Nowicka
31 października uczniowie klas I-III świętowali Halloween. Na lekcjach i na przerwach panowała prawdziwie "halloweenowa" atmosfera. Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do Święta Zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp. Z okazji Halloween zorganizowany został konkurs na "najciekawszy" lampion z dyni. Uczniowie przynosząc lampiony wykazali się dużą kreatywnością, zaangażowaniem i pomysłowością. Trzeba przyznać, że powstały piękne i ciekawe prace. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i tym samym udowodnili, że angielski to nie tylko nauka lecz także dobra zabawa."Tęczowa matematyka" - projekt grantowy Fundacji mBanku

Dodano: 3 XI 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
Od września bieżącego roku nasza szkoła realizuje projekt "Tęczowa matematyka" dofinansowany przez Fundację mBanku.
Głównym zamierzeniem szkolnego projektu jest zwiększenie zainteresowania matematyką, ukazanie jej barwnego i ciekawego oblicza oraz poszerzenie wiedzy matematycznej dzieci.
Projekt obejmuje trzy bloki:
- matematyczne zabawy,
- rodzinne "łamanie głów",
- spotkania warsztatowe z rodzicami.
28 października 2014r. na zajęciach realizowanych w ramach projektu gościliśmy rodziców, którzy wspólnie z dziećmi zapoznawali się z podstawami haftu matematycznego.
Uczniowie dla swoich rodziców przygotowali niespodziankę. Ich zadaniem było ozdobić rodzinne zdjęcie techniką haftu. Dorośli doskonale poradzili sobie z przygotowanym zadaniem, a efekty były zachwycające.
W tym samym czasie uczniowie obrabiali fotografie ulubionych zwierząt.
Wspólne zajęcia sprawiły wszystkim uczestnikom wiele radości.
Przed nami jeszcze dwa spotkania z rodzicami 25 listopada oraz 9 grudnia na które serdecznie zapraszamy.SUKCESY MŁODYCH SPORTOWCÓW!

Dodano: 3 XI 2014r.
Tekst: Dariusz Jedwabny
W październiku w Tomaszowie Maz. odbyła się coroczna impreza rozdania sportowych nagród dla najlepszych szkół z terenu powiatu tomaszowskiego. Organizatorem spotkania a także zawodów sportowych w ciągu całego roku szkolnego jest Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Tomaszowie Maz. Nie mogło zabraknąć na tej uroczystości przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, gdyż co roku młodzi sportowcy zajmują czołowe lokaty w rywalizacji międzygminnej i powiatowej.
Braliśmy udział w następujących dyscyplinach sportowych: Indywidualne biegi przełajowe, sztafetowe biegi przełajowe, zespołowe gry sportowe (piłka ręczna, siatkowa i nożna), szachy, turniej dla najmłodszych pt. "5 milionów", unihokej, czwórbój LA.
Zdobyte miejsca w poszczególnych konkurencjach przeliczane są na punkty i suma punktów decyduje o końcowej kolejności drużyn.
W klasyfikacji międzygminnej wśród 11 szkół biorących udział w zawodach drużyna dziewcząt naszej szkoły zajęła I miejsce, zaś chłopcy uplasowali się na drugiej pozycji.
W klasyfikacji powiatowej, gdzie startowało 18 szkół nasze dziewczynki zdobyły III miejsce ustępując tylko SP nr 1 i SP nr 10 z Tomaszowa Maz.
Za tak bardzo dobre osiągnięcia podczas uroczystej gali uczniowie nasi odebrali nagrody w formie pucharów i dyplomów od licznie zgromadzonych władz miasta i powiatu tomaszowskiego. Warto wymienić uczniów, którzy przyczynili się do zdobycia wysokich lokat. Będzie to niewątpliwie dodatkową motywacją dalszej pracy w ich początkowych zmaganiach sportowych: Justyna Ceran, Piotr Chudy, Asia Goska, Sebastian Kosiacki-Bąk, Kamila Królik, Maciej Królik, Wiktoria Lipska, Dawid Perek, Krystian Socha, Nina Staruch, Arleta Szulc, Michał Tkaczyk, Mateusz Wlazło oraz za Szkoły Filialnej w Sadykierzu: Julia Rosiak, Zuzanna Wasilewska, Martyna Królak, Kamila Karwat.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów sportowych.
Dariusz JedwabnyZNAM SWOJE LEKTURY!

Dodano: 3 XI 2014r.
Tekst: Monika Fau
W dniu 30 października uczniowie klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy uczestniczyli w lekcji bibliotecznej "Znam swoje lektury".
Lekcja została przeprowadzona w ramach projektu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych, realizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy przez nauczyciela biblioteki szkolnej - p. Monikę Fau wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną działającą przy GOK-u. Na zajęciach prowadzonych przez nauczyciela biblioteki uczniowie klasy II zapoznani zostali z książkami, które warto przeczytać i które znajdują się w bibliotece szkolnej. Uzupełniali również karty pracy, w których wystąpiły treści związane z biblioteką i poznanymi tytułami książek.MAŁY KIERMASZ KSIĄŻEK!

Dodano: 3 XI 2014r.
Tekst: Monika Fau
W dniach 8-15 października w Bibliotece Szkolnej przy Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy odbył się Mały Kiermasz Książki, który zorganizowała p. Monika Fau - nauczyciel biblioteki. Jak co roku Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki w Tuliszkowie przysłała nam książki na kiermasz. W tym roku zainteresowanie książką i jej kupnem było naprawdę duże. Przedłużony został nawet termin kiermaszu. Książki kupowały nie tylko dzieci, ale kupowali również rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. A naprawdę było warto. Ceny były konkurencyjne, ponieważ książki sprzedawane były po niższej cenie niż cena katalogowa. Niektórzy czytelnicy zamówili książki również po kiermaszu, ponieważ pojedyncze egzemplarze wcześniej się sprzedały. Wielu uczestników kiermaszu kupowało książkę jako prezent dla dzieci twierdząc, że książka jest lepszym prezentem niż czekolada, być może w myśl aforyzmu J. I. Kraszewskiego:
Czytanie bez myślenia na nic;
A myślenie bez czytania też niedaleko prowadzi.

Ze sprzedaży książek biblioteka uzyskała rabat w wysokości 91,00 zł. Za uzyskane w ten sposób pieniądze biblioteka szkolna otrzyma brakujące lektury, które staną się jej własnością.KOLOROWY HUBERTUSIK - "Do serca przytul psa"!

Dodano: 24 X 2014r.
Tekst: Grażyna Miniak
18 października 2014r. podczas Hubertusa Spalskiego został podsumowany Powiatowy Konkurs Plastyczno-Fotograficzny Kolorowy Hubertusik - "Do serca przytul psa", zorganizowany przez MDK w Tomaszowie Maz.
W konkursie plastycznym zadaniem uczestników było wykonanie maskotki pt. "Pies".
Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Zuzanna Kacprzak uczennica klasy VIa.
W konkursie brali udział również uczniowie:
- z klasy IV: Amelia Domagała, Kacper Kobacki, Mateusz Żegnałek,
- z klasy V: Wiktoria Szczur, Julia Szczur, Angela Hozer, Sylwia Tulin, Angelika Goska,
- z klasy IV: Magdalena Bojdo, Paulina Sarnecka, Magdalena Kobacka.
W części fotograficznej konkursu brali udział: Amelia Domagała, Mateusz Żegnałek, Aleksandra Biernacka, Joanna Kołodziejczyk i Karolina Noga.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.
Ogółem na konkurs zostało zgłoszonych 286 maskotek oraz 372 fotografie.
Organizatorzy konkursu w naszej szkole: p. M. Szczur i p. G. MiniakŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS!

Dodano: 19 X 2014r.
Tekst: Bernardeta Grot
W dniu 13 października 2014 roku odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania klas pierwszych oraz Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy - p. Marek Kaźmierczyk, Zastępca Wójta Gminy - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk, Inspektor ds. Oświaty - p. Anna Stańczyk, Skarbnik Gminy - p. Grażyna Frączak oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty - p. Elżbieta Wilkońska. W uroczystościach wzięli również udział uczniowie starszych klas wraz z nauczycielami. Uczniowie klas I wraz z wychowawcami p. Barbarą Miniak i p. Bernardetą Grot przygotowali krótką część artystyczną, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostali pasowani na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. Po przyjęciu ich do braci uczniowskiej koledzy i koleżanki z klas VI obdarowali ich skromnymi upominkami.
Po złożeniu ślubowania przez uczniów klas I przyszedł czas na życzenia od uczniów dla nauczycieli z okazji ich święta. Uczniowie zadedykowali im również piosenkę. Na ręce pani dyrektor Małgorzaty Sobolewskiej - Gdak uczniowie złożyli symboliczny bukiet kwiatów.
W dalszej części uroczystości również p. Wójt Marek Kaźmierczyk oraz przedstawiciele Rady Rodziców na ręce p. Dyrektor złożyli życzenia i bukiety kwiatów.
Po uroczystym apelu uczniowie klas I wraz z zaproszonymi gośćmi zostali poproszeni na skromny poczęstunek przygotowany przez rodziców.ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DO BIBLIOTEK PUBLICZNYCH
ZGODNIE Z POTRZEBAMI BIBLIOTEK SZKOLNYCH!

Dodano: 11 X 2014r.
Tekst: Monika Fau
W dniu 9 października uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach Baśń jako gatunek literacki. Rozpoznawanie tytułów baśni na podstawie czytanych fragmentów, ilustracji i ćwiczeń.
Na zajęciach uczniowie zapoznawali się z baśnią jako gatunkiem literackim, odgadywali tytuły baśni na podstawie czytanych fragmentów i oglądanych ilustracji oraz wykonywali ćwiczenia ortograficzne na bazie fragmentu baśni. Zajęcia prowadziła p. Monika Fau, nauczyciel biblioteki.
Grupa najmłodszych przedszkolaków w tym dniu uczestniczyła w Głośnym czytaniu w bibliotece szkolnej. Opowiadania i wiersze na temat dobrego zachowania się pod hasłem "Dorastam i rozumiem" czytały panie: Grażyna Kamińska z Biblioteki Publicznej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy i Monika Fau z Biblioteki Szkolnej przy PSP i Gimnazjum w Rzeczycy.
Powyższe zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych."DORASTAM I ROZUMIEM!"
- czytanie w ramach Programu Biblioteki Narodowej

Dodano: 2 X 2014r.
Tekst: Monika Fau
Zdjęcia: Monika Fau
W Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy w miesiącach: wrzesień, październik, listopad realizowany jest projekt z priorytetu 2 Programu Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. Projekt został opracowany przez p. Grażynę Kamińską prowadzącą Bibliotekę Publiczną działającą przy GOK-u w Rzeczycy i p. Monikę Fau prowadzącą bibliotekę działającą przy Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy.PRÓBNA EWAKUACJA!

Dodano: 2 X 2014r.
Tekst: Monika Fau
Zdjęcia: Monika Fau
W dniu 29 września 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy odbyła się próbna ewakuacja uczniów i pracowników przebywających w budynku szkół. Działanie to w szkole podstawowej przebiegało w sposób następujący:
Sekretarz szkoły - p. H. Perek poinformowała osoby będące w obiekcie szkoły o strefie zagrożenia i powiadomiła woźne. Woźna - pani Bogumiła Zawada uruchomiła i włączyła alarm dźwiękowy - trzy dzwonki "krótki, długi, krótki" na przemian oraz wyłączyła zasilanie elektryczne obiektu. Następne czynności próbnej ewakuacji następowały zgodnie z jej instrukcją. Nauczyciele przez chwilę oczekiwali przy uchylonych drzwiach sal na przekazywaną sygnałem alarmowym informację o rodzaju i miejscu zagrożenia. Czuwali również nad bezpieczeństwem uczniów, z którymi mieli zajęcia w momencie wszczęcia alarmu przeliczając ich przed opuszczeniem sali i odprowadzając do miejsca zbiórki w pełnej dyscyplinie. Woźne ze szkoły podstawowej otworzyły wyjścia ewakuacyjne. W wyznaczonym miejscu ewakuacji nauczyciele ponownie sprawdzili obecność uczniów, po czym niezwłocznie przekazali informację o stanie osobowym kierującemu ewakuacją - Dyrektorowi szkoły Małgorzacie Sobolewskiej - Gdak.
Uczniowie przebywający w sali na zajęciach dostosowywali się do poleceń nauczycieli i w sposób uporządkowany udali się do wyjścia ewakuacyjnego, a następnie na miejsce zbiórki dla ewakuacji, którym dla uczniów i pracowników szkoły podstawowej był plac przed furtką głównego wejścia do szkoły. Nauczyciele opiekujący się grupami uczniów zachowali wszelkie środki ostrożności sprawdzając czy żaden uczeń nie przebywa poza grupą i uprzedzając uczniów, aby zgłaszali natychmiast przypadki zasłabnięcia czy omdlenia.
Próbna ewakuacja przebiegła sprawnie i bez żadnych zakłóceń. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli wrócili pod sale lekcyjne, do których weszli po uzyskaniu zgody prowadzących z nimi zajęcia.SPRZĄTANIE ŚWIATA!

Dodano: 2 X 2014r.
Tekst: Grażyna Miniak
Zdjęcia: Beata Szymańska
Dnia 19 września 2014r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli po raz kolejny wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem: "Turysto, szanuj środowisko". Był to finał największej w Polsce akcji ekologicznej tym razem ogłoszonej podczas obchodów Dnia Ziemi. Zbierając śmieci uczniowie pamiętali o ich właściwym segregowaniu. Był to również czas refleksji nad naszym wpływem na środowisko.OTWARCIE PLACU ZABAW!

Dodano: 18 IX 2014r.
Tekst: Alicja Żądło, Beata Szymańska, Beata Zielińska
Zdjęcia: Andrzej Socha
W dniu 12 września 2014r. o godz. 12.12 rozpoczęło się uroczyste otwarcie Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego, przylegającego do budynku naszej szkoły.
Ten dzień na trwale zapisze się w historii szkoły. Od roku 2011 realizowano marzenie dzieci, rodziców i nauczycieli. Na terenie 1,8 hektara odkupionym od państwa Madzio powstawał imponujący kompleks rekreacyjno - sportowy. Jego wartość to prawie 1,5 mln zł z czego ponad 500 tys. zł pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska pozostałe koszty to środki własne Gminy.INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015!

Dodano: 2 IX 2014r.
Tekst: Beata Zielińska
Zdjęcia: Andrzej Socha
Dnia 1 września, jak w całej Polsce i nasi uczniowie przybyli do szkoły na inaugurację roku szkolnego 2014/2015.
Wypoczęci i uśmiechnięci spotkali się ze swoimi nauczycielami i wychowawcami.
Na uroczystość rozpoczęcia przybyli goście w osobie Wójta Gminy - p. Marka Kaźmierczyka oraz Inspektora do spraw Oświaty - p. Anny Stańczyk.
Pan Wójt życzył naszym uczniom w nowym roku szkolnym jak najlepszych wyników w nauce i zachowaniu.
Dyrektor szkoły - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak zapoznała zebranych z organizacją pracy szkoły na rok 2014/2015.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy owocnej pracy
w nowym roku szkolnym.
PLAN DOWOZU UCZNIÓW NA ROK SZKOLNY 2014/2015!


Dodano: 30 VIII 2014r.
Beata SzymańskaLISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
I DO KLASY PIERWSZEJ NA ROK SZKOLNY 2014/2015!

Dodano: 19 VIII 2014r.
Listy dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy na rok szkolny 2014/2015 zamieszczone są poniżej.

(2kB) (2kB)
oddział przedszkolny klasa pierwsza


[2] [1]
Copyright © 2011 PSP Rzeczyca
Webmaster & admin:  Beata Szymańska