"TĘCZOWA MATEMATYKA" - podsumowanie mPotęgi!

Dodano: 28 XII 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
W dniu 19 grudnia 2014r. podsumowaliśmy realizowany od września projekt "Tęczowej matematyki".
W uroczystości podsumowania udział wzięli:
Wójt Gminy Rzeczyca - p. Marek Kaźmierczyk,
Zastępca Wójta - p. Iwona Łuszcz-Krawczyk,
Inspektor ds Oświaty - p. Anna Stańczyk,
Dyrektor szkoły - p. Małgorzata Sobolewska-Gdak,
rodzice, nauczyciele i uczniowie.
"Tęczowa matematyka" - to program grantowy mPotęga dofinansowany przez Fundację mBanku. Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5 000 zł.
Z tych pieniędzy zakupione zostały:
- magnetyczna kolorowa tabliczka mnożenia,
- zestawy siatek brył oraz pól figur płaskich,
- gry usprawniające pamięciowe wykonywanie działań oraz - 5 kompletów puzzli kształtujących wyobraźnię przestrzenną i nagrody.
Realizowany projekt miał na celu ukazać różnorodne i ciekawe strony matematyki oraz w niebanalny sposób wzmocnić umiejętność logicznego myślenia. Zajęcia odbywały się cyklicznie i miały trójdzielny charakter.
PIERWSZY: to seria zajęć z cyklu wesoła matematyka, w czasie których uczniowie tworząc piramidy oraz tangramy doskonalili umiejętność pamięciowego liczenia, składając sześciany z kolorowych puzzli Happy Cube kształtowali wyobraźnię przestrzenną i intuicję geometryczną, a zmaganie z różnorodnymi problemami i zagadkami matematycznymi rozwijało zdolność logicznego myślenia.
DRUGI: obejmował spotkania warsztatowe dla uczniów i ich rodziców, podczas których wszyscy zapoznawali się z podstawami haftu matematycznego oraz wykorzystywali je do samodzielnego wykonywania prac techniką haftu. Było to m. in. ozdabianie rodzinnych fotografii oraz wyszywanie bożonarodzeniowych gwiazd i choinek. Spotkania wzbogaciły wiedzę uczniów i rodziców o nieznane do tej pory zastosowanie matematyki oraz korzystnie wpłynęły na integrację środowiska rodzinnego i szkolnego.
TRZECI: to rozwiązywanie zadań w środowisku domowym. Zestawy zadań były tak dobrane, by ich rozwiązywanie zaangażowało całą rodzinę, a także rozbudziło zainteresowanie matematyką i poszerzyło wiedzę uczniów.
  W ramach projektu przeprowadzono również konkursy.
 1. W eliminacjach zespołowych wyłoniono drużynę najlepiej i najszybciej rozwiązującą łamigłówki matematyczne. Zwyciężyła drużyna Angeliki Goska, Angeli Hozer, Sylwi Tulin i Żanety Chaber.

 2. Zorganizowano także konkurs na Mistrza Kolorowych Sześcianów. Zadaniem uczestników konkursu było zbudowanie sześcianów z kolorowych puzzli Happy Cube oraz rozłożenie i umieszczenie ich w odpowiednich ramkach.
  Mistrzami zostały: Paulina Sarnecka i Zuzanna Kacprzak,
  II miejsce zajęła: Maja Staruch i Angelika Goska,
  III miejsce należy do Sylwii Tulin.

 3. Rywalizacji podlegały również zadania rozwiązywane w domach wspólnie z rodzicami. W tych rozgrywkach udział wzięło 13 rodzin. Najlepsze w podejmowaniu matematycznych wyzwań okazała się rodzina Błażeja Legutowskiego, Aleksandry Przyborek i Pauliny Sarneckiej.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję, a uczestnikom "Tęczowej matematyki" oraz ich rodzicom, dziękuję współpracę i zaangażowanie w realizację projektu.

Słowa podziękowania, w imieniu wszystkich uczniów, kierujemy do Wójta Gminy Rzeczyca - p. Marka Kaźmierczyka oraz Zastępcy Wójta - p. Iwony Łuszcz-Krawczyk, dzięki którym "mPotęga" trafiła do naszej szkoły.
MISTRZ KOLOROWYCH SZEŚCIANÓW
- konkurs "Tęczowej matematyki"

Dodano: 29 XII 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
W dniu 2 grudnia 2014r. uczestnicy projektu "Tęczowa matematyka" postanowili powalczyć o tytuł Mistrza Kolorowych Sześcianów. Zadaniem uczestników konkursu było w określonym czasie ułożyć jak najwięcej szęścianów z kolorowych puzzli Happy Cube, a następnie rozłożyć je umieszczając w odpowiednich ramkach. Układanie puzzli Happy Cube wydaje się być zadaniem na pozór łatwym, wymaga jednak od uczniów zdolności planowania przestrzennego oraz cierpliwości i wytrwałości. Przeprowadzone eliminacje wyłoniły
Mistrza Kolorowych Sześcianów, została nim
Paulina Sarnecka oraz Zuzanna Kacprzak.
II miejsce zajęła Maja Staruch i Angelika Goska,
a III miejsce zajęła Sylwia Tulin.NIENUDNA MATEMATYKA - zajęcia "Tęczowej matematyki"
w ramach programu grantowego mPotęgi

Dodano: 29 XI 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
W ramach programu mPotęga realizowaliśmy zajęcia z cyklu "wesoła matematyka", których celem było pokazanie, że nauka matematyki nie musi być nudna. Pierwsze zajęcia miały charakter "burzy mózgów". Wszyscy razem rozwiązywaliśmy intrygujące zadania wyszukane przez uczniów. Dominowały zadania wymagające umiejętności logicznego myślenia.
Na kolejnych zajęciach uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali między sobą w rozwiązywaniu łamigłówek, rebusów, sudoku. Zwyciężyła: Angelika Goska, Angela Hozer, Żaneta Chaber i Sylwia Tulin zdobywając największą ilość punktów.
W czasie ostatnich zajęć uczniowie zmagali się ze składaniem kolorowych sześcianów z puzzli Happy Cube oraz doskonalili umiejętność pamięciowego liczenia bawiąc się grami zakupionymi ze środków Fundacji mBanku.
Różnorodność i atrakcyjność zajęć pozytywnie wpłynęła na nastawienie uczniów do matematyki, wzbogaciła edukację matematyczną oraz udowodniła, że matematyka wcale nie musi być straszna i nudna."Tęczowa matematyka" - projekt grantowy Fundacji mBanku

Dodano: 3 XI 2014r.
Tekst: Beata Szymańska
Od września bieżącego roku nasza szkoła realizuje projekt "Tęczowa matematyka" dofinansowany przez Fundację mBanku.
Głównym zamierzeniem szkolnego projektu jest zwiększenie zainteresowania matematyką, ukazanie jej barwnego i ciekawego oblicza oraz poszerzenie wiedzy matematycznej dzieci.
Projekt obejmuje trzy bloki:
- matematyczne zabawy,
- rodzinne "łamanie głów",
- spotkania warsztatowe z rodzicami.
28 października 2014r. na zajęciach realizowanych w ramach projektu gościliśmy rodziców, którzy wspólnie z dziećmi zapoznawali się z podstawami haftu matematycznego.
Uczniowie dla swoich rodziców przygotowali niespodziankę. Ich zadaniem było ozdobić rodzinne zdjęcie techniką haftu. Dorośli doskonale poradzili sobie z przygotowanym zadaniem, a efekty były zachwycające.
W tym samym czasie uczniowie obrabiali fotografie ulubionych zwierząt.
Wspólne zajęcia sprawiły wszystkim uczestnikom wiele radości.
Przed nami jeszcze dwa spotkania z rodzicami 25 listopada oraz 9 grudnia na które serdecznie zapraszamy.
Copyright © 2011 PSP Rzeczyca
Webmaster & admin:  Beata Szymańska