EDUKACYJNA WYPRAWA!

Dodano: 7 VII 2016r.
Tekst: Mirosława Skura, Anna Laskowska
Zdjęcia: Mirosława Skura, Anna Laskowska
W niecodziennych zajęciach - zorganizowanych w formie biwaku przez wychowawcę p. M. Skurę - uczestniczyli uczniowie kl III. Celem tego przedsięwzięcia było podsumowanie pierwszego etapu naucznia - utrwalenie i sprawdzenie zdobytych wiadomości, umiejętności i postaw, a także ocenianie końcowe.
W czwartek, 9 czerwca o 16-tej, żegnane czułymi spojrzeniami Rodziców, dzieci wyruszyły sprzed szkoły pod czujnym okiem wychowawczyni i pani od religii Anny Laskowskiej, by polnym traktem dotrzeć do Grotowic - miejsca biwakowania. I tu już pierwszy sprawdzian - umiejętność poruszania się po drodze zaliczony na 5! Kolejny etap podróży - egzamin z wiedzy przyrodniczej - rozpoznawanie roślin uprawnych i przydrożnych ziół (wiarygodność wiedzy pomógł sprawdzić zabrany przez Panią atlas!). Dodatkowo w trakcie marszu można było sprawdzić nie tylko orientację w terenie, ale i swoją tężyznę fizyczną. Droga nie była jednak męcząca, o czym świadczyła aktywność zapalonych piłkarzy na boisku, a i reszta klasy miast biernego wypoczynku wybrała ruchowe zabawy na trawie. Wykorzystana energia objawiająca się u niektórych burczeniem w brzuchu oraz zachodzące słońce przypomniały o konieczności posiłku, którego przygotowaniem zajęli się troskliwi Rodzice. Kolacja może nie była zbyt lekka, ale zważywszy, że biesiadnicy nie udawali się jeszcze na spoczynek, mogli sobie pozwolić na więcej niż jedną kiełbaskę i pomidorka. Widok uczniów zjednoczonych przy ognisku i wspólnym posiłku nie tylko wzruszał, ale był również dowodem godnej podziwu integracji. Później klasowo-rodzinny spacer nad Pilicę i kilka przestróg na przyszłość dotyczących kąpieli. Rodzice, przekazawszy ostatnie instrukcje, zalecenia i prośby, pożegnali swoje dzieci, które malowniczą trasą wyruszyły na miejsce noclegu, podziwiając po drodze zabytkową kapliczkę (1607r.). Wieczorna toaleta, programowa walka na jaśki i... cisza nocna? Niezupełnie - pani Wychowawczyni zaplanowała lekturę do poduszki! Przy nastrojowej muzyce czytała wspomnienia słynnego podróżnika M. Kamińskiego. Kilka osób zasnęło wcześniej, by obudzić się ok.5-tej, ale szepty dało się słyszeć również po północy - jak to na biwaku... Rano pobudka (dla niektórych za wcześnie!) i zdobywanie oraz utrwalanie kolejnych kompetencji. Samodzielne przygotowanie śniadania - udało się znakomicie! Uczniowie pamiętali również o modlitwie przed posiłkiem! Rodzice nawet oferowali swoją pomoc, ale gdy się zjawili, wszystko było już gotowe. Pozostało tylko posprzątać i przygotować salę do lekcji?! Pani przygotowała bardzo atrakcyjne zajęcia z edukacji przyrodniczej o powietrzu i jego właściwościach. Była też matematyka i wprowadzenie do zrozumienia procentów. Wszyscy obserwowali z zaciekawieniem! Był czas na przerwę - grę w piłkę i wspólny śpiew. Lekcje z doświadczeniami są najciekawsze, ale najlepszą zabawę mieli uczniowie z puszczaniem przygotowanych przez siebie rakiet. Na zakończenie edukacji, nie tylko dzisiejszej, ale całej edukacji wczesnoszkolnej wychowawczyni zaproponowała zabawę pt. "Lubię Cię, bo...", w której uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnością pisania, ale przede wszystkim życzliwego i wnikliwego spoglądania na innych, doceniania rówieśników i nauczycieli.
Z taką listą komplementów można z wiarą we własne możliwości kontynuować zarówno dalszą naukę jak i realizować własne marzenia. Biwak zakończył się wraz z deszczem (o 12-tej), a wszyscy cieszyli się, że to wyjątkowe integracyjne spotkanie było takie pogodne!

Bardzo serdeczne podziękowania składamy gościnnym mieszkańcom Grotowic i pani Anecie Podlasek za użyczenie nam świetlicy na biwakowanie. Jesteśmy wdzięczni pani Dyrektor Gimnazjum Grażynie Kielan za wypożyczenie nam materaców, a panu Mariuszowi Musze za ich transport. Rodzicom dzieci wyrazy wdzięczności za pomoc w organizowaniu i udział w ognisku!