[2] [1]
WYPRAWKA SZKOLNA 2015!

Dodano: 30 VII 2015r.
Beata Szymańska
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy ze Szkołami Filialnymi w Sadykierzu i Luboczy zawiadamia osoby zainteresowane dofinansowaniem zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych w ramach Rządowego Programu pomocy uczniom WYPRAWKA SZKOLNA 2015, iż wnioski należy składać w sekretariacie szkoły od 14 sierpnia 2015r. do 4 września 2015r.

INFORMACJA WNIOSEK 1 WNIOSEK 2Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?!

Dodano: 24 VII 2015r.
Beata Szymańska
Szanowni Państwo!
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze - sprzedają śmierć! Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony?
"LATO W LESIE" - wakacyjny konkurs!

Dodano: 14 VII 2015r.
Beata Szymańska

"LAS POTRZEBUJE PRZYJACIÓŁ"

Towarzystwo Przyjaciół Lasu serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do udziału w wakacyjnym konkursie pod hasłam "LATO W LESIE".
  Konkurs podzielony jest na dwie kategorie:
 • rysunkowy - skierowany do przedszkolaków i uczniów z klas I - III.
  Uczestnicy konkursu wykonują prace rysunkowe na temat swojej wakacyjnej przygody związanej z lasem.
 • fotograficzny - dla uczniów klas IV - VI.
  Uczestnicy tej kategorii konkursu wykonują, w trakcie wakacji, fotografie związane z przygodą w lesie, starając się wyeksponować piękno leśnej przyrody.
Prace konkursowe można bądzie zgłaszać do 2 października 2015r.
Dokładniejsze informacje i regulamin konkursu dostępny jest pod adresem:
http://www.tpl.org.pl/regulamin_lato_w_lesie.pdfWAKACJI NADSZEDŁ CZAS ...!

Dodano: 30 VI 2015r.
Beata SzymańskaZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015!

Dodano: 30 VI 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
Zdjęcia: Beata Szymańska
26 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk, Inspektor ds Oświaty - p. Anna Stańczyk oraz Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak.
Pani Kierownik Jolanta Szymańska powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości zakończenia, a szczególne słowa uznania skierowała do rodziców dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie.
Następnie p. Dyrektor wręczyła uczniom wzorowym nagrody książkowe, za bardzo dobre wyniki w nauce. Wyjątkowe powody do radości mieli uczniowie klasy VI: Damian Jędras oraz Weronika Sobczak, którzy zostali wyróżnieni Nagrodą Wójta Gminy Rzeczyca, za szczególnie wysokie osiągnięcia w nauce. W tym roku szkolnym nie zabrakło nagród za udział naszych uczniów w Dyktandzie Ekologicznym, w którym wypadli bardzo dobrze.
Pożegnaliśmy uczniów z klasy VI, którym życzymy dużo sukcesów i radości w nowej szkole.
Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkania z wychowawcami, podczas których wszyscy otrzymali świadectwa.WESOŁYCH WAKACJI!

Dodano: 5 VII 2015r.
Tekst: Beata Socha
Dnia 24 czerwca przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły zakończyły rok szkolny 2014/2015. Na zaproszenie przedszkolaków odpowiedzieli:
Zastępca Wójta - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk,
Inspektor ds. Oświaty - p. Anna Stańczyk,
Przewodniczący Rady Gminy - p. Leszek Kosiacki,
Kierownik Szkoły - p. Jolanta Szymańska oraz rodzice.
Dzieci z "Klubu przedszkolaka", których przygotowała wych. p. Beata Socha wraz z p. Karoliną Kaczmarską, przedstawiły montaż słowno-muzyczny pt. "Kalendarz". Opowiedziały w nim pokrótce o tym, co robiły w czasie kolejnych miesięcy mijającego roku szkolnego. Teksty krótkich rymowanek przeplatane były piosenkami, których dzieci nauczyły się w ciągu całego roku. Dzieci 3-4-letnie swój program rozpoczęły i zakończyły piosenkami śpiewanymi w języku angielskim: "Hello!" i "Goodbye!", których nauczyła p. Anna Nowicka.
Następnie swój montaż słowno-muzyczny przedstawiła grupa 5-latków, których przygotowała p. Urszula Marzyjanek. Starszaki w swoich wierszach i piosenkach żegnały się z przedszkolem, dawały "wakacyjne rady" oraz dziękowały swojej pani za pracę z nimi. Swój występ dzieci zakończyły polonezem.
Na zakończenie edukacji przedszkolnej dzieci 5-letnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Uczestnicy projektu unijnego "Klub przedszkolaka" (dzieci 3-4-letnie) otrzymali dyplomy za udział w projekcje oraz zabawki-niespodzianki.
Zwieńczeniem uroczystego zakończenia roku szkolnego w przedszkolu był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim przedszkolakom życzymy wesołych wakacji, pełnych słońca i niezwykłych przygód w obcowaniu z przyrodą.W ŚWIECIE DINOZAURÓW!

Dodano: 28 VI 2015r.
Tekst: Anna Pietrusińska, Urszula Marzyjanek, Mariola Kraszewska
Tuż przed wakacjami, 25 czerwca 2015r., klasy Ia, Ib i "O" wspólnie z wychowawcami p. J. Szymańską, p. A. Pietrusińską i p. U. Marzyjanek uczestniczyły w wycieczce do Kołacinka.
Dzieci miały okazję:
1. Wspólnie z przewodnikiem spacerować po ścieżce ery mezozoicznej.
2. Zwiedzić wystawy geologiczno-paleontologiczne.
3. W kolorowej scenerii spotkać postacie ze znanych i lubianych bajek.
4. Przewieźć się bajkową kolejką.
5. Zabawić się w poszukiwaczy złota, a w nagrodę za znalezienie złota otrzymać pamiątkową monetę i dyplom "Poszukiwacza złota".
Do woli mogli szaleć na placu zabaw. Zadowoleni i rozśpiewani wrócili z wycieczki.KRAKÓW - WIELICZKA 2015!

Dodano: 28 VI 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
Zdjęcia: Małgorzata Jakubowska
W dniach 22 - 23 czerwca 2015r. uczniowie Szkoły Filialnej w Sadykierzu uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa pod opieką nauczycieli: p.Beaty Szymańskiej, p. Małgorzaty Jakubowskiej, p. Dariusza Jedwabnego.
Pierwszym etapem wyjazdu było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce i Muzeum Żup Krakowskich. Podczas wędrówki pani przewodnik opowiadała o historii, legendach i ciekawostkach Kopalni. Uczniowie podziwiali wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby, przepiękne stalaktyty i stalagmity. Zapoznali się z legendą Św. Kingi oraz kaplicą jej dedykowaną. Oglądaliśmy spektakl świetlny prezentowany przy dźwiękach muzyki Chopina nad brzegiem jednego z solankowych jezior oraz film w wymiarze 5D o powstaniu i wydobywaniu soli. Po tak emocjonalnym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu Classik.
Następnego dnia odwiedziliśmy Kraków, tam poszliśmy do Smoczej Jamy, aby spotkać się ze Smokiem, który zionął ogniem. Później udaliśmy się na Wawel. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał uczniom o jego historii. Wędrowaliśmy "Drogą Królewską" m.in. ulicami Grodzką i Floriańską - gdzie dotarliśmy do domu Jana Matejki, a następnie przez Bramę Floriańska do Barbakanu - twierdzy obronnej. Zwiedziliśmy również Bazylikę Mariacką, zapoznaliśmy się z historią XV wiecznego ołtarza Wita Stwosza. W samo południe, posłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej.
Program wycieczki był ciekawy i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Dzieci bawiły się doskonale. Po tych wszystkich atrakcjach obkupieni w pamiątki i zadowoleni wróciliśmy do domu.W "Starym Kinie"!

Dodano: 28 VI 2015r.
Tekst: Beata Socha
Dnia 19 czerwca w naszej szkole odbył się ostatni, w tym roku szkolnym, koncert muzyczny.
Tematem przewodnim były piosenki z okresu 20-lecia międzywojennego, piosenki związane z kinem. Usłyszeliśmy kilka szlagierów z tamtych lat, które pięknie zaśpiewała p. Paulina Makulska, a której na instrumencie klawiszowym akompaniował mąż - p. Michał Makulski.
Piosenka "W małym kinie" (muz. W. Szpilman, sł. L. Starski) przypomniała nam o początkach kina, o kinie niemym, w którym na ekranie królował Rudolf Valentino.
Podczas konkursów, które zaproponował p. Hanusz, nasi uczniowie musieli wykazać się talentem aktorskim. I tak, przy piosence "Ach, śpij kochanie" (muz. H. Wars, sł. L. Starski) swoje zdolności aktorskie pokazali: Patrycja Jankowska z kl. III i Wojciech Telega z kl. IV oraz Marysia Piątkowska z kl. Ib wraz z Kubą Wrześniem z kl. III.
Nina Karwat z kl. II, ubrana stosownie do tamtych czasów, wykonywała ruchy sceniczne do piosenki "Ada, to nie wypada" (muz. Z. Wiehler, sł. J. Jurandot).
W trzecim konkursie udział wzięły trzy pary, których zadaniem było zatańczyć tango przy utworze pt. "Powróćmy jak za dawnych lat" (muz. H. Wars sł. J. Jurandot). Ostatecznie zwycięzcami okazali się uczniowie z kl. IV - Wiktoria Kościecha i Bartosz Telega.
Czwarty konkurs polegał na pokazaniu słów piosenki pt. "Na pierwszy znak" (muz. H. Wars, sł. J. Tuwim), w którym udział wzięli uczniowie z kl. IV - Julia Dzika i Bartosz Telega.
Koncert zakończyło wspólne śpiewanie piosenki pt. "Ach, jak przyjemnie" (muz. H. Wars, sł. L. Starski)"MAMA, TATA I JA ..."!

Dodano: 28 VI 2015r.
Tekst: Mariola Kraszewska
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
Pogoda jak na zamówienie towarzyszyła piknikowi rodzinnemu, który cieszy się powodzeniem od kilku lat w naszej szkole. Uczniowie klas: Ia, Ib, II i III wraz z wychowawcami: p. J. Szymańską, p. A. Pietrusińską, p. M. Kraszewską i p. M. Piekut zorganizowali sympatyczny Dzień Rodziny. Wzruszone dzieci kl. Ia i Ib pięknie zaśpiewały to co im "W sercu gra" - "...Bo tylko Ty się dla nas liczysz Mamo..., bo tylko ty się dla nas liczysz Tato...". Natomiast uczniowie klasy II i III wykonały super układ taneczny do utworu Margaret "Wasted". Na koniec piosenka wyśpiewana przez wszystkich dzieci "A ja rosnę i rosnę" upewniła rodziców, że rzeczywiście pociechy są każdego roku starsze i warto poświęcać im jak najwięcej czasu, każdą możliwą chwilę.
Dopełnieniem dnia była wspólna konsumpcja, na kocykach, upieczonych kiełbasek. Towarzyszyły temu piosenki ponadpokoleniowe w wykonaniu Majki Jeżowskiej. Płyta, z której płynęły piosenki to pamiątka od słynnej piosenkarki z jej autografem. Wygrana została na jej koncercie, gdzie uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni za wykonanie najfajniejszego tańca.
Oby takich wspólnych chwil było jak najwięcej. Spotkanie przy kiełbasce to świetna integracja, współpraca, radość i coś co będziemy wspominać do następnego pikniku - w przyszłym roku szkolnym."NAWRACAJCIE SIE I WIERZCIE W EWANGELIĘ"!

Dodano: 28 VI 2015r.
Tekst: Beata Grzejszczyk
We wtorek 16.06.2015r. trzy nasze uczennice reprezentowały szkołę w IV Powiatowym Konkursie Wiedzy Religijnej w Tomaszowie Maz.
Celem konkursu było pogłębienie znajomości katechizmu kościoła katolickiego. Myślą przewodnią było hasło: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Kilkudziesięciu uczniów z całego powiatu tomaszowskiego stanęło w szranki konkursowej rywalizacji.
Wymagania były wysokie, uczniowie zmagali się z wieloma trudnymi zagadnieniami.
Finał zgromadził najlepszych z najlepszych, a wśród nich znalazły się nasze uczennice:
II miejsce - Martyna Wieczorek kl. V
III miejsce - Weronika Sobczak kl. VI
wyróżnienie - Natalia Królak kl. V
Wręczenie atrakcyjnych nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych oraz podziękowania dla opiekunów odbyły się w uroczystej oprawie.
Uczennice do konkursu przygotowywała p. Beata Grzejszczyk.
Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!W "SOCHOWEJ ZAGRODZIE"!

Dodano: 20 VI 2015r.
Tekst: Beata Socha
Dnia 12 czerwca przedszkolaki z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunkami w osobach: Beata Socha, Urszula Marzyjanek, Karolina Kaczmarska udały się autobusem szkolnym do gospodarstwa agroturystycznego p. Zdzisława Sochy we wsi Sierzchowy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie "Sochowej Zagrody". Cofnęliśmy się w czasie i zostaliśmy przeniesieni do zagrody wiejskiej z lat 50-tych XXw.
Pan Zdzisław, kolekcjoner i miłośnik staroci, przez 3 lata zbierał eksponaty do swej zagrody. Można w niej zobaczyć wiele maszyn i urządzeń rolniczych z lat przedwojennych XX wieku: sierpy, kosy, pługi, radła. Znaleźć tam można również elementy wyposażenia izby chłopskiej, tj. serwety, chodniki, kilimy, wiele mebli: łóżka, szafy, kołyski, a wszystko to drewniane, a także urządzenia codziennego użytku, np. żelazka "na duszę", maselniczki, kołowrotki do tkania przędzy, czy łopaty do chleba.
Ciekawostką jest maszynka do milenia zboża na mąkę, której chłopi używali w czasie II wojny światowej, gdyż obowiązywał wtedy zakaz mielenia zboża w młynach.
Dla nas, uczestników wycieczki, była to ciekawa lekcja historii, która przybliżyła nam czasy już przeszłe, ale jeszcze nie tak bardzo zamierzchłe.TO BYŁ MIŁY DZIEŃ!

Dodano: 11 VI 2015r.
Tekst: Mariola Kraszewska
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
3 czerwca uczniowie klas: II, III i IV z opiekunami:
p. Mariolą Kraszewską i p. Małgorzatą Piekut wybrali się do kina w Rawie Mazowieckiej na wzruszający film pt. "Sekrety Morza" oraz pofiglować w rawskim basenie. Film dostarczył dzieciom wiele wrażeń i bardzo sie podobał. Basen sprawił, że wszystkie dzieci nagle "zamieniły się w roześmiane rybki". Pewnie spowodowane to było fabułą obejrzanej baśni. Radość pluskających się dzieciaczków była ogromna. Rozbawieni, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy z wycieczki.KOLONIE LETNIE W SARBINOWIE!

Dodano: 3 VI 2015r.
Tekst:
Fundacja SZANSA DLA GMIN po raz kolejny organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży do lat 16-tu.
W tym roku proponują kolonie nad morzem w Sarbinowie od 1 do 15 lipca 2015r.
Organizatorzy zapewniają pełne zakwaterowanie, opiekę fachowej kadry pedagogicznej i rekreacyjne zajęciami.
Koszt pobytu, w tym transport i ubezpieczenie, wynosi 400 zł od osoby - dla dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców jest ubezpieczony w KRUS-ie. Wymagane odpowiednie zaświadczenie z KRUS-u o pełnym ubezpieczeniu rodzica.
Dla dzieci, których rodzice nie są ubezpieczeni w KRUS-ie koszt turnusu wynosi 1000 zł.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 8 czerwca 2015r. w sekretariacie szkoły lub u p. Joanny Korzyckiej (Zakład fryzjerski "Joanna") tel. 504 247 871.SŁONECZNY DZIEŃ DZIECKA!

Dodano: 4 VI 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska Zdjęcia: Mariola Kraszewska


"Wypełniajcie każdą chwilę tak,
aby potem wspominać ją z radością".

W poniedziałek 1 czerwca 2015r. obchodziliśmy jedno z radośniejszych świąt - Dzień Dziecka, który jak co roku w naszej szkole przebiegał na sportowo.
Z inicjatywy p. Marioli Kraszewskiej nauczyciele przygotowali słodką niespodziankę dla wszystkich przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Pani Kierownik Jolanta Szymańska w imieniu swoim i nauczycieli złożyła dzieciom serdeczne życzenia. Następnie p. Mariola zaprosiła wszystkie dzieci i nauczycieli do wspólnych zabaw, bliskich nam wszystkim: "Stary Niedźwiedź" i "Ulijanka". Dzieci były bardzo rozbawione, kiedy w rolach głównych wystąpili: Ulijanka - p. Kierownik Jolanta Szymańska, a Stary Niedźwiedź - p. Dariusz Jedwabny.
Po zabawach, na scenie, wystąpiła uczennica kl. IV Wiktoria Kościecha - uczestniczka Tomaszowskiej Wiosny 2015. Swoim ślicznym głosem zaśpiewała "Kiedy słonko za obłok się schowa ...". Ale nam się nie schowało i towarzyszyło rozgrywkom sportowym prowadzonym pod czujnym okiem p. Dariusza Jedwabnego takich jak: piłka nożna, zabawa "w dwa ognie", przeciąganie liny i inne. Młodsze klasy uczestniczyły w licznych grach i zabawach integracyjnych. Dzięki zaangażowaniu rodziców i wychowawców dzieci bawiły się wspaniale.
Sportowy duch walki uwidocznił się najbardziej podczas przeciągania liny. Widoczny był zarówno u dzieci, jak i nauczycieli oraz rodziców. Doping dla drużyn niósł się daleko!
Zaangażowani rodzice, wychowawcy i dzieci bawiły się wspaniale.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pyszne pączki, lody, soczki oraz batony przygotowane przez Radę Rodziców.
Uśmiechy na twarzach, okrzyki świadczyły o aktywnym uczczeniu Dnia Dziecka.DZIEŃ RODZINY!

Dodano: 2 VI 2015r.
Tekst: Beata Socha

"Kochana Mamo! Kochany Tato!
Przez serce życzę
Wszelkich dobroci,
których nie zliczę ..."

Tradycją stało się już to, że co roku przedszkolaki uroczyście świętują Dzień Matki oraz Dzień Ojca. Dnia 28 maja do naszej szkoły, na zaproszenie swoich dzieci, przybyły Mamy oraz Tatusiowie, by wspólnie świętować Dzień Rodziny.
Oprócz Rodziców, gościliśmy również: Zastępcę Wójta - p. Iwonę Łuszcz-Krawczyk, Inspektora Oświaty - p. Annę Stańczyk oraz Przewodniczącego Rady Gminy - p. Leszka Kosiackiego.
Na wstępie wszystkich zebranych gości powitała Kierownik Szkoły - p. Jolanta Szymańska, by zaraz potem oddać głos najmłodszym. Najpierw swój montaż słowno-muzyczny przedstawiły dzieci z "Klubu Przedszkolaka", których przygotowała p. Beata Socha wraz z p. Karoliną Kaczmarską.
Dzieci zakończyły swój występ pięknie śpiewając po angielsku "I love my mummy", "I love my daddy".
Następnie swój program przedstawiły dzieci 5-letnie pod kierunkiem p. Urszuli Marzyjanek. Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały Rodzicom "STO LAT".
Po wręczeniu Rodzicom prezentów i upominków, przedszkolaki zaprosiły wszystkich do wspólnego spędzenia czasu przy ognisku.
Dla wszystkich, zarówno rodziców, jak i ich pociech, to był niezapomniany dzień.KONKURS RECYTATORSKI!

Dodano: 2 VI 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
21 maja odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem: "Poezja uczy, bawi, wzrusza...". Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI. Organizatorem była p. Małgorzata Jakubowska.
Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. Tym razem wzięło udział 19 recytatorów. Godne podziwu jest to, że uczniowie chcą uczyć się wierszy i brać udział w konkursie. Jury miało trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców konkursu.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - Magdalena Sowik kl. V
II miejsce - Jakub Chaber kl. IV
III miejsce - Martyna Sępińska kl. IV
Ponadto wyróżniono następujących uczniów: Joannę Domagałę, Jakuba Królaka, Aleksandrę Więckowską, Weronikę Ozimek.

Gratulujemy i życzymy uczestnikom konkursu dalszych sukcesów.
KONCERT MUZYCZNY - "Muzyka filmowa"!

Dodano: 27 V 2015r.
Tekst: Beata Socha
Dnia 21 maja 2015r. w naszej szkole po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z muzyką "na żywo". Tego dnia, wraz z Hanuszem Kowalczykiem, gościliśmy również p. Marka Kubisiaka oraz p. Macieja Pietrzaka. Panowie grający na: instrumencie klawiszowym, saksofonie oraz klarnecie wprowadzili nas, poprzez muzykę, w świat filmu. Mogliśmy wysłuchać utworów przewodnich z takich filmów, jak "Kroll jazz" (film z lat 20-tych XXw.), "Deszczowa piosenka" (film muzyczny z 1952r.), "Manewry miłosne" - utwór "Ada, to niewypada".
Nie obyło się również bez konkursów.
Najlepiej do muzyki z filmu "Zorro" zatańczyły: Wiktoria Sobczak z kl. Ia oraz Natalia Królak z kl. V. Konkurs dla chłopców polegał na zagraniu jak największej liczby dźwięków na trąbce. Tu niezwyciężonym okazał się Bartek Sołdon z kl. VI.
Zwieńczeniem koncertu był utwór, który skomponował Ritchie Valens - "La Bamba", a który to pięknie zaśpiewał p. Hanusz."Jesteśmy dziećmi Ziemi ..."!

Dodano: 25 V 2015r.
Tekst: Anna Kącka
Takimi słowami piosenki powitali nas uczniowie szkoły podstawowej w Lipiu, która była organizatorem "Międzygminnego Konkursu Ekologicznego z Elementami Profilaktyki Antyalkoholowej".
20 maja 2015 r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, Szkoły Filialnej w Luboczy i Szkoły Filialnej w Sadykierzu wzięli udział w w/w konkursie.
Na początku uczestnicy konkursu obejrzeli bardzo ciekawą prezentację oraz wysłuchali prelekcji nt. niektórych ptaków zamieszkujących Polskę. Poznali ich zwyczaje, ulubione przysmaki i wysłuchali głosów jakie wydają.
Następnie poszczególne grupy rozwiązywały test wiedzy ekologiczno - profilaktycznej.
Kolejnym zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu pt. "Używkom mówię NIE!". Tu liczyła się pomysłowość, jakość i estetyka wykonania.
Po wykonaniu zadań "przy stolikach" przyszedł czas na konkurencje sportowe. Przy dopingu kibiców wszystkie drużyny z wielkim zaangażowaniem wykonywały poszczególne zadania, chociaż nie zawsze było łatwo, np. ściganie się z papierowym talerzykiem w ręku, na którym leży rzodkiewka to wcale niełatwe.
Po sportowych zmaganiach uczestnicy konkursu przystąpili do wykonania kanapek ze zgromadzonych produktów. Tu liczyła się różnorodność i pomysłowość wykonania.
Po takim wysiłku umysłowym i fizycznym należało się posilić. Ze smakiem więc, po ocenie jury, dzieci zjadły przygotowane przez siebie kanapki.
Wszystkie grupy biorące udział konkursie bardzo się starały, aby jak najlepiej wykonać przydzielone zadania. W związku z tym komisja konkursowa miała "trudny orzech do zgryzienia". Po burzliwych obradach zdecydowano, iż wszystkie drużyny zasługują na wyróżnienie.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodkie co nieco, upominek rzeczowy, a cała grupa dyplom i piłkę dla szkoły.
Dzieci doskonale się spisały. Każde zadanie było dla nich wyzwaniem, ale jednocześnie dobrą zabawą oraz okazją do poszerzenia wiedzy.
Bardzo nam się podobało - stwierdziły - chętnie wrócimy do Lipia za rok.II POWIATOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW - RZECZYCA 2015!

Dodano: 20 V 2015r.
Tekst: Beata Socha
Dnia 13 maja 2015r. przedszkolaki z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami w osobach: p. Beata Socha, p. Urszula Marzyjanek, p. Karolina Kaczmarska, udały się autobusem szkolnym do Środowiskowej Hali Sportowej w Rzeczycy, by wziąć udział w II Olimpiadzie Przedszkolaków. Wraz z przedszkolakami na Olimpiadę wybrała się również p. Jolanta Szymańska - Kierownik Szkoły.
Olimpiada rozpoczęła sie przemarszem 190 przedszkolaków w barwnym korowodzie wokół hali i zawieszeniem flagi olimpijskiej. Uczestników Olimpiady przywitali gospodarze imprezy: Zastępca Wójta Gminy - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk oraz Dyrektor PSP w Rzeczycy - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak. Następnie przedszkolaki złożyły uroczyste ślubowanie. Sprawy organizacyjne dotyczące przebiegu poszczególnych konkurencji przedstawił nauczyciel wychowania fizycznego - p. Dariusz Jedwabny, sędzia zawodów i pomysłodawca zabaw.
Główną część Olimpiady stanowiła rywalizacja drużyn w poszczególnych konkurencjach.
W Olimpiadzie udział wzięły dzieci z 11 przedszkoli powiatu tomaszowskiego. Łącznie było to 19 drużyn. Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach wiekowych: dla 3-4-latków (8 drużyn) oraz dla dzieci 5-6-letnich (11 drużyn).
Dla dzieci 3-4-letnich zostały zorganizowane dwie zabawy: "Wyścig z piłką" oraz "Na czworakach".
Pięciolatki z Sadykierza uczestniczyły w pięciu konkurencjach: "Zbieraniu jabłek", Wyścigu z piłeczkami", "Na czworakach", "Na ławeczce i pod płotkami" oraz w "Sztafecie wahadłowej".
Drużyna dzieci z KLUBU PRZEDSZKOLAKA (3-4-latki) zdobyła III miejsce i otrzymała pamiątkowy puchar, obie drużyny zaś - pamiątkowe dyplomy. Małych zawodników z Sadykierza, wszystkich, bez wyjątku, nagrodzono medalami - same złote.
Udział w imprezie dostarczył przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń i emocji, na długo pozostanie w ich pamięci.3-dniowa WYPRAWA w KOTLINĘ KŁODZKĄ!

Dodano: 17 V 2015r.
Tekst: Grażyna Miniak
W dniach 6-8 maja 2015r. grupa 38 uczniów klas IV-VI przebywała na wycieczce (32 uczniów ze szkoły w Rzeczycy i 6 uczniów ze szkoły w Sadykierzu).
Głównym celem wycieczki było poznanie krajobrazów i zabytków południowo-zachodniej Polski oraz Czech. W pierwszym dniu dotarliśmy do Wrocławia, gdzie zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, obejrzeliśmy przepiękny obraz ukazujący artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami. Następnie odwiedziliśmy ogród zoologiczny i wielką jego atrakcję tj. Afrykarium. Zaprezentowane tutaj charakterystyczne biotopy Afryki z różnorodnością zwierząt na długo pozostaną w naszej pamięci. Podróż tego dnia zakończyła się w malowniczej miejscowości Kotliny Kłodzkiej - Dusznikach Zdrój, gdzie zakwaterowaliśmy się.
W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do Czech, aby podziwiać niesamowite, ogromne formy skalne (Skalne Miasto) w Andrspach. Pogoda była wymarzona - słonecznie, co ułatwiło nam podziwianie krajobrazów. Następnie wróciliśmy na teren kotliny, zwiedziliśmy uzdrowiskowe miasto Kudowę Zdrój, a także spróbowaliśmy wód mineralnych służących do różnych kuracji. W Kudowie również odwiedziliśmy Kaplicę Czaszek. Tego samego dnia wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy magiczne miejsce w okolicy Kłodzka kopalnię złota w Złotym Stoku. Uczestniczyliśmy także w pokazie i wybijaniu monet oraz obejrzeliśmy kolekcję minerałów. Następnie jeszcze raz pojechaliśmy do stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Zobaczyliśmy najstarszą część miasta, czyli Ostrów Tumski z piękną katedrą, a także spacerowaliśmy po wrocławskiej starówce. Spacer musieliśmy zakończyć, aby wieczorem wrócić do domu. Szkoda, że wszystko co dobre, to szybko się kończy.
Opiekunami uczniów na wycieczce byli nauczyciele: p. Monika Fau, p. Alicja Żądło i p. Grażyna Miniak. Organizatorem wycieczki była p. Grażyna Miniak.AUTORSKIE SPOTKANIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE!

Dodano: 13 V 2015r.
Tekst: Mariola Kraszewska
7 maja uczniowie klas Ia i II wraz z wychowawczyniami p. Jolantą Szymańską i p. Mariolą Kraszewską uczestniczyli w autorskim spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy.
Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci, m.in. "Detektyw Pozytywka", "Co to znaczy ...", "Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu", ciekawie opowiadał o swojej twórczości i życiu, czytał fragmenty swoich książek. Z zabarwieniem humorystycznym zorganizował konferencję prasową, podczas której odpowiadał na wszystkie zadawane mu pytania.
Grzegorz Kasdepke, to laureat prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Edukacja XXI.
Jego twórczość cieszy się dużym zainteresowaniem.
Po spotkaniu uczniowie mogli nabyć książki z pamiątkową dedykacją i autografem.
Dziękujemy Dyrektorowi - p. Jackowi Zakrzewskiemu i pracownikom GOK-u w Rzeczycy za zaproszenie na spotkanie."BEZPIECZNE DZIECKO - BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE 2015"!

Dodano: 5 V 2015r.
Nasze przedszkole w okresie od 1 października 2014 r. do 28 lutego 2015 r. brało udział w Ogólnopolskim Konkursie "Bezpieczne dziecko - Bezpieczne przedszkole 2015" zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.
Celem konkursu było wpojenie dzieciom w wieku przedszkolnym nawyków bezpieczeństwa w przedszkolu, domu, na placu zabaw, w kontakcie z przyrodą, ze zwierzętami, z osobami obcymi, elementami zasad ruchu drogowego, etc.
Konkursowi towarzyszyło studium przedmiotu dla nauczycieli przedszkolnych pn.: "Bezpieczne przedszkole", obejmujące całokształt problematyki bezpieczeństwa dzieci i przedszkoli, postępowania w warunkach kryzysowych, przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W szkoleniu wzięły udział p. Beata Socha oraz p. Urszula Marzyjanek.
Za udział w/w konkursie przedszkole otrzymało Certyfikat oraz tytuł "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE 2015". Sprawozdania z realizacji zadań przewidzianych w regulaminie były systematycznie zamieszczane na stronie internetowej szkoły."NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU ..."!

Dodano: 7 V 2015r.
Tekst: Aneta Machnicka
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
Każdego roku w kalendarz uroczystości naszej szkoły wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on bowiem fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci. Dzięki takim uroczystościom szkoła dąży do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie.
30 kwietnia 2015r. cała społeczność Filialnej Szkoły w Sadykierzu brała udział w obchodach 224 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy piątej i szóstej pod kierunkiem p. Anety Machnickiej, która opracowała interesujący scenariusz tej uroczystości. Przybliżyli oni znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.
Uczniowie ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia odegrali rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, szlachcica, mieszczanina, chłopa. Przybliżono też postanowienia Konstytucji 3 Maja - prawa uzyskane przez wszystkie stany. Podczas występu nie zabrakło również utworów muzycznych takich jak: "Witaj majowa jutrzenko", "Rota" czy "Polonez" Wojciecha Kilara. Z dużym zainteresowaniem publiczność wsłuchiwała się w słowa utworu Andrzeja Rosiewicza pt. "Pytasz mnie ..." zaśpiewanego przez Szymona Ozimka, Ewę Skorupińską, Weronikę Ozimek i Wiktorię Kościecha.
Kierownik Szkoły, pani Jolanta Szymańska podziękowała pani Anecie Machnickiej oraz uczniom za przygotowanie apelu i zaprosiła wszystkich do udziału w Gminnych Obchodach tego narodowego święta."MARZENIE KUBUSIA"!

Dodano: 7 V 2015r.
Tekst: Mariola Kraszewska

"Jedynie prawdziwy człowiek
zauważa potrzeby innego człowieka.
Jedynie człowiek wielkiego serca
wyciągnie doń pomocną dłoń."

Wiele radości sprawiło naszym dzieciom to, że mogły spełnić marzenie 7-letniego chorego kolegi Kubusia. Panie: Małgorzata Piekut, Mariola Kraszewska i Anna Pietrusińska postarały się, aby uczniowie dobrze zrozumieli słowa: empatia, współczucie. wsparcie, szacunek, wzruszenie, zrozumienie i koleżeństwo.
Członkowie Samorządu Uczniowskiegi i Szkolnego Koła PCK chętnie i z pełnym zaangażowaniem patronują tego typu akcjom.
Słowo "razem" nabiera właściwego dla naszej społeczności uczniowskiej sensu. Nas wychowawców bardzo to cieszy.IV GMINNE OBCHODY DNIA ZIEMI!

Dodano: 7 V 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
26 kwietnia 2015r. odbyły się w naszej szkole IV Gminne Obchody Dnia Ziemi. Kierownik Szkoły p. Jolanta Szymańska przywitała wszystkich zaproszonych gości słowami: "... ta wyjątkowa uroczystość jest kolejnym etapem tworzenia tradycji, to chwila radości, dlatego chcemy ją dzielić z Wami ...". Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca p. Iwona Łuszcz-Krawczyk, Przewodniczący Gminy Rzeczyca p. Leszek Kosiacki, Przewodniczący Komisji Oświaty p. Andrzej Gwizdoń, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska p. Kazimierz Perek, Dyrektor PSP w Rzeczycy p. Małgorzata Sobolewska-Gdak, Kierownik Szkoły w Luboczy p. Agata Ostalska oraz Inicjatorka obchodów Dnia Ziemi w Sadykierzu p. Elżbieta Wilkońska.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła" - poświęcone promocji odnawialnych źródeł energii. Program tego dnia był bardzo urozmaicony. Podstawowym celem było przekazanie istoty znaczenia obchodów Dnia Ziemi. "Zachęcam wszystkich do tego żeby szanować ziemię, uczestniczyć w działaniach na rzecz ochrony środowiska" - mówił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi p. Kazimierz Perek - podczas oficjalnego otwarcia uroczystości. Całość obchodów uświetniło przedstawienie uczniów klasy II i IV-VI przygotowane pod kierunkiem p. Grażyny Miniak i p. Marioli Kraszewskiej, którego myślą przewodnią było poszanowanie przyrody, kształtowanie postaw ekologicznych, uświadomienie, że chroniac przyrodę, chronimy samych siebie. Zabawy teatralne uczniowie zakończyli piosenką pt. "Świat woła o pomoc SOS". W przygotowanie części artystycznej zaangażowały się również p. Agnieszka Strawińska - śpiew kl. IV - VI oraz p. Małgorzata Szczur - scenografia.
Podczas Dnia Ziemi wręczono nagrody dla laureatów konkursów i akcji ekologicznych zorganizowanych w ramach programu "Żyjmy w harmonii z przyrodą".
Były to:
- Konkurs plastyczny dla uczniów klas O-III pt. "Piękno mojej okolicy",
- Konkurs dla klas IV-VI "Ekologiczna matematyka",
- Międzyszkolny konkurs fotograficzny dla klas IV-VI "Przyroda w kadrze",
- Konkurs pt. "Ekologia w wierszach",
- Konkurs wiedzy ekologicznej "Człowiek i środowisko",
- Akcja ekologiczna "Listy dla Ziemi",
- Klasowy konkurs na zbiórkę makulatury,
- Warsztaty artystyczno-ekologiczne dla klas IV-VI pt. "Użyteczność surowców wtórnych".
  W szkolnym konkursie recytatorskim uczniowie zajęli następujące miejsca:
 • I miejsce - Aleksandra Więckowska kl. VI
 • II miejsce ex aequo - Weronika Sobczak kl. VI i Natalia Królak kl. V
 • III miejsce - Patrycja Kobacka kl. V
 • wyróżnienie - Martyna Sępińska kl. IV
  W konkursie plastycznym dla kl. III uczniowie zajęli następujące miejsca:
 • I miejsce - Natalia Iskierka kl. II
 • II miejsce ex aequo - Patrycja Jankowska kl. III i Ewa Siwczak kl. Ia
 • III miejsce egzekwo - Natalia Chaber kl. 0 i Natalia Jóźwiak kl. Ib
  W konkursie "Ekologiczna matematyka" uczniowie zajęli anstępujące miejsca:
  Klasa IV
 • I miejsce - Martyna Sępińska
 • II miejsce - Julia Jeziorska
 • III miejsce - Jakub Królak

 • Klasa V
 • I miejsce - Natalia Królak
 • II miejsce - Wiktor Szymański
 • III miejsce - Joanna Domagała

 • Klasa VI
 • I miejsce - Damian Jędras
 • II miejsce - Paulina Adamska i Weronika Sobczak
 • III miejsce - Bartosz Sołdon i Aleksandra Więckowska
  W konkursie Wiedzy ekologicznej najlepszymi ekologami zostali:
 • klasa IV - Julia Jeziorska
 • klasa V - Szymon Ozimek
 • klasa VI - Weronika Sobczak
  Przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej Fundacji Arka "Listy dla Ziemi". Najciekawsze "Listy dla Ziemi" napisali uczniowie:
 • z kl. II - Zuzanna Kaczmarska i Natalia Iskierka
 • z kl. III - Jakub Wrzesień i Maciej Sołdon
 • z kl. IV - Julia Jeziorska i Kacper Kucharski
 • z kl. V - Martyna Wieczorek i Natalia Królak
 • z kl. VI - Aleksandra Więckowska i Paulina Adamska

Klasowy konkurs zbiórki makulatury wygrała klasa Ib - uzbierali 258,2kg


  Międzyszkolny konkurs fotograficzny:
 • I miejsce Weronika Sobczak kl. VI Szkoła w Sadykierzu
 • I miejsce Hanna Gwóźdź kl. V Szkoła w Rzeczycy
 • I miejsce Hanna Gwóźdź kl. V Szkoła w Rzeczycy
 • II miejsce Wioletta Sadkowska kl. VI Szkoła w Sadykierzu
 • II miejsce Maja Staruch kl. VI Szkoła w Rzeczycy
 • III miejsce Milena Tomaszewska kl. VI Szkoła w Luboczy
 • III miejsce Jan Podlasek kl. VI Szkoła w Rzeczycy
  Konkurs biżuteria z surowców wtórnych:
 • I miejsce Martyna Sępińska kl. V
 • II miejsce Ewa Skorupińska
 • III miejsce Anita Sadkowska kl. IV
W Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej Fundacji Arka "Listy dla Ziemi", dzieci najczęściej prosiły dorosłych o szanowanie Ziemi, informowały o sposobach zmniejszania ilości odpadów, wyjaśniali jakie odpady podlegają segregacji, recyklingowi, spalaniu i kompostowaniu oraz wskazywali, jakie codzienne działania człowieka powodują powstawanie odpadów.
Poszczególne przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie popisali się ogromną wyobraźnią i zaangażowaniem.
W czasie festynu mieliśmy możliwość spróbowania przepysznych, zdrowych potraw przygotowanych przez rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich. Dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczyli w konkursach, zawodach sportowych i wesołych zabawach na Placu Zabaw. Tego dnia pogoda zmieniła się na czas zabawy w piękne popołudnie. Pani Kierownik w imieniu własnym, dzieci i pracowników szkoły - podziękowała sponsorom, Kołu Gospodyń Wiejskich, Radzie Rodziców, bo to dzięki ich hojności i zaangażowaniu mogliśmy uświetnić tegoroczne obchody. Miłą niespodzianką okazał się występ lokalnego kabaretu "Wcięci Przypadkiem" , który przedstawił skecz o tematyce ekologicznej.
Organizując, co roku Dzień Ziemi wierzymy, że edukacja poprzez konkursy, wystawy i finałowy piknik sprawi, że uczestnicy zmienią sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska."LISTY DLA ZIEMI"!

Dodano: 7 V 2015r.
Tekst: Grażyna Miniak
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej, organizowanej przez Fundację Arka - "Listy dla Ziemi". Główne hasło "Listów dla Ziemi" to "Nie bądź jednorazowy".
Akcja polega na pisaniu przez dzieci listów, w których uczą dorosłych, co trzeba robić, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów wpływając tym samym na poprawę stanu środowiska.
Pisanie listów poprzedziły lekcje tematyczne dotyczące działań proekologicznych. W naszej szkole listy pisali chętni uczniowie klas II - VI, najciekawsze z nich zostaną wyróżnione.
Najlepszy "List dla Ziemi" ze szkoły weźmie udział w konkursie online na - List Roku -.KONKURS RECYTATORSKI - "Poezji polskiej"!

Dodano: 2 V 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
Zdjęcia: Mariola Kraszewska

29 kwietnia 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy, odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej. Sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w tym konkursie.
Recytacja i interpretacja utworów znalazła uznanie w oczach jury.
I miejsce w kategorii klas I - III zajęła Zuzanna Kaczmarska z kl. II przygotowana pod kierunkiem p. Marioli Kraszewskiej,
III miejsce w kategorii klas IV - VI zajęła Weronika Sobczak kl. VI przygotowana przez p. Małgorzatę Jakubowską.
Martyna Wieczorek z kl. V otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy."English is everywhere"
- MIĘDZYGMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO!

Dodano: 28 IV 2015r.
Tekst: Anna Nowicka
24 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzeczycy odbył się Międzygminny Konkurs z Języka Angielskiego. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkoły w Czerniewicach, Żelechlinku, Inowłodzu, Lubochni, Lipiu, Luboczy, Sadykierzu oraz Rzeczycy.
Konkurs pod hasłem English is everywhere przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Zadaniem uczestników było wykonanie prac plastycznych zgodnych z tematem i nadesłanie go na adres szkoły.
Decyzją komisji konkursowej przyznano 4 wyróżnienia:
Szymon Kwapiś - Zespół Szkół i Przedszkola w Czerniewicach,
Agata Przyborek - Szkoła Filialna w Luboczy,
Antonina Szczecińska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubochni,
Adrian Świderski - Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzeczycy.
W konkursie plastycznym I miejsce zajęły ex aequo:
Natalia Dębowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu
i Wiktoria Tworska z Zespołu Szkół w Żelechlinku,
II miejsce zajął Tomasz Marzyjanek ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu,
III miejsce zajęła Julia Andryszczak z Zespołu Szkół w Żelechlinku.
Uczniowie klas IV-VI przystępując do konkursu wykazali się wiedzą na temat krajów anglojęzycznych. Zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie testu, który składał się z 25 pytań zamkniętych i 5 pytań otwartych. Za każdą poprawną odpowiedź można było uzyskać 1 pkt., a więc max. 30 pkt. Po sprawdzeniu testów i zliczeniu punktów jury przyznało:
I miejsce dla Damiana Jędrasa - 28 pkt. ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu,
II miejsce dla Izabeli Wysockiej - 27 pkt. z Zespołu Szkół i Przedszkola w Czerniewicach,
III miejsce dla Andrzeja Kośki - 25 pkt. ze Szkoły Filialnej w Luboczy.
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: Katarzyna Bator, Agnieszka Szymczak, Anna Nowicka.
"NAJWIĘKSZY DREWNIANY" - koncert muzyczny!

Dodano: 21 IV 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
Dnia 16 kwietnia 2015r. odbył się koncert muzyczny, w którym dzieci poznały instrument dęty stroikowy - fagot. Grający na nim pan Kamil Szulc prezentował możliwości tego stroikowego instrumentu. Mogliśmy wysłuchać solowo zagranego utworu J. S. Bacha i innych. Potem pan fagocista demonstrował rozkładanie instrumentu, co wywołało zaskoczenie wśród uczniów, ponieważ im więcej było rozłożonych części, tym zmieniała sie barwa dźwięków. Nie zabrakło również konkursów, w jednym z nich uczniowie musieli zagrać różne dźwięki na ustnikach.
Zwyciężyły Asia i Magda z kl. V.
Dzieci bardzo dobrze sie bawiły, a takie spotkania udowadniają, jak można wzbudzić w dzieciach pasję do muzyki.Teatr KURTYNA ponownie w naszej szkole!

Dodano: 9 IV 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
Dnia 8 kwietnia 2015r. uczniowie klas I - VI wzięli udział w spektaklu profilaktycznym przygotowanym przez teatr "Kurtyna" z Krakowa. Artyści wystąpili w widowisku pt. "Uwierz w siebie!", które poruszało zagadnienia dotyczące zagrożeń dla zdrowia wynikające z picia alkoholu, palenia papierosów, konsekwencji bezmyślnego korzystania z łatwo dostępnych środków farmaceutycznych.
Spektakl został osadzony w bliskiej uczniom rzeczywistości - odnosił się do codziennych kontaktów rówieśniczych oraz relacji rodzinnych.
Przedstawienie dostarczyło uczniom wielu wrażeń. Utrwaliło też i wzbogaciło wiedzę na temat nałogów oraz ich skutków.
Spektakl profilaktyczny został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rzeczycy.OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW 2015!

Dodano: 7 IV 2015r.
Tekst: Beata Szymańska
W środę, 1 kwietnia, 60 uczniów z klas szóstych naszej gminy przybyło do Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, by napisać pierwszy w swoim życiu egzamin zwany sprawdzianem szóstoklasisty. W tym roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów sprawdzian w nowej formule składał się z dwóch części.
Pierwsza, obejmowała wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki. Uczniowie w ciągu 80 min. mieli do rozwiązania 26 zadań: 13 z języka polskiego oraz 13 z matematyki. Tak, jak w ubiegłych latach oprócz zadań zamkniętych wystąpiły zadania otwarte.
Po przerwie, o godz. 11.45 rozpoczęła się II część sprawdzianu - test z języka angielskiego. Ta część egzaminu trwała 45 min., a swoją wiedzę uczniowie sprawdzali jedynie w zadaniach zamkniętych.
Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej, a o jego wynikach dowiemy się dopiero 29 maja.
Wszystkim szóstoklasistom życzymy wysokich wyników.WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA!

Dodano: 4 IV 2015r.
Tekst: Beata Szymańska
Informujemy, iż wiosenna przerwa świąteczna trwa od 2 do 7 kwietnia 2015r.
W środę 8 kwietnia rozpoczynamy zajęcia po przerwie wielkanocnej.WIELKANOCNE ŻYCZENIA!

Dodano: 1 IV 2015r.POWITANIE WIOSNY!

Dodano: 31 III 2015r.
Tekst: Katarzyna Bator, Grażyna Miniak
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
W dniu 19 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu odbyły się tylko trzy pierwsze lekcje, a po nich przystąpiliśmy do wspólnej zabawy. Najpierw głośnymi brawami powitaliśmy Marzannę i tych, którzy ją przygotowali. Następnie uczniowie klas IV i V przedstawili montaż słowno-muzyczny, a zaraz potem odbył się turniej wiedzy o wiośnie.
Na koniec wszyscy udaliśmy się na szkolny plac w celu pożegnania zimy, której uosobieniem jest Marzanna. Podczas palenia Marzanny wykrzykiwaliśmy hasła związane z tym obrzędem.
Podczas powitania wiosny odbył się także happening ekologiczny. Uczniowie pod opieką nauczycieli z transparentami promującymi ekologiczne hasła maszerowali ulicami naszej miejscowości. Celem pochodu było apelowanie do mieszkańców o właściwe dbanie o środowisko. Uczniowie, jak doświadczeni ekolodzy zaangażowali się w ten happening - przygotowali odpowiednie hasła oraz piosenki ekologiczne. Bawiąc się promowaliśmy zachowania przyjazne środowisku wśród naszych uczniów i społeczności lokalnej.DZIEŃ PATRONA SZKOŁY i DZIEŃ KOBIET!

Dodano: 13 III 2015r.
Tekst: Mariola Kraszewska
Zdjęcia: Mariola Kraszewska
6 marca odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły - Narcyzy Żmichowskiej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz klas III - VI pod kierunkiem pani Marioli Kraszewskiej i pani Małgorzaty Piekut przedstawili program przybliżający uczniom życie i twórczość Patronki. Program wzbogaciła przygotowana przez panią Małgorzatę Piekut prezentacja multimedialna.
Zainteresowaniem cieszył się również wykonany własnoręcznie przez p. Mariolę Kraszewską portret Narcyzy Żmichowskiej.
Korzystając z uroczystej atmosfery uczniowie płci męskiej złożyli życzenia paniom i koleżankom z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Podkreślić tutaj należy fakt, że idea Dnia Kobiet była bardzo bliska współzałożycielce ruchu feministycznego - Narcyzie Żmichowskiej.
Chłopcy z Samorządy Uczniowskiego - z dyskretnymi podpowiedziami ze strony opiekunki SU p. M. Kraszewskiej - wraz z kolegami z każdej klasy przygotowali dla małych i dużych pań słodką niespodziankę. Zabrzmiało również gromkie "Sto lat" oraz popłynęło wiele ciepłych słów dla wszystkich kobietek i kobiet od eleganckich małych i dużych mężczyzn.
Te miłe gesty wywołały duży uśmiech na twarzach wszystkich obecnych.
Oczywiście w każdej klasie czekały na dziewczynki jeszcze prezenty i słodkie poczęstunki, do przygotowania których włączyli się rodzice.
To był naprawdę wyjątkowy dzień ...!BREAKDANCE - koncert muzyczny!

Dodano: 9 III 2015r.
Tekst: Beata Socha
Dnia 4 marca 2015 r. w naszej szkole odbył się kolejny koncert muzyczny. Tym razem tematem przewodnim był breakdance. Ten rodzaj tańca współczesnego powstał na przełomie lat 60 i 70-tych XX w. w Nowym Jorku, w dzielnicy Bronks.
Wraz z panem Hanuszem Kowalczykiem przybyli do nas również dwaj tancerze: Mateusz "Kido" oraz Oleg "Kuza" z Ukrainy, którzy od kilku już lat tańczą breakdance.
"Kido" oraz "Kuza" opowiedzieli uczniom zgromadzonym na widowni o historii oraz elementach tego tańca. Panowie kilkakrotnie prezentowali uczniom swoje umiejętności. Odbyły się dwa konkursy: dla dziewcząt i dla chłopców. Układ taneczny dla dziewcząt opracował "Kuza". Zwyciężyły w nim; Nina Karwat z kl. II oraz Magdalena Sowik z kl. V. Trenerem chłopców był "Kido".
Tak jak w poprzednim konkursie, udział w nim wzięło 6 śmiałków. Zwyciężyli w nim uczniowie kl. VI: Krzysztof Ciołak i Rafał Królak oraz z kl. II Patryk Wieteska.
Breakdance kształtuje charakter i pasję. Poprzez systematyczność i ciągłą pracę zostaje się mistrzem!REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
I DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY FILIALNEJ W SADYKIERZU!

Dodano: 3 III 2015r.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy informuje, iż nabór dzieci do przedszkola oraz uczniów do klasy I na rok szkolny 2015/2016 będzie prowadzony w terminie od 4 marca 2015 r. do 10 kwietnia 2015 r.

REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

Poniżej zamieszczamy wniosek i regulamin rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego przy Szkole Filialnej w Sadykierzu.

(2kB) (2kB)
regulamin wniosek

REKRUTACJA DO KLASY I

Poniżej zamieszczamy wniosek i regulamin rekrutacji uczniów do klasy I Szkoły Filialnej w Sadykierzu.

(2kB) (2kB)
regulamin wniosek"DO ZAKOCHANIA JEDEN KROK ... "!

Dodano: 23 II 2015r.
Tekst: Mariola Kraszewska
Sympatycznie rozpoczęliśmy II semestr tego roku.
Poczta walentynkowa "pękała w szwach". To miły sposób na wyrażenie sympatii i przyjaźni.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego, pod opieką p. Marioli Kraszewskiej, w miłęj atmosferze segregowali licznie zgromadzone śliczniutkie karty walentynkowe, a następnie doręczali je adresatom.
Podkreślić należy to, iż większość kart była wykonana własnoręcznie. Ewa, Martyna i Filip obdarowali swoich przyjaciół serduszkowymi lizakami. To bardzo dobra metoda na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni.DYKTOWANIE I TAKŻE PISANIE!

Dodano: 25 II 2015r.
Tekst: Małgorzata Jakubowska
Dnia 13 lutego 2015r. podobnie jak w minionych latach, również w tym roku w gminie Rzeczyca kontynuowano zwyczaj pisania gminnego dyktanda. Zawsze i niezmiennie gromadzi wielu uczestników choć się kojarzy z niezbyt lubianym szkolnym sprawdzianem z ortografii i interpunkcji. Żeby było sprawiedliwie, sygnatury uczniowskich prac zostały zakodowane. Grupa uczniów z podstawówek pisała na temat "Oglądanie telewizji - marnotrawstwo czasu czy duchowa superuczta?".
Nagrody zakupione przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych najlepsi otrzymają w czerwcu, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.WYCIECZKA DO LASU!

Dodano: 25 II 2015r.
Tekst: Jolanta Szymańska
28 stycznia 2015r. klasa Ia i Ib ze Szkoły Filialnej w Sadykierzu wraz z opiekunami p. Jolantą Szymańską i p. Anną Pietrusińską wybrały się autokarem szkolnym na wycieczkę do pobliskiego lasu w miejscowości Zawady.
Na skraju lasu czekali na uczniów leśnicy z Nadleśnictwa Spała p. Róża Brytan i p. Mariusz Mucha. Leśnicy interesująco opowiadali dzieciom o zachowaniach zwierząt leśnych w okresie zimy oraz przekazali wiele ciekawych informacji o lesie. Dzieci z zaciekawieniem uczyły się rozpoznawać gatunki rosnących w lesie drzew, w głębokiej ciszy nasłuchiwały odgłosów ptaków i wypatrywały ich w koronach szumiących drzew. Były zaciekawione określaniem lat leśnych drzew, chętnie maszerowały, aby zobaczyć las młody i stary. Dużą atrakcją dla dzieci była także możliwość poszukiwania i rozpoznawania przez nie znalezionych na śniegu śladów oraz tropów lesnych zwierząt, których odgadywanie ułatwili leśnicy poprzez wcześniejsze pokazanie dzieciom tych śladów na próbnikach. Z zainteresowaniem oglądały również ustawione przy leśnej drodze lizawki. Najbardziej jednak dzieci były zadowolone z tego, że zostawiły w lesie dla zwierząt jedzenie i w ten sposób pomogły im przetrwać niezbyt lubiana zimę. Czas bardzo szybko minął i trzeba było wracać do szkoły. Dzieci gorąco podziękowały lesnikom za przekazaną wiedzę i niezapomniane wrażenia. Była to ciekawa lekcja przyrody. Wszyscy weseli i szczęśliwi wracali z wycieczki.WAŻNE!
Informacja dla rodziców dzieci
uczęszczających do oddziału przedszkolnego
Szkoły Filialnej w Sadykierzu.

Dodano: 17 II 2015r.

Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w 2010 i 2011 roku, które uczęszczają do oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Sadykierzu proszeni są o złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2015/2016.

(2kB)
deklaracja

Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w II połowie 2008 roku oraz w 2009 roku, które uczęszczają do oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Sadykierzu proszeni są o zgłoszenie dziecka do klasy pierwszej w roku szkolnym 2015/2016.

(2kB)
zgłoszenie do klasy I

Wyżej wymienione dokumenty są dostępne do pobrania na stronie internetowej szkoły, a także w sekretariacie szkoły bądź u wychowawców klas. Wypełnione dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkoły lub u wychowawców klas w terminie do 23 lutego 2015 r.
[2] [1]Copyright © 2012 PSP Rzeczyca - Filia Sadykierz
Webmaster & admin:  Beata Szymańska