[2] [1]
"Do widzenia Wam.... Canto Cantare..."
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016!

Dodano: 3 VII 2016r.
Tekst: Marta Płocka
Zdjęcia: Urszula Marzyjanek
24 czerwca 2016r. w naszej szkole zabrzmiał ostatni dzwonek. Na uroczyste zakończenie roku szkolnego przybyło do nas dużo gości, m.in.: Wójt Gminy Rzeczyca - Pan Marek Kaźmierczyk, Inspektor do spraw Oświaty - Pani Anna Stańczyk, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy - Pani Małgorzata Sobolewska-Gdak, a także nauczyciele i rodzice. Dla najlepszych uczniów świadectwa wraz z nagrodami rozdano na szkolnym apelu, reszta zaś odebrała "cenzurki" w klasach. To był szczególny dzień dla uczniów klas VI, którzy zakończyli swoją edukację w szkole podstawowej. Wraz z wychowawczynią - Panią Małgorzatą Jakubowską przygotowali krótki recital wokalno-słowny, pragnąc pożegnać w ten sposób swoją "podstawówkę". Były łzy rozstania, lecz większość uczniów mimo wszystko cieszyła się z nadchodzących wakacji.JAK SMACZNIE I WESOŁO ROZSTAJEMY SIĘ ZE SZKOŁĄ...!

Dodano: 7 VII 2016r.
Tekst: Mariola Kraszewska
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
Ukończenie pierwszego etapu nauczania to powód do dumy i radości. Nasi trzecioklasiści z tej okazji mieli dzień inny niż wszystkie. Najpierw zabawili się w projektantów "podkoszulki trzecioklasisty". Wzajemnie wykonywali na nich wzory typu: autografy, życzenia, rysunki. W ten sposób wyrażali soją sympatię do kolegów, ciesząc się z przynależności do grupy. Pani stała i cierpliwie prasowała. :) Wystrojeni w swoje piękne i "bezcenne" podkoszulki, czekali na niespodziankę. To miłe, że przy jej zorganizowaniu pomogli rodzice. Szczególne podziękowania składamy pani Ewie Socha. Była pizza i zabawa! To był wyjątkowy dzień, na który zasłużyli nasi trzecioklasiści.
"...Spacer przez życie zaczęli w szkole..." - Powodzenia na dalszej drodze edukacji!SZKOLNY KONKURS WIEDZY
O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH - WYNIKI!

Dodano: 5 VII 2016r.
Tekst: Agata Ewa Ostalska
W piątek 10 czerwca o godz. 8.00 odbył się szkolny konkurs z języka niemieckiego. Przeznaczony był dla uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, Fili w Sadykierzu i Luboczy. Konkurs składał się z zadań zamkniętych i otwartych, uczniowie mieli na napisanie 45min. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów językiem niemieckim, poszerzeniem wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia posiadanej wiedzy, pogłębianie motywacji do nauki języka niemieckiego, promocji języka niemieckiego.
Wyniki konkursu były następujące:
 • I miejsce: Katarzyna Pawlak
 • II miejsce: Błażej Legutowski
 • III miejsce: Hanna Gwóźdź
 • IV miejsce: Angelika Goska
 • Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieżową oraz wydawnictwo Lektorklett.
  Dziękujemy za udział i gratulujemy.
  KONKURS HISTORYCZNY "KRĄG"!

  Dodano: 3 VII 2016r.
  Tekst:
  Uczniowie klasy VI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Krąg" organizowanym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
  Konkurs w formie testu, w kategorii "Młodzik" został przeprowadzony w grudniu 2015 r. i miał na celu szerzenie wśród uczniów wiedzy o Polsce, propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych.
  W konkursie wzięło udział 4 uczniów. Test składał się z 30 pytań zamkniętych i jednego otwartego (postać z naszego regionu). Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania, najlepszy wynik w szkole uzyskała:
  Natalia Królak - 29 pkt.
  Martyna Wieczorek - 25 pkt.
  Szymon Ozimek - 25 pkt.
  Wiktor Szymański - 24 pkt.
  Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem nauczyciela historii pani Małgorzaty Sobolewskiej - Gdak. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.  POZNAJEMY POLSKĘ!

  Dodano: 1 VII 2016r.
  Tekst: Aleksandra Wieteska
  Wczesnym rankiem 10 czerwca 2016r. uczniowie klas I-III pod opieką p. Bernardety Grot, p. Beaty Grzejszczyk, p. Małgorzaty Jakubowskiej i p. Aleksandry Wieteska wyjechali na jednodniową wycieczkę krajoznawczą na Górny Śląsk. Pierwszym punktem naszych turystycznych atrakcji było Muzeum Chleba w Radzionkowie k. Bytomia. Przyjrzeć się tu można wszystkim eksponatom powstawania chleba. Dzieci poznały historię chleba w oparciu o obejrzany film. Następnie trafiły do sali z urządzeniami piekarniczymi, do starej piekarni i śląskiej kuchni. W muzeum zgromadzono mnóstwo zabytkowych narzędzi i maszyn codziennego użytku. Dla zwiedzających zorganizowano warsztaty pieczenia chleba. Dzieci własnoręcznie formowały bułki, które następnie trafiły do pieca.
  W czasie kiedy pieczywo nabierało rumieńców, uczestnicy wycieczki zwiedzali dawną salę lekcyjną. Dzieci pisały na tabliczkach rysikami. Dowiedziały się co to jest i do czego służyła dyscyplinka oraz ośla ławka. Po skonsumowaniu naszego pysznego, rumianego i pachnącego pieczywa ruszyliśmy w dalszą drogę do Zabytkowej Kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Kopalnia ta jest częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie ród srebronośnych, który ciągnie się przez ponad 150km. Dzieci zwiedziły podziemne korytarze, poznając ciężką pracę gwarków (górników). Tuż przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych. To bogata kolekcja maszyn parowych używanych w dawnym przemyśle. Ciekawą atrakcją dla dzieci była przejażdżka Małą Kolejką Skansenową wokół skansenu. Jazda tą niewielką kolejką, w otoczeniu zabytkowych maszyn, dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
  Ostatnim punktem naszej turystycznej trasy była "Czarnego Pstrąga". To najdłuższa podziemna przeprawa łodziami Polsce. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią dzieci wsiadały do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle migających lamp przepłynęły odcinek 600m. Przewodnik odpychając łódki od skalnych ścian opowiadał o historii tarnogórskiego górnictwa. Przeprawa ta dostarczyła uczestnikom niezapomnianych przeżyć, na pewno na długo ją zapamiętają. Po zakupie drobnych upominków, zmęczeni, pełni nowych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.  NIEBIESKI ZAKĄTEK W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM!

  Dodano: 30 VI 2016r.
  Tekst: Urszula Marzyjanek
  16 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego. Najpierw udaliśmy się na spacer do Rezerwatu Niebieskie Żródła. Przeszliśmy przyrodniczą ścieżką dydaktyczną, wzdłuż której znajduje się pięć przystanków, przy których ustawiono tablice informacyjne z rysunkami i opisami gatunków roślin i zwierząt najbardziej charakterystycznych dla tej części rezerwatu i łatwych do zauważenia. Podziwialiśmy źródełka bijące spod ziemi zadziwiające swą kolorystyką. Następnie udaliśmy się do Skansenu Rzeki Pilicy. Jest to pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Obejrzeliśmy stary młyn, dawne narzędzia rolnicze i gospodarskie oraz wykopaną lub wyłowioną z Pilicy broń z okresu I i II wojny światowej. Ciekawostkę stanowiły wozy bojowe, czołg typu T34, działa i łodzie bojowe oraz okopy i stacja kolejowa z początku XXw.  W GROTOWICACH NAD PILICĄ!

  Dodano: 30 VI 2016r.
  Tekst: Urszula Marzyjanek
  10 czerwca przedszkolaki pojechały na wycieczkę do Grotowic. Po dotarciu na miejsce przeszliśmy ścieżką wzdłuż parku do zabytkowej kapliczki z XVI wieku gdzie dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek na temat jej historii. Następnie spacerowaliśmy wzdłuż rzeki Pilicy. Dzieci obserwowały jej nurt, zakola, poziom wody i przybrzeżną roślinność. Z mostu na Mysiakowcu mogliśmy podziwiać piękno Pilicy w całej okazałości. Nie mogło się też obyć bez pikniku na trawie. Maluchy (i nie tylko...) z apetytem pałaszowały przygotowane im przez rodziców kanapki i inne łakocie.
  Kolejnym punktem wycieczki był Rezerwat Przyrody w Żądłowicach. Spacerując po lesie przedszkolaki przyglądały się różnorodnej roślinności, obserwowały liczne mrowiska, dowiedziały się kilku ciekawostek na temat życia mrówek. Udało nam się również posmakować pierwsze czarne jagody i znaleźć piękne okazy borowików pod wielkim rozłożystym dębem. Nagły rzęsisty deszcz zakończył nasz jakże przyjemny pobyt na łonie natury.  EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ!

  Dodano: 30 VI 2016r.
  Tekst: Alicja Żądło
  W dniu 20 czerwca 2016r. odbył się w hali sportowej przy Gimnazjum w Rzeczycy sprawdzian umiejętności praktycznej jazdy na rowerze uwzględniający zasady ruchu drogowego do karty rowerowej.
  Do egzaminu przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, Luboczy i Sadykierza. Do sprawdzianu z praktycznej jazdy na rowerze mogli przystąpić uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli wiadomości teoretyczne, obsługę techniczną roweru i pierwszą pomoc oraz przedłożyli stosowne dokumenty podpisane przez rodziców i wychowawców klas.
  Egzamin zdali wszyscy, którzy zaliczyli w/w wymagania, czyli 24 osoby z PSP w Rzeczycy, 10 uczniów z SF w Sadykierzu, 8 osób z SF w Luboczy, 3 osoby nie uczestniczyły w egzaminie praktycznym z powodu nieobecności w szkole. Razem pomyślnie zaliczyło 38 dzieci z klas czwartych, i 4 osoby z kl. 5 i 6, a tym samym otrzymają karty rowerowe na zakończenie roku szkolnego. Karty rowerowe uprawniają uczniów do jazdy rowerem po drogach publicznych.
  Egzamin praktyczny przeprowadził Zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego KPP w Tomaszowie Maz. podkom. Szt. Marek Długosz. Opiekę nad uczniami podczas egzaminu sprawowali wychowawcy klas czwartych: p. Jadwiga Kowalczyk, p. Marta Płocka i p. Alicja Żądło.
  Uczniów do karty rowerowej przygotowała p. mgr Alicja Żądło - nauczyciel techniki PSP w Rzeczycy. Egzamin dostarczył uczniom nowych doświadczeń i wrażeń, utrwalił nawyki prawidłowej postawy na rowerze i na drodze. Był wielkim przeżyciem dla dzieci i na długo pozostanie w ich pamięci.  ZWIEDZANIE JEDNOSTKI WOJSKOWEJ W NOWYM GLINNIKU!

  Dodano: 30 VI 2016r.
  Tekst: Marta Płocka
  17 oraz 22 czerwca, uczniowie naszej szkoły odwiedzili Jednostkę Wojskową w Nowym Glinniku. Podczas tego wyjazdu dzieci mogły zgłębić tajniki pracy żołnierzy, poznać ten niewątpliwie trudny zawód "od kuchni". Szer. Krystian Płocki wraz z kolegą z plutonu pilotowali nasze wycieczki. Dzieci dowiedziały się m. in., jak otwierać spadochron, co zrobić, gdy ten się nie otworzy, obserwowały loty śmigłowców W3 Sokół oraz zwiedzili te śmigłowce od środka. Największą atrakcją był bez wątpienia jedyny w Polsce symulator lotu śmigłowca - KLAUDIA, gdzie dzieci mogły choć przez chwilę poczuć się jak pilot i sterować śmigłowcem. Zabawy i emocji było co nie miara.  "SŁODKA" WYCIECZKA Z PLENEREM!

  Dodano: 30 VI 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  Zdjęcia: Małgorzata Jakubowska
  13.06.2016r. uczniowie klasy III, IV, V, V pod opieką p. Małgorzaty Jakubowskiej, p. Beaty Szymańskiej, p. Marty Płockiej, p. Anny Pietrusińskiej odwiedzili fabrykę krówek w Milanówku. Mieliśmy okazję zobaczyć etapy produkcji tych pysznych słodkości. Najpierw założyliśmy fartuszki i czepki na głowę chroniące przed zabrudzeniami podczas wizyty w fabryce. Następnie zobaczyliśmy, jak cukierki są zawijane ręcznie w etykietki przez Panie, które pracują w zakładzie. Uczniowie mieli okazję spróbować świeżutkich krówek. Mogli również zaprojektować etykietki do cukierków, według własnej fantazji, dedykując je np. Mamie, Tacie. Podziwialiśmy pracę uczniów, bo niektóre "krowy" okazały się naprawdę fantastyczne. Z uśmiechem na ustach opuszczaliśmy "słodką fabrykę".
  Następnie udaliśmy się autokarem do Bazy Bieganów. To wymarzone miejsce dla dzieci. Pogoda była słoneczna, a humory dopisywały. Na miejscu czekało mnóstwo atrakcji: jazda quadami, skakanie na trampolinie, strzelanie z łuku, gra w piłkę i inne. Kiedy wróciliśmy z przejażdżki wozem konnym czekały na nas gorące kiełbaski. Po wszystkich zabawach uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wybijane monety.
  Wycieczka była bardzo udana. Dostarczyła dużo emocji i wrażeń.  BUBBLE SHOW!

  Dodano: 25 VI 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 8 czerwca gościliśmy w naszej szkole p. Arkadiusza Gwizdałę, uczestnika VI oraz IX edycji programu "Mam talent", który zaprezentował dzieciom zgromadzonym na widowni spektakl pt. "Bubble Show". Pan Arkadiusz pokazał dzieciom także sztuczki iluzjonistyczne: "Kolorowanka" oraz "Trzech strażaków". W głównej części swojego występu zaprosił dzieci do spektakularnego świata niezwykłych emocji, w którym dzieci odkryły jedyny i niepowtarzalny "Magic Bubble Show". Pokaz magicznych baniek mydlanych wywołał wiele zachwytu i radości wśród dzieci. W końcowej części przedstawienia uczniowie z poszczególnych klas wchodzili kolejno do magicznego koła, by za chwile znaleźć się we wnętrzu dużej bańki mydlanej. Na pamiątkę pobytu w naszej szkole p. Arek rozdał uczniom mnóstwo autografów. Kolejka uczniów po jego autograf nie miała końca.  SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH!

  Dodano: 7 VI 2016r.
  Tekst: Agata Ewa Ostalska
   Cele
  1. Rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań uczniów językiem niemieckim.
  2. Poszerzanie wiadomości o krajach niemieckiego obszaru językowego.
  3. Pogłębianie motywacji do nauki języka niemieckiego.
  4. Promocja języka niemieckiego.

  Konkurs organizowany jest przez panią Agatę Ostalską dnia 10 czerwca 2016r.
  o godz. 8.00.
  Uczestnicy konkursu
 • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klasy VI.

 • Przebieg konkursu
 • Konkurs jest w formie testu zadań otwartych i zamkniętych.
 • Czas 45min.
 • Pytanie testowe sprawdzają wiedzę z zakresu historii, kultury, polityki, geografii Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

 • Podsumowanie konkursu
 • Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody książkowe i drobne upominki ufundowane oraz okolicznościowe dyplomy. • DYKTANDO 2016!

  Dodano: 5 VI 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska

  "Źle mówić lub pisać, to znaczy
  - krzywdzić swoją mową wszystkich,
  którzy ją budowali."

  Janusz Korczak

  16 lutego 2016r. miało miejsce Gminne Dyktando Ekologiczne. Tekst dyktanda dotyczył atrakcji turystycznych Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.
   Gratulujemy najlepszym:
   I miejsce - Natalia Królak
   II miejsce - Martyna Wieczorek
   IV miejsce - Patrycja Jankowska
   V miejsce ex aequo - Szymon Ozimek i Jakub Jankowski.

  Uczniów do dyktanda przygotował nauczyciel języka polskiego - p. Małgorzata Jakubowska
  ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI!

  Dodano: 5 VI 2016r.
  Tekst: Urszula Marzyjanek
  Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody i ekologii. Powstało dzięki inicjatywnie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia, którego zainspirowała tradycja znana w wielu krajach Europy Zachodniej i Unii, gdzie miasta, miasteczka, regiony, hrabstwa, a nawet landy niemieckie mają swoje ulubione wybrane kwiatki. Autor pomysłu uznał, iż dla Polski najwłaściwszym, szczególnym kwiatem będzie niezapominajka, coraz rzadziej spotykana w Europie Zachodniej, a występująca w Polsce na terenach leśnych, bagnistych, moczarach, przy stawach, rzekach, a także na polach. Chcąc wzmocnić nasze oddziaływania wychowawcze na wychowanków postanowiłyśmy w naszym przedszkolu uroczyście obchodzić "Święto Niezapominajki".
  Podczas uroczystości, która odbyła się 16 maja dzieci wspaniale się bawiły, miały możliwość rozwijania swojej wrażliwości estetycznej, muzycznej i plastycznej, a przede wszystkim kształtowały w sobie postawy proekologiczne.
  Po skończonej uroczystości wszystkie dzieci wyszły do ogrodu przedszkolnego, gdzie podziwiały zasadzone przez siebie niezapominajki, które właśnie pięknie rozkwitły. Stworzone przez dzieci prace "łąka niezapominajek" zawisły w sali przedszkola, gdzie były przez kilka dni pięknym elementem dekoracji.
  Zachęcam wszystkich nauczycieli wychowania przedszkolnego, aby wraz ze swoimi dziećmi na stałe wprowadzili do kalendarza imprez przedszkolnych to sympatyczne, polskie święto. To jeszcze jedna wspaniała okazja, aby w dzieciach kształtować miłość, przyjaźń, opiekuńczość i tolerancję.
  Niezapominajka - to symbol pięknej polskiej przyrody, bądźmy z niej dumni, ale zróbmy też wszystko co w naszej mocy, aby uchronić ją przed zniszczeniem.  DZIEŃ RODZINY!

  Dodano: 29 V 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 23 maja 2016r. przedszkolaki z naszej szkoły uroczyście obchodziły Dzień Rodziny. Tego dnia, na zaproszenie swoich pociech, do szkoły przybyli Rodzice przedszkolaków oraz zaproszeni goście:
  Wójt Gminy - p. Marek Kaźmierczyk
  Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska - Gdak
  Przewodniczący Rady Gminy - p. Leszek Kosiacki
  Na początku uroczystości głos zabrała Kierownik Szkoły Filialnej w Sadykierzu, p. Bernardeta Grot, witając wszystkich zgromadzonych na widowni gości, po czym głos oddała najmłodszym przedszkolakom, tj. dzieciom 3-4- letnim. Dzieci te, pod kierunkiem wychowawczyni p. Beaty Socha przedstawiły montaż słowno-muzyczny pt. "Kocham Cię, Mamo! Kocham Cię Tato!". Solistki, Klaudia i Julia, pięknie zaśpiewały piosenki: "Co powie tata?" (z repertuaru N. Kukulskiej) oraz utwór pt. "Kiedy..." (Arka Noego).
  Następnie swój program artystyczny przedstawiły starszaki, których do występu przygotowała wychowawczyni p. U. Marzyjanek. Dzieci recytowały wiersze o Mamie i Tacie oraz zaśpiewały kilka piosenek. Przedstawiły również inscenizację pt. "Dwie mamy". Po występach przedszkolaki wspólnie zaśpiewali swoim Rodzicom STO LAT!, po czym wręczyły im przygotowane niespodzianki - laurki i kwiaty. Wójt, p. Marek Kaźmierczyk oraz Kierownik Szkoły podziękowali przedszkolakom za ich piękne występy oraz złożyli Rodzicom najlepsze życzenia z okazji Ich święta. Ukoronowaniem dnia był wspólnie spędzony czas Rodziców i ich pociech podczas pikniku rodzinnego, m.in. pieczenie kiełbasek przy ognisku.  V GMINNE OBCHODY DNIA ZIEMI!

  Dodano: 23 V 2016r.
  Tekst: Grażyna Miniak
  Zdjęcia: Andrzej Socha
  8 maja 2016r. odbyły się w naszej szkole V Gminne Obchody Dnia Ziemi. "Palący temat - niska emisja" - to motyw przewodni tegorocznych obchodów. Dzień Ziemi, który tradycyjnie przypada na kwiecień, to święto którego celem jest promowanie postaw ekologicznych.
  Kierownik Szkoły pani Bernardeta Grot przywitała wszystkich, licznie przybyłych na dzisiejszą uroczystość, a w szczególności:
  - Wójta Gminy Rzeczyca - p. Marka Kaźmierczyka,
  - Przewodniczącego Rady Gminy Rzeczyca - p. Leszka Kosiackiego,
  - Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi - p. Kazimierza Perka,
  - Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy - p. Małgorzatę Sobolewską-Gdak,
  - Kierownika Szkoły w Luboczy - p. Agatę Ostalską oraz
  - p. Marka Leszczyńskiego - leśniczego Nadleśnictwa Spała.
  Wyraziła radość, że tradycją i stałym wydarzeniem w kalendarium naszej szkoły stały się gminne obchody Dnia Ziemi.  Hej ho, hej ho, na warsztaty by się szło ...!

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Mariola Kraszewska
  Zdjęcia: Mariola Kraszewska
  13 maja, w piątek uczniowie klas O - III stali się twórcami efektów dźwiękowych do filmu rysunkowego. Mieli oni możliwość uczestniczenia w interaktywnych warsztatach telewizyjnych w MDK-u w Rawie Maz.
  Odbyły się tam świetne zabawy np.: podkładanie głosu pod filmowe postaci, zagadki dźwiękowe.
  Oprócz zabawy była nauka właściwego zachowania, zastanawiania się nad takimi wartościami życia jak: przyjaźń, odwaga, szacunek, pomoc itp.
  Dzieci obejrzały kilka felietonów filmowych o tematyce dotyczącej pracy nad głosem i dźwiękami.
  Przebieg zajęć zrealizowany był na żywo w zapisie filmowym i emitowany na dużym ekranie. Jednym słowem: wiele się działo!
  Było ciekawie, wesoło i pouczająco. Z całości warsztatów powstanie reportaż, który otrzymamy na pamiątkę.
  Trzynastego maja - piątek, okazał się bardzo udanym dniem, któremu towarzyszyły wesołe dźwięki filmowej piosenki.
  Na warsztatach uczniami opiekowali się wychowawcy: p. U. Marzyjanek, p. A. Wieteska, p. B. Grot, p. A. Pietrusińska, p. M. Kraszewska.  "III POWIATOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW - RZECZYCA 2016"!

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 11 maja 2016r. przedszkolaki z naszej szkoły pojechały autobusem szkolnym do Rzeczycy, by w Środowiskowej Hali Sportowej wziąć udział w III Powiatowej Olimpiadzie Przedszkolaków. W Olimpiadzie udział wzięły przedszkolaki reprezentujący 15 szkół lub przedszkoli naszego powiatu.
  Olimpiadę rozpoczęła prezentacja i przemarsz wszystkich drużyn w barwnym korowodzie. Kibice oraz goście zgromadzeni na widowni oklaskami witali wszystkich zawodników. Następnie na maszt została wciągnieta flaga olimpijska.
  Wójt Gminy Rzeczyca - p. Marek Kaźmierczyk i Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska Gdak dokonali uroczystego otwarcia Olimpiady. Przedszkolaki z Sadykierza i z Luboczy pod kierunkiem logopedy - p. Agaty Ewy Ostalskiej w ramach zajęć logopedycznych przygotowały mini przedstawienie logorytmiczne.
  Po rozgrzewce drużyny przystąpiły do rywalizacji w poszczególnych konkurencjach. W zawodach rywalizowało 10 drużyn dzieci 3-4 -letnich oraz 14 zespołów 5-6 -latków (łącznie 240 dzieci).
  Dzieci 3-4 -letnie rywalizowały w trzech konkurencjach, zas 5-6 -latki w pięciu.
  Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali pamiątkowe złote medale, zaś najlepsze drużyny - puchary za zajęcie I, II i III miejsca.
  Przedszkolakom z naszej szkoły nie udało się tym razem stanąć na podium.
  Za rok będziemy w czołówce!  CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM!

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  W ramach realizacji programu "Cała Polska czyta dzieciom" dnia 29 kwietnia 2016r. do przedszkolaków z naszej szkoły przybyli znamienici goście, aby przeczytać dzieciom kilka fragmentów legend dotyczących historii powstania państwa polskiego. "Legendę o samotnym Rycerzu, który został Bibliotekarzem" czytali dzieciom:
  Wójt Gminy - p. M. Kaźmierczyk, który wystąpił jako Król
  Przewodniczący Rady Gminy - p. L. Kosiacki - Rycerz
  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy - p. J. Zakrzewski, który wystąpił w roli Narratora.
  Kolejna legenda dotyczyła powstania miasta Gniezna.
  Dzieci wysłuchały również legendy o Lechu, Czechu i Rusie, o wierzeniach Prasłowian oraz o roli, jaką książę odgrywał w ówczesnym państwie.
  Pani Monika Jabłońska, Przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Filialnej w Sadykierzu, czytała dzieciom o tym, jak wyglądało życie codzienne w średniowiecznym państwie polskim.
  Pracownice Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy - p. A. Podlasek - czytała dzieciom o roli koni w tym okresie, zaś p. G. Kamińska (w stroju średniowiecznej niewiasty) - jak wyglądała uroczystość Chrztu Polski w 966r.
  Dzieci uważnie słuchały czytanych legend. Wiedziały, jaki ptak umieszczony jest w godle Polski i kto rządzi całą naszą gminą. Pozycje książkowe, z których pochodziły wyżej wymienione teksty to m.in.: W. Chotomska "Legendy polskie", J. i J. Szurkowie "Królowie Polski", "Od Polski drewnianej do murowanej", "Moja pierwsza historia Polski"  "Taniec towarzyski - tańce latynoamerykańskie" - KONCERT MUZYCZNY !

  Dodano: 15 V 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 27 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się kolejny już koncert muzyczny - "Taniec towarzyski- tańce latynoamerykańskie". Wraz z p. Hanuszem Kowalczykiem przybyła do nas para tancerzy: p. Izabela Wypychowska i p. Kamil Betlej. Pierwszym tańcem latynoamerykańskim, który zaprezentowali uczniom tancerze, była cza-cza. Taniec ten wywodzi się z Kuby. Jest to taniec szybki, wesoły, energiczny (całe ciało tańczy). Przyspieszony kurs nauki tego tańca prowadziła p. Izabela. Wzięło w nim udział 8 uczniów: 4 dziewczynki i 4 chłopców. Zwyciężyli: Ewa Skorupińska z kl. VI oraz Wojciech Telega z kl. V.
  Kolejnym tańcem, który uczniowie zobaczyli "na żywo" była rumba. Taniec ten, podobnie jak poprzedni, wywodzi się z Kuby. Jest to taniec spokojny, romantyczny (dla zakochanych). Ostatnim tańcem latynoamerykańskim, który dzieci poznały, była samba. Naukę tego tańca poprowadził p. Kamil. Dziesięcioro uczniów: 5 dziewczynek i 5 chłopców pilnie ćwiczyło podstawowe kroki.
  Zwycięzcami okrzyknięto: Olę Jeziorską z kl. IIa, Magdalenę Stępniak z kl. "O", Jakuba Chabra z kl. V, Bartosza Telegę z kl. V  KLASA III W LIPIU!

  Dodano: 2 V 2016r.
  Tekst: Mariola Kraszewska
  Zdjęcia: Mariola Kraszewska
  27 kwietnia 2016r. reprezentacja klasy III z wychowawczynią p. Mariolą Kraszewską wzięła udział w Międzygminnym Konkursie Ekologicznym z Elementami Profilaktyki w Lipiu. Nasza drużyna dzielnie i zgodnie konkurowała z reprezentacjami innych szkół. Uczniowie rozwiązywali test z zakresu tematyki ekologicznej i profilaktyki antyalkoholowej, brali udział w konkurencjach sportowych, plastycznych, a wszystko zaczęło się od zaprezentowania piosenki ekologicznej. Smaczną konkurencją było wykonanie "zdrowej, śmiesznej kanapki". Chwila ich konsumowania była baaardzo przyjemna.
  Do szkoły przywieźliśmy super wrażenia oraz dyplomy, nagrody indywidualne i piłkę dla wszystkich koleżanek i kolegów. Gratulujemy zawodnikom!
  Organizatorom bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
  To była przednia zabawa!  "ENGLISH IS EVERYWHERE"
  - MIĘDZYGMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH!

  Dodano: 28 IV 2016r.
  Tekst: Marta Płocka
  25 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się Międzygminny Konkurs Wiedzy o Krajach anglojęzycznych - "English is Everywhere" organizowany przez nauczycieli języka angielskiego: p. Agnieszkę Szymczak, p. Martę Płocką oraz p. Michała Porębę.
  W konkursie wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych w Lipiu, Podkonicach Dużych, Czerniewicach oraz Brzustowie. Klasy I-III zmagały się w konkursie plastycznym na najlepszy plakat o tematyce pt.: "Angielski jest wszędzie".
  I miejsce zajęła Klaudia Sępińska (SF Sadykierz),
  II miejsce Mateusz Milczarek (SF Lubocz),
  III miejsce Filip Maciejewski (SP Rzeczyca).
  Uczniowie z klas IV-VI rywalizowali w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych, rozwiązując test wiedzy o kulturze, tradycji i ustroju Zjednoczonego Królestwa. Walka była niezwykle zacięta, gdyż odbyły się aż dwie dogrywki, jednak po ciężkich zmaganiach udało się wyłonić zwycięzców.
  I miejsce zajęła Marcelina Ochota (SP Rzeczyca),
  II miejsce powędrowało do Roksany Nockoskiej (SP Brzustów),
  III zajął Jakub Pardej ze Szkoły Filialnej w Luboczy.

  Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy.
  "WITAJ, WIOSENKO!"

  Dodano: 24 IV 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 15 kwietnia 2016r. najmłodsze przedszkolaki z naszej szkoły 3-4 - latki z I Oddziału przedszkolnego uroczyście powitały Wiosnę. Dzieci, przygotowane do występu przez wych. Beatę Socha, przedstawiły montaż słowno-muzyczny pt. "Witaj, wiosenko!"
  Na zaproszenie przedszkolaków odpowiedzieli:
  Zastępca Wójta Gminy - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk
  Inspektor d.s. Oświaty - p. Anna Stańczyk
  Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak
  Kierownik szkoły Filialnej w Sadykierzu - p. Bernardeta Grot
  Przewodniczący Komisji Oświaty - p. Andrzej Gwizdoń
  oraz rodzice.
  Wiersze i piosenki zawarte w wyżej wymienionym montażu opowiadały o wiośnie na łące. Każde dziecko miało w przedstawieniu do odegrania określoną rolę. Kto jest kim lub czym - można było poznać po przebraniu. Było Słońce oraz Wiatr, ptaki: Bocian i Jaskółki, Żaby, z roślin - Stokrotka oraz owady: Motyl, Biedronka i Pszczółka i oczywiście - tytułowa Wiosna.
  Na zakończenie przedstawienia Wiosna podarowała wszystkim kwiaty, które następnie dzieci wręczyły swoim rodzicom oraz przybyłym gościom.
  Słodki poczęstunek przy kawie i herbacie zakończył tę przedszkolną uroczystość.  WARSZTATY W REZERWACIE SPAŁA!

  Dodano: 24 IV 2016r.
  Tekst: Grażyna Miniak

  Dnia 14 kwietnia 2016r. uczniowie kl. IV i V pod opieką p. Grażyny Miniak i p. Małgorzaty Jakubowskiej uczestniczyli w warsztatach na terenie rezerwatu Spała.
  Warsztaty na leśnej ścieżce dydaktycznej rezerwatu prowadził p. Szymon Kielan - pracownik ZNPK.
  Zajęcia rozpoczęliśmy przy obelisku św. Huberta - patrona leśników i myśliwych. Następnie idąc przez las stanowiący pozostałość Puszczy Pilickiej uczniowie obserwowali i rozpoznawali gatunki roślin: okazałe dęby - pomniki przyrody, graby, sosny, a przede wszystkim kwitnące rośliny runa m.in. zawilec gajowy, zawilec żółty, pierwiosnki lekarskie, łuskiewnik różowy, kokorycz pełną, a także zwierzęta (ptaki, owady).
  Na wysokim brzegu Pilicy zobaczyliśmy "sosny na szczudłach" drzewa, które wskutek erozji brzegu swoje korzenie przekształciły w palowe podpory.
  Czytając informacje z tablic umieszczonych w rezerwacie uczniowie przypominali i poznawali pojęcia z dziedziny ekologii.
  Zajęcia zakończyliśmy przy Domu Leśnika w Spale. Następnie udaliśmy się do rezerwatu Konewka. Rezerwat ten chroni fragment lasu o charakterze naturalnym, należący do świetlistej dąbrowy. Przyroda konewczańskiego rezerwatu również nas zachwyciła. Zwiedziliśmy także "Bunkier w Konewce" - kompleks niemieckich schronów Gefechtstand "Anlage Mitte".
  Zajęcia w terenie wszystkim się bardzo podobały. Była to ciekawa lekcja przyrody i historii. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach realizacji programu "Żyjmy w harmonii z przyrodą".  PANGEA - I etap Konkursu Matematycznego!

  Dodano: 18 IV 2016r.
  Tekst: Beata Szymańska
  W dniu 3 marca 2016r. odbył się I etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA, w którym naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów z klasy V i VI pod kierunkiem p. Beaty Szymańskiej.
  Konkurs organizują Międzynarodowe Szkoły Meridian oraz Uczelnia Vistula, a jego głównym założeniem jest propagowanie matematyki wśród uczniów oraz zwiększenie motywacji i zainteresowania nauką.
  Uczestnicy mieli do rozwiązania 15 zadań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Rozwiązując je musieli wykazać się ponadprogramowymi wiadomościami z algebry i geometrii, a także umiejętnością logicznego myślenia.
  Z całego zestawu można było zdobyć max. 60 pkt. Najwyższy wynik 47,92 pkt. w naszej szkole otrzymał Wiktor Szymański uczeń kl. VI.
  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w osiąganiu matematycznych sukcesów.  "BEZPIECZNIE Z PRĄDEM"!

  Dodano: 13 IV 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dzień 12 kwietnia 2016r. przebiegł w naszej szkole pod hasłem "Bezpiecznie z prądem". W tym dniu p. Konrad - pracownik Agencji Fotograficznej "Next Foto" objaśnił uczniom z klas 0 - III oraz młodszym przedszkolakom znaczenie znaku ostrzegawczego, a następnie zapoznał dzieci z prezentacja multimedialną pod w/w tytułem. Po obejrzeniu jej dzieci umiały odpowiedzieć m. in. na pytania:
  - Skąd się bierze prąd?
  - W jaki sposób można wyprodukować tzw. prąd ekologiczny?
  - Jak oszczędzać energię elektryczną?
  Uczniowie przypomnieli sobie również, jak należy zachować się podczas burzy, co wolno, a czego nie należy robić.
  Po prezentacji odbyła się sesja fotograficzna. Fotograf, p. Arleta wykonała wszystkim chętnym dzieciom zdjęcie portretowe w stroju góralki lub górala.  "BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"!

  Dodano: 12 IV 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 11 kwietnia 2016r. przybyli do naszej szkoły panowie: Oskar i Szymon z "Przedszkolnej Agencji MAG" z siedzibą w Grzybowie, aby przypomnieć dzieciom utwór Aleksandra Puszkina pt. "Bajka o rybaku i złotej rybce".
  W bajce tej wystąpiło kilka kukiełek. Narratorem był kapitan statku o imieniu Rychu. Poza tym tytułowy bohater: Rybak oraz Złota Rybka. Żona rybaka wystąpiła w potrójnej roli: jako Stara Żona, Szlachcianka oraz Królewna.
  Dzieci zgromadzone na widowni, a w szczególności przedszkolaki, były bardzo zainteresowane bajką przedstawioną w takiej formie.
  Bajka ta, tak jak i wszystkie bajki, zawierała morał: przez chciwość i złe postępowanie można wszystko stracić.  SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW 2016!

  Dodano: 8 IV 2016r.
  Tekst: Agata Ostalska
  We wtorek 5 kwietnia, uczniowie klas szóstych pisali swój pierwszy w życiu ważny egzamin - sprawdzian szóstoklasisty. Wszyscy stawili się punktualnie w szkole, elegancko ubrani, niektórzy lekko podenerwowani. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części: pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i z matematyki, część druga z języka obcego. Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty to warunek ukończenia szkoły, a na oficjalne wyniki uczniowie będą musieli poczekać do maja.  BAWIĄC SIĘ - UCZYMY "Klasowe ZOO"!

  Dodano: 6 IV 2016r.
  Tekst: Mariola Kraszewska
  Zdjęcia: Mariola Kraszewska
  "...Fantazja jest od tego aby bawić się na całego ..."
  Realizując program edukacyjny "Żyjmy w harmonii z przyrodą" uczniowie klasy III wykonali ZNAKI EKOLOGICZNE i stworzyli małe, klasowe ZOO. Do fantazji dodali pomysłowość i wykorzystali zestaw kolorowych papierów imitujący skóry zwierząt. Zestaw papierów zakupiony był z otrzymanych funduszy na wyposażenie naszej ekopracowni "Zielonego zakątka szkoły".
  Korzystając następnie z różnych źródeł wiedzy, każdy uczeń zdobył wiadomości dotyczące trybu życia wykonanego przez siebie zwierzaka.
  Przyjemnością było opisywanie i rysowanie swojego pupila, udział z nimi w warsztatach teatralnych. Niektórzy uczniowie ułożyli o nich śliczne wiersze, np.

  "Goń, gepardzie
  Szczęściem gibkość twa
  I pęd wiatru
  Co przy uszach gra
  Gdy dogonisz
  Pryśnie szczęścia mit
  Tańca biegiem
  Twą nagrodą wikt."
  Paweł Gałka

  Zajęcia dostarczyły dzieciom, oprócz wiadomości, wiele satysfakcji.
  Kreatywność naszych pociech naprawdę jest godna podziwu.
  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW!

  Dodano: 3 IV 2016r.
  Tekst: Urszula Marzyjanek

  "Ptak woli zwykłą gałązkę, niż złotą klatkę"
  - przysłowie rosyjskie

  Wiele osób marzy o lataniu, świat z góry wygląda pięknie. Ptaki to szczęściarze, są ładne, fruwają gdzie chcą, mają świetny wzrok i choć miewają rożne przyzwyczajenia, ich trele zawsze cieszą nasze ucho. Są obecne na całej kuli ziemskiej od tropików po Antarktydę, jedzą prawie wszystko - owady, niewielkie jaszczurki, ryby, padlinę, ziarna. Stanowią naturalne bogactwo przyrody.
  Podczas całego roku szkolnego zwracamy uwagę dzieci na otaczającą nas rzeczywistość, nie zapominamy o ptakach. Obserwujemy je podczas spacerów, wyglądając przez okna naszego przedszkola, często pomagamy im przetrwać zimę dokarmiając w okresie najsroższych mrozów.
  1 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Ptaków. Z tej okazji, starałyśmy się w ciekawy sposób przekazać dzieciom wiedzę przyrodniczą kształtującą wrażliwość przedszkolaków na piękno otaczającego nas świata w szczególności piękno ptaków. Celem naszych działań było zwrócenie uwagi naszych podopiecznych na ochronę skrzydlatych przyjaciół, ukazanie grożących im niebezpieczeństw oraz zachęcanie do pomocy w ochronie ich naturalnego środowiska. Uświadamiałyśmy dzieci, że dopóki ptaki będą miały gdzie mieszkać to i ludzie będą mieli czystą wodę, powietrze i ziemię zdolną wydawać plony. Należy więc szanować otaczającą nas przyrodę, nie zatruwać jej, oszczędzać energię, segregować odpady.
  Nasi podopieczni wysłuchali wierszy Juliana Tuwima "Ptasie Radio" i "Mowa ptaków". Podczas recytacji dzieci starały się zapamiętać nazwy skrzydlatych stworzeń wymienianych w tekście, szukały bohaterów wierszy na ilustracjach, rozpoznawały i naśladowały ptasie odgłosy. Przedszkolaki układały obrazki ptaków z części, omawiały budowę zewnętrzną, określały rozmiary, gatunki wybranych ptaków. Rozmawiały o ich pożyteczności i zagrażających im niebezpieczeństwach. Wykonały plakaty i wizerunki ptaków.
  Dzień ten i przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom wiele wrażeń i ciekawych informacji.
  "DOLINA PILICY" - POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY!

  Dodano: 1 IV 2016r.
  Tekst: Bernardeta Grot
  23 marca 2016r. dwie uczennice Martyna Sępińska i Angelika Królak pojechały wraz z opiekunem p. Bernardetą Grot na podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. "Dolina Pilicy", które odbyło się w Grotach Nagórzyckich. Martynka zdobyła I miejsce w kategorii klas V-VI, a Angelika III miejsce w kategorii klas I-II. Po uroczystym podsumowaniu konkursu był słodki poczęstunek. W nagrodę wszyscy uczestnicy zostali oprowadzeni po trasie podziemnej Grot Nagórzyckich. Wszystkim uczestnikom bardzo się tam podobało. Najbardziej do gustu przypadała im legenda o Diable Nagórzyckim.
  Dziękujemy Panu Piotrowi Sępińskiemu za dowiezienie nas na miejsce.
  Podziękowania otrzymały również Panie Anna Pietrusińska i Beata Grzejszczyk. W ich imienu nagrody odebrała Bernardeta Grot.
  ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Dodała: Beata Szymańska
  ŚWIATOWY DZIEŃ WODY!

  Dodano: 29 III 2016r.
  Tekst: Urszula Marzyjanek
  22 marca po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenia Ogólne ONZ w czasie Konferencji w Rio de Janerio. Ideą obchodzenia tego dnia jest uświadomienie wszystkim konieczności racjonalnego korzystania z wody oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
  W tym dniu w naszym przedszkolu dzieci ubrane na niebiesko rozmawiały na temat wykorzystania wody, przyczyn i skutków zanieczyszczenia oraz sposobów jej ochrony. Brały udział także w "wodnych" doświadczeniach, dzięki którym dowiedziały się, jakie właściwości ma woda oraz dlaczego jedne przedmioty toną w wodzie, a inne utrzymują się na powierzchni.
  Na zakończenie wspólnie wykonały plakat "Obieg wody w przyrodzie" oraz indywidualnie pracę "Niebieski obrazek".
  Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie ślubowania przez wszystkie dzieci:

  "Ślubuję uroczyście być przyjacielem wody i zachęcać do tego wszystkich.
  Będę mądrze i oszczędnie jej używać i chronić przed niegrzecznymi dziećmi,
  a nawet starszymi osobami aby jej nikt nie marnował i nie zanieczyszczał.
  Przyrzekamy!"

  Po ślubowaniu wszyscy otrzymali medale w kształcie niebieskiej kropli wody. Ten "wodny" dzień był wyjątkowy i dostarczył nam wielu wrażeń. Mamy nadzieję, że obchody Światowego Dnia Wody na stałe wpiszą się w kalendarz imprez naszego przedszkola.
  NAJŁADNIEJSZA PALMA I PISANKA WIELKANOCNA!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  18 marca 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy odbył się konkurs na "Najładniejszą pisankę i palmę wielkanocną". Miał on na celu promowanie tradycji wykonywania palm i pisanek. Cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów. Twórczynie ludowe Panie: Genowefa Kosiacka-Bąk i Marianna Pawlak przekazały swoją wiedzę dotyczącą wykonywania palm i pisanek.
  Uczennica klasy VI Martyna Wieczorek zajęła II miejsce. Na pochwałę zasługuje również Joanna Domagała, która otrzymała wyróżnienie.
  Nagrody wręczyli: Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca p. Iwona Łuszcz-Krawczyk oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy p. Jacek Zakrzewski.
  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
  SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM!

  Dodano: 29 III 2016r.
  Tekst: Grażyna Miniak
  Dnia 15 marca 2016r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z p. Andrzejem Pazurą - leśnikiem, pasjonatem pszczelarstwa, a także bartnikiem.
  Nasz gość podzielił się z uczniami swoją wiedzą na temat pszczelarstwa i zwyczajów pszczół. Na spotkanie przywiózł akcesoria pszczelarskie, rekwizyty, ilustracje. Cierpliwie i wyczerpująco mówił o tym, jak wygląda życie w ulu oraz o tym, jaka panuje w nim hierarchia.
  Przedstawił także zdrowotne właściwości miodu oraz innych produktów pszczelich. Zapoznał uczniów z zapomnianą tradycją bartnictwa i jej wskrzeszeniem w polskich lasach. Dzięki takim osobom, jak pan Andrzej będzie można raczyć się miodem z nadrzewnych barci.
  Spotkanie zorganizowano w ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego pt. "Żyjmy w harmonii z przyrodą".
  POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO W BRZUSTOWIE!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Tekst: Marta Płocka
  18 marca 2016r. w PSP im. Jana Pawła II w Brzustowie odbył się IX Powiatowy Konkurs Języka angielskiego - Ace of Spelling, organizowany przez Panią Iwonę Kurzyk, polegający na bezbłędnym zapisywaniu słów angielskich. Naszą szkołę reprezentowały: Patrycja Jankowska z kl. IV, Martyna Sępińska z kl. V oraz Natalia Królak z kl. VI. I choć dziewczęta nie stanęły na podium, to bardzo godnie reprezentowały naszą szkołę, jak również świetnie się bawiły, jednocześnie ćwicząc pisownię angielskich słów.
  DZIEŃ SŁOŃCA - PRELUDIUM DLA WIOSNY!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Tekst: Urszula Marzyjanek
  Jednym z wiosennych zwiastunów są coraz cieplejsze promienie słoneczne. Dzięki nim czujemy się lepiej, rośliny zaczynają rosnąć, pojawiają się krokusy, przebiśniegi i pączki na gałązkach.
  International Sun-Earth Day czyli Międzynarodowy Dzień Słońca obchodzony jest 18 marca w okolicach zrównania wiosennego. Święto to ustanowione zostało w 2000 roku przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.
  Przedszkolaki z naszej szkoły również włączyły się w obchody Dnia Słońca. Była to okazja do zapoznania dzieci z rolą słońca w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Tego dnia każde dziecko miało na sobie coś żółtego, było słonecznie i radośnie. Przez cały dzień królowały zabawy ze słońcem w roli głównej. Dzieci wysłuchały cygańskiej "Legendy o matce Słońca", która mówi o wiecznej wrogości między Królem Chmur i Królem Słońca. Tańczyły przy słonecznej muzyce, układały, malowały i wyklejały różne słoneczka, śpiewały o słońcu oraz zjadały z uśmiechem plastry cytryny. Dzieci z radością przywitały "jubilata" podczas spaceru zerkając co chwilę w niebo. Następnie miło i sympatycznie spędziły czas na placu przedszkolnym. Wszyscy mieliśmy słoneczne humory i w pogodnych nastrojach wracaliśmy do domów.
  KONCERT MUZYCZNY pt. "Po drugiej stronie globusa"!

  Dodano: 22 III 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Zdjęcia:
  Dnia 16 marca 2016r. odbył się w naszej szkole koncert muzyczny pt. "Po drugiej stronie globusa". Wraz z panem Hanuszem Kowalczykiem do naszej szkoły przybył gość pochodzący z Peru (Ameryka Płd.), który od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce - pan RAFAEL.
  Językiem urzędowym w krajach Ameryki Południowej jest język hiszpański. Jedynym krajem, w którym obowiązuje język portugalski jest Brazylia. Pan Rafael przywiózł ze sobą różne instrumenty perkusyjne charakterystyczne dla tego rejonu Świata: bębny, bongosy, guiro, kabałę, tamburyn, klawes oraz grzechotki. Dzieci wysłuchały kilka utworów pochodzących z krajów Ameryki Płd.: "El Cumbanchero", "Quien será (sway)", "Mambo nr 5", "Samba Brasil", "Moliendo café".
  Tradycyjnie już, odbyły się trzy konkursy dla uczniów z trzech grup wiekowych.
  Pierwszy konkurs dla uczniów kl. 0-III (gra na instrumentach perkusyjnych). Zwycięzcami okazali się: Małgosia Grzywka z kl. I oraz Filip Karwat z kl. IIb.
  Drugi konkurs dla uczniów kl. V-VI (taniec w parach - samba). Zwyciężyła para: Ewa Skorupińska i Szymon Ozimek z kl. VI. Dodatkową nagrodę otrzymała Wiktoria Kościecha z kl. V.
  Trzeci konkurs przeznaczony dla uczniów z kl. III-IV (taniec w parach - salsa). Zwyciężyli: Kacper Wieteska z kl. II wraz ze swoją partnerką Niną Karwat z kl. III.
  Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy utwór pt. "Se eu te pego".
  SZKOLNY DZIEŃ KOBIET!

  Dodano: 15 III 2016r.
  Tekst: Marta Płocka
  Zdjęcia: Mariola Kraszewska
  8 marca 2016r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Kobiet. Uczniowie z klas IV, V oraz VI przygotowali krótką, wesołą, pełną anegdot o kobietach inscenizację. Śpiewano także kilka piosenek o kobietach, przy akompaniamencie gitary, na której grała pani Małgorzata Jakubowska. Na koniec panowie złożyli paniom życzenia, nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku od męskiego grona uczniów dla wszystkich pań, tych małych i tych dużych.
  Przedstawienie przygotowała pani Marta Płocka.
  WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "TĘCZA"!

  Dodano: 15 III 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  Zdjęcia:
  Dnia 4 marca 2016r. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tęcza". tematem tegorocznej edycji konkursu był "Świat wokół nas". Wzięło w nim udział 8 miłośników sztuk pięknych. Byli to: Zuzanna Goszkiewicz, Jakub wrzesień, Krzysztof Pachnik, Wiktoria Michalak, Martyna Sępińska, Natalia królak, Martyna Wieczorek, Magdalena Sowik.
  Prace były oceniane przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przyznali oni 2 wyróżnienia dla: Wiktorii Michalak - kl. V i Krzysztofa Pachnika - kl. IV.
  Gratulujemy serdecznie nagrodzonym uczniom, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w tym konkursie.
  DZIEŃ MARCHEWKI!

  Dodano: 9 III 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Zdjęcia:
  W ramach zadań realizowanych w związku z kalendarium "Ogródka Przedszkolaka" dnia 29 lutego 2016r. w oddziale 3-4-latków naszej szkoły uroczyście obchodzono Dzień Marchewki. Niewielu wie, że to pospolite i towarzyszące nam niemal przy każdym posiłku warzywo obchodzi 5 kwietnia swoje święto. Z okazji jej święta, warto pochylić się na chwilę nad walorami marchewki.
  Najpierw historia. To pospolite warzywo przywędrowało do Polski prawdopodobnie z Chin. Jej poprzedniczki miały kolor: czerwony, fioletowy lub różowy, omszone liście i nieciekawy smak. Obecnie znana nam odmiana marchewki powstała w Holandii, a stamtąd przywędrowała do Polski.
  Marchewka ma wiele zalet. To jeden z pierwszych pokarmów, jakie podaje się dzieciom, ponieważ jest bardzo łatwo przyswajalna. Dietetycy zalecają każdemu konsumpcję marchewki, a to ze względu na zawartość prowitaminy A. Wystarczy zjeść jej 100 gram, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Ponadto jej jedzenie znacznie zmniejsza ryzyko raka wątroby. Wpływa też na redukcję zmarszczek i jędrną, gładką skórę, a także wzrok. 100 gram marchewki to około 30 kalorii; twarda marchewka wzmacnia też nasze zęby.
  Dzieci m. in. wysłuchały i obejrzały teledysk zespołu Lady Pank pt. "Marchewkowe pole", słuchały listu od marchewki, wiersza Jana Brzechwy pt. "Marchewka". Został przeprowadzony konkurs na marchewkowego króla lub marchewkową królową. "Marchewkową królową" została okrzyknięta Klaudia Socha, która najwięcej na sobie miała koloru pomarańczowego. Na koniec zajęcia dzieci rozwiązały "Marchewkowy quiz" oraz zatańczyły przy piosence pt."Urodziny marchewki". Jadły surową marchew oraz piły sok "Kubuś". Po obiedzie dzieci rozwijały swą sprawność manualną i estetyczną pracowicie robiąc kulki z bibuły i wyklejając nimi kontur marchewki.
  Celem zajęcia było zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe marchewki oraz kształtowanie nawyku spożywania surowych warzyw w postaci surówek, soków, itp.
  WALENTYNKI 2016!

  Dodano: 20 II 2016r.
  Tekst: Małgorzata Jakubowska
  Zdjęcia:
  Piątek 12 lutego w naszej szkole - to ostatni dzień zajęć przed feriami. Przebiegał pod hasłem zbliżających się walentynek. Z tej okazji Samorząd Szkolny oraz uczniowie kl. VI wraz z wychowawczynią zorganizowali "Pocztę walentynkową". Szczególnym powodzeniem cieszyły się serduszka, które uczniowie przygotowali i rozprowadzali w szkole.
  Walentynki dostarczyły całej społeczności uczniowskiej wiele emocji i radości.
  DYKTANDO ORTOGRAFICZNE "Ortografia na wesoło"!

  Dodano: 20 II 2016r.
  Tekst: Monika Fau
  Zdjęcia:
  W dniu 11 lutego 2016r. odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Dyktanda Ortograficznego "Ortografia na wesoło". Dyktando przygotowali i przeprowadzili nauczyciele i członkowie Zespołu Humanistycznego działającego przy PSP W Rzeczycy i Szkołach Filialnych w Sadykierzu i w Luboczy.
  Dyktando pisało 35 uczniów z klas IV-VI PSP w Rzeczycy i Szkół Filialnych. Uczestniczy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych. Dyktando przesycone było nutą humoru i wieloma, trudnymi w pisowni, polskimi wyrazami.
   Wyniki konkursu ortograficznego przedstawiają się następująco:
   I miejsce:
  • Jakub Pardej klasa V Szkoła Filialna w Luboczy
  • II miejsce
  • Natalia Królak klasa VI Szkoła Filialna w Sadykierzu
  • Patrycja Jankowska klasa IV Szkoła Filialna w Sadykierzu
  • III miejsce
  • Patryk Skrobisz klasa IV Szkoła Filialna w Luboczy.
  • Angelika Goska klasa VI PSP w Rzeczycy
  • Jakub Jankowski klasa VI Szkoła Filialna w Sadykierzu.
  Uczniowie, którzy zajęli I, II i III miejsce otrzymali nagrody książkowe.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  Tradycyjnie pączkowo!!

  Dodano: 20 II 2016r.
  Tekst: Mariola Kraszewska
  Zdjęcia: Mariola Kraszewska
  Tłusty czwartek pozwala nam na to aby zajadać się pączkami.
  Pyszne pączusie dały wszystkim dzieciom Mamusie :)
  Rodzicom bardzo dziękujemy w imieniu uczniów naszej szkoły. Lukrowane buźki wyrażały zadowolenie.
  Aż żal, że nie ma tłustych piątków ...
  "NOWY JORK czy NOWY TARG?" - koncert muzyczny!

  Dodano: 20 II 2016r.
  Tekst: Beata Socha
  Dnia 5 lutego w naszej szkole, po raz pierwszy w tym roku kalendarzowym 2016, odbył się koncert muzyczny pt. "Nowy Jork czy Nowy Targ?". Tak naprawdę nie chodziło o Nowy Jork, ani Nowy Targ, lecz - Nowy Orlean. Nowy Orlean jest kolebką muzyki dixielandowej. Od lat odbywają się tam parady orkiestr dixielandowych. Muzyka dixielandowa powstała na przełomie XIX i XX w. Wywodzi się ona z muzyki tworzonej przez potomków dawnych niewolników, którzy nie mieli dostępu do prawdziwych instrumentów. Grali na tym, co służyło im do codziennej pracy, np. tarce do prania. Mogli również śpiewać i tak powstała muzyka Gospel.
  Wraz z panem Hanuszem Kowalczykiem do naszej szkoły przybyli bracia: p. Bartłomiej Błoszyk, grający na puzonie oraz p. Marcin Błoszyk, grający na trąbce.
  Mogliśmy wysłuchać kilku utworów granych przez braci na tych instrumentach: "Hello, Dolly", "Lady be good", czy "Jingle bells".
  Tym razem pan Hanusz zaproponował uczniom wzięcie udziału w trzech konkursach. Każdy z nich był przeznaczony dla innej grupy wiekowej.
  W konkursie przeznaczonym dla uczniów z kl. "0"-II, który polegał na rytmicznej grze na konkretnym instrumencie perkusyjnym w utworze "Jingle bells", zwyciężyli: Zosia Jabłońska z kl. IIa oraz Kuba Kowalczyk z kl. "0".
  W drugim konkursie, w którym udział mogli wziąć uczniowie z kl. III lub z kl. IV, zwycięzcami zostali: Patrycja Jankowska z kl. IV, Paweł Gałka z kl. III oraz Krystian Kościecha z kl. IV. Konkurs polegał na zagraniu jak najdłuższego dźwięku na puzonie.
  Konkurs dla uczniów kl. V i kl. VI to taniec w parach przy utworze "Lady be good" granego w rytmie cza-cza. Zwyciężyła para: Ewa Skorupińska i Jakub Jankowski, uczniowie kl. VI.
  Kontakt z muzyką "na żywo" wzbogaca przeżycia estetyczne dzieci i zwraca ich uwagę na różnorodność dźwięków. Słuchajmy muzyki, bo muzyka łagodzi obyczaje.
  INFORMACJA!

  Dodano: 4 II 2016r.
  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy ze Szkołami Filialnymi w Luboczy i Sadykierzu informuje, iż do 19 lutego 2016r. należy złożyć w sekretariacie szkoły lub u Kierowników Szkół deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego oraz zgłoszenie do klasy I.

  Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017 będzie prowadzony w terminie od 22 lutego 2016r. do 22 marca 2016r.

  DEKLARACJE i ZGŁOSZENIA dotyczą dzieci uczęszczających w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego.
  WNIOSKI natomiast dotyczą dzieci spoza obwodu lub nieuczęszczających w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego.

  Wnioski i deklaracje do pobrania poniżej lub w sekretariacie szkoły.

  (2kB) (2kB) (2kB) (2kB)
  deklaracja zgłoszenie wniosek do przedszkola wniosek do kl. I


   Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35 i 64) od 01 września 2016r.
  • dzieci siedmioletnie realizują obowiązek szkolny,
  • dzieci sześcioletnie obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne,
  • dzieci pięcio i czteroletnie mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.
   Na wniosek rodziców naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej może rozpocząć również dziecko sześcioletnie, jeżeli:
  • korzystało z rocznego przygotowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  • posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną.
  Z uwagi na zmianę dotyczącą podwyższenia wieku obowiązku szkolnego do 7 lat w roku szkolnym 2016/2017 dzieci sześcioletnie pozostaną objęte wychowaniem przedszkolnym.

  W związku z powyższym od 01 września 2016 r. dzieci trzyletnie nie będą przyjmowane do oddziału przedszkolnego.  [2] [1]  Copyright © 2012 PSP Rzeczyca - Filia Sadykierz
  Webmaster & admin:  Beata Szymańska